نمک آبرود ومناطق دیدنی آن

4+

 

تاریخچه نمک آبرود 

شهر توریستی نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می گیرد . حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشکیل داده است.

وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی شهرک نمک آبرود با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است . ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه های بصری فوق العاده واقع شده است .

طرح اولیه شهرک نمک آبرود به وسیله مهندسین مشاور داض ، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است . در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است که جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند که بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می شد .

 

 

 

پوشش گیاهی نمک آبرود

جنگلهای مازندران یکی از منابع مهم ثروت کشور به حساب می آیند، این جنگلها در اعتدال هوا و تنظیم رودها نقش داشته و از لحاظ صنعتی نیز بسیار حایز اهمیت اند. مساحت جنگلهای مازندران حدود ۱،۵۴۴،۰۰۰ هکتار برآورد شده، که این جنگلها غالباً از درختان پهن برگ تشکیل یافته و از سایر جنگلهای ایران کاملاً متمایز است.

عواملی چون دریای خزر و کوهستان البرز سبب شده اند که در دامنه شمالی این رشته کوه ها پوشش گیاهی انبوهی پدید آید، بطوریکه در بعضی از نواحی دست انسان بدان نرسیده است. این پوشش گیاهی در آب و هوای استان مازندران نقش بسیار مهمی دارد. در ارتفاعات بیش از ۲۵۰۰ متر از سطح دریا به علت سرمای زیاد جنگل وجود ندارد. جنگلهای مرطوب دامنه های شمالی البرز در مشرق به جنگلهای مینودشت و گلستان متصل می شود.

در منطقه نمک آبرود به علت دوری از دریای خزر و کاهش رطوبت، نوع درختان و سیمای جنگلی تغییر می کند. از جنگلهای مازندران استفاده های زیادی می کنند که از جمله در صنایع کاغذسازی، درودگری، و نجاری، تهیه سوخت و ذغال و غیره می باشد.

 

 

 

انواع درختان جنگلی نمک آبرود

در جنگلهای نمک آبرود انواع درختان جنگلی یافت می شود که اهم آنها عبارتند از:
بلند مازو و ممرز (در ارتفاعات میان بند) – آزاد (در ارتفاعات متوسط) – انجیلی (در ارتفاعات خیلی کم) – توسکا (در دره های مرطوب و کناره های جویبارها) – شمشاد که درختان آن همیشه سبزند (در میان بند) – افرا، نمرا، نارون (ملج یا اوجا) – زبان گنجشک (ون) – شاه بلوط و راش… (جنگلهای راش دارای اهمیت اقتصادی ویژه ای هستند).

آب و هوا نمک آبرود

به طور کلی جلگه مازندران در شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است، که معروف به آب و هوای معتدل خزری است. عوامل مؤثر در آب و هوای نمک آبرود عبارتند از: وجود کوه های البرز، جهت قرار گرفتن آنها، ارتفاع مکان، نزدیکی به دریا، پوشش گیاهی، بادهای محلی، عرض جغرافیایی و پیش آمدن توده هوای شمالی و غربی، که در بین عوامل فوق نقش کوه ها و دریای خزر و بادها بیش از سایر عوامل است.

 

 

 

به طور کلی دو جریان هوا در منطقه نمک آبرود تأثیر می‌گذارد:

جریان اول، هوائی که از شمال و شمال شرقی از سیبری به طرف مازندران می‌آید و این توده در زمستان باعث سردی هوا و ریزش برف و باران شده و در تابستان بندرت وزیده و سبب خنکی هوا می‌گردد.

جریان دوم، بادهای غربی که از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه وزیده، که در زمستان باعث ریزش باران شده و در تابستان بر رطوبت هوا می‌افزاید و همچنین باعث شرجی شدن آن می‌گردد.

البته بادهای محلی معروفی نیز از جمله باد سورتوک (sortock) ( از سیبری در زمستان ) باد خوش آباد دره نور، (اوزروا) گیل وا، باد سام به منطقه نمک آبرود می‌وزند. با توجه به عوامل مختلفی که در آب و هوای این استان اثر دارند، سه نوع آب و هوا در این منطقه وجود دارد که عبارتند از: معتدل جلگه ای، کوهستانی و معتدل سرد

 

 

 

احداث شهرک نمک آبرود دو هدف عمده را مد نظر دارد :

– ایجاد یک شهر اقامتگاهی – تفرجگاهی برای جذب جمعیت غیر ساکن شهرستانهای نوشهر و چالوس
– جذب سر ریز جمعیت شهرهای چالوس و نوشهر

با توجه به موارد فوق احداث شهرک نمک آبرود تصویب شد و در تاریخ ۷/۱۰/۶۲ مصوبه مذکور توسط وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید . صدور پروانه احداث شهرک نمک آبرود در سال ۱۳۶۶ با استناد به همین مصوبه انجام گرفته است.

در سال ۱۳۶۴ برای بخشی از محدوده اراضی نمک آبرود طرح توسعه تهیه گردیده است . این طرح بر اساس ساختار شبکه اصلی خیابان های موجود شکل گرفته است که متشکل از یک حلقه اصلی و خیابان های ارتباطی فرعی است . حلقه اصلی به قطعات مسکونی پیوند می خورد .

مناطق مسکونی شهرک نمک آبرود یعنی محله های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر ۲۳۰ هکتار می باشد. محله شماره چهار در جنوب محله شماره یک قرار دارد. محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی الیه جنوبی شهرک نمک آبرود قرار گرفته است. محله های یاد شده هر کدام دارای یک مرکز محله هستند که خدمات مرکز محله ای در این مراکز پیش بینی شده است. این مراکز به نحوی طراحی گردیده تا ارتباط مستقیم سواره با مرکز شهرک برقرار باشد .

 

 

 

بخش شهرسازی نمک آبرود

بر اساس طرح جامع و تفضیلی ساخت شهرک توریستی – تفریحی نمک آبرود ، مساحتی بالغ بر ۲۲۰ هکتار جهت اقامت دائمی و فصلی جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از ساکنین اختصاص داده شده است .
مشخصه های معماری با انواع مختلف طرحها جهت ویلاها و ساختمان های دو طبقه و بلند مرتبه پیش بینی گردیده است .

جاذبه های گردشگری نمک آبرود

در حاشیه جنوب شرقی شهرک نمک آبرود، مرتفعترین تله کابین کشور، قراردارد. این تله کابین نمک آبرود در سال ۱۳۷۲ با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است. تله کابین نمک آبرود بازدیدکنندگان را در مدت ۱۲ دقیقه در ارتفاع ۹۷۰ متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند.

 

 

 

دیگر امکانات تفریحی و دیدنیهای نمک آبرود

دریاچه مصنوعی با پدالو، زمین تنیس، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان، زمین اسکیت ،پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر، شهر بازی نمک آبرود، پرواز با هواپیمای دو نفره، مراکز خرید، رستورانها، غرفه های بوتیک لباس و صنایع دستی، فرش، لباسهای چرم، عکاسی، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می توانید در آن، جوی دوستان ، لذت بخش و شاد داشته باشید .

پروژه های مورد اقدام در آینده نزدیک عبارتند از:

* تفریحات آبی و دریایی؛

* تبدیل پارک بنفشه به پارک تفریحی و طبیعی به وسعت ۲۰۰ هکتار؛

* شهربازی خاص و ویژه؛

و …

بزرگترین شهرک توریستی، تفریحی و ورزشی کشور در شهرستان چالوس، قرار گرفته است. با منظره جنگل و دریا در کنار یکدیگر. این پارک بیش از ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و مانند سایر پارک‌های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را درخود جای داده‌است.

 

 

 

اهداف و برنامه های آینده نمک آبرود

از امکانات بالقوه مجموعه شهرک تفریحی نمک آبرود، که بسیار نیز با ارزش است و آنرا از سایر نقاط شمال ایران جدا می کند.

محیط جنگلی داخل سایت است؛ در نتیجه ضروری است با حفظ اکولوژی منطقه و بافت طبیعی، با ایجاد فضا های ذیل به عملکرد و کارآئی و جذابیت پارک جنگلی اضافه شود…

باغ حیوانات و پرندگان و آکواریوم، رودخانه و دریاچه مصنوعی، جزیره مصنوعی، رستوران، قایقرانی پاروئی، کلوپ های تفریحی، برج دیده بانی، محل های ماهیگیری، مسیر های اسب سواری، پیاده روی، کلبه های چوبی و درختی، محل های نصب چادر، فضا های پیش بینی شده جهت اتومبیل های کاروان، همینطور ایجاد پارک آبی که پذیرای خانم ها و آقایان در دو شیفت روزانه است!

 

 

 

“راه های رسیدن به نمک آبرود”

استان مازندران، بر سر راه های مهم ارتباطی کشور واقع شده، بطوری که این راه ها مازندران را به استان های گلستان در شرق و گیلان در غرب و تهران و سمنان در جنوب متصل مینماید. این راه ها به سه دسته آسفالته، راه آهن و آبی تقسیم می گردند. در شرق مازندران راه آسفالته مازندران به مشهد واقع است و در غرب آن راه های آسفالته به چهار شاخه تقسیم می شود:

۱) جاده کناره که به گیلان وصل می گردد؛

۲) جاده چالوس (کندوان) که به کرج و تهران متصل میشود؛

۳) جاده هراز که مازندران را به تهران وصل می کند و کوتاه ترین راه ارتباطی میباشد؛

۴) جاده فیروزکوه که از طریق ورسک به تهران وصل می گردد، این راه ها نقش مهمی در اقتصاد منطقه دارا هستند…

را ه آهن نمک ابرود

راه آهن مازندران در مسیر گرگان به تهران از شهر های مهمی چون بهشهر، ساری، قائم شهر عبور میکند و از نظر حمل کالا و مسافر دارای اهمیت زیادی میباشد.

راه های آبی نمک آبرود

مهم ترین راه آبی، دریای خزر میباشد؛ که با کشور های شوروی سابق و اروپائی ارتباط بازرگانی برقرار می کند. بسیاری از شهرهای مازندران در کنار این دریا واقع هستند؛ لیکن تنها بندر مهم و فعال این استان بندر نوشهر است؛ که هر ساله حدود ۱۰۰ کشتی بازرگانی در این بندر به مقدار ۴۰۰ هزار تن کالا تخلیه و بارگیری می کنند…

 

 

 

راه های هوایی نمک آبرود

در استان مازندران در شهر های رامسر – نوشهر ساری، فرودگاه های داخلی ساخته شده و هواپیما های مسافربری داخلی در آنجا به امور ترابری هوایی مشغولند…

منبع :

http://www.toptravel.ir

سایت راز خوشبختی وسعادت انسان

namakabroud.com

بیتوته

 

بهاره منیعی
4+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *