نوروز آیینی باستانی

14+

نوروز برای هر فردی که در گستره جغرافیایی نوروز چشم به جهان گشوده و مدت زمانی عمر سپری کرده یادآور سرخوشی و تازگی و طراوت است. نوروز این آیین باستانی آنچنان با نظام خلقت درست هماهنگ شده که گویی پروردگار عالم آن را این چنین طراحی کرده و نظم بخشیده. مراسم‌های مختلف نوروز در بسیاری از مناطق جهان و با اندک تفاوتی برگزار می‌شود و قرن‌هاست که به حیات خود ادامه می‌دهد. هیچ کس را یارای مخالفت با آن نیست و هیچ کس به خود جرأت مقابله با آن را نمی‌دهد. مردم از دیر باز نوروز را هدیه‌ای از طرف پروردگار عالم تصور می‌کردند و آن چنان با روح و جان مردم عجین شده که همه برای آمدنش لحظه شماری می‌کنند. گویی اگر با احترام کامل به پاسداشت نوروز نپردازند بهار نمی‌آید. نوروز سرشار از مفاهیم علمی و فلسفی ، منطقی و پر از حکمت‌های فراوان است و به واقع نعمتی گرانبهاست که از سالهایی دور به ما رسیده. و متأسفانه کمترین برداشت را از آن می‌کنیم. نوروز اگر آمیخته با روش‌های سلیقه‌ای و ایده‌های غیر خلاقانه ما آمیخته شود بی‌شک رفته رفته ضعیف و بی‌جان شده و همه‌ی ارزشمندی خود را به بهای بی درایتی ما از دست خواهد داد. نوروز آیینی کامل، هوشمندانه و علمی است که می‌توان بهترین استفاده‌ها در جهت ارتقاء کیفیت زندگی مردم از جنبه های مختلف را از آن برداشت کرد.

 

 

نشاط اجتماعی نوروز
نشاط اجتماعی نوروز

از جنبه اجتماعی:

حتی در جوامعی همچون ما که در بسیاری از اوقات دچار رخوتی سراسری و عمومی هستیم با نزدیک شدن به نوروز و فرارسیدن آن شور و نشاط وصف ناپذیری در سراسر جامعه پراکنده می‌شود آنچنان که انگار این ملت شادترین مردم جهان اند. این اتفاق و تغییر با کمتر ابزاری قابل دستیابی‌ست و حال آنکه به هیچ وجه به‌صورت هوشمندانه و با برنامه‌ریزی از این امکان نوروز برای گسترش شور و نشاط اجتماعی در جامعه بهره‌برداری درست نمی‌شود.

 

 

نشاط اقتصادی در بازار نوروز
نشاط اقتصادی در بازار نوروز

از جنبه اقتصادی:

نوروز به واقع اعجاب‌انگیز است. بسیاری از کسب و کارها بواسطه نوروز چند ماهی را با رونق بسیار خوبی سپری می‌کنند و این اتفاق حتی در جامعه ای که رکود اقتصادی شدیدی گریبان‌گیر سیستم‌های اقتصادی است رخ می‌دهد. هر چند مردم به لحاظ اقتصادی در لاک دفاعی بسر می‌برند اما نوروز می‌تواند مردم را از این لاک دفاعی بیرون کشیده و به خرید وادار کند تا گردش پول در جامعه بیشتر شده و رونق اقتصادی را شاهد باشیم. بدون شک با بررسی دقیق و علمی می‌توان این مدل را در حالت گسترده‌تر و برای همه روزهای سال ارائه داد تا رونق اقتصادی به جامعه بازگردد.

 

 

امنیت اجتماعی در نوروز
امنیت اجتماعی در نوروز

از جنبه امنیت:

با افزایش نشاط اجتماعی به‌واسطه نوروز بر اساس آمار رسمی میزان جرم و جنایت کاهش شدیدی دارد. در این روزها همه مردم درگیر فراهم آوردن امکانات مورد نیاز شب عید بوده و نشاط اجتماعی که به‌واسطه نوروز پدید می‌آید سبب شادی و آرامش بیشتر شده و آستانه تحمل مردم را بالا می‌برد. که نتیجه آن صبر و بردباری بیشتر مردم و ارتکاب به جرم کمتر در بین مردم است.

 

 

نوروز در دیگر کشورها
نوروز در دیگر کشورها

از جنبه ارتباطات بین المللی

نوروز از دیرباز در بین اقوام مختلف از جمله اشتراکات فرهنگی به شمار می‌رفته و رفته رفته به جهت غنای فرهنگی خود توانسته به رویدادی جهانی تبدیل شده و جستجو‌گران فراوانی را به سمت خود بخواند تا جایی که همچون ما به برگزاری مراسم‌های مربوط به نوروز اصرار زاید الوصفی داشته باشند. در این بین یکی از اتفاقات مهم نزدیکی فرهنگی و در پی آن نزدیکی سیاسی و اقتصادی اقوام و ملت‌های مختلفی است که به نوروز پایبند هستند. از آنجا که نوروز به ذات خلقت طبیعت و بشر همخوانی‌های فراوان دارد مردمی که به آیین‌های نوروز پایبند هستند را از وجه انسایت و بعد روحانی انسان به یکدیگر نزدیک می‌کند و این نزدیکی هیج گاه از بین رفتنی نیست. بر همین اساس می توان به راحتی روابط بین المللی را با معرفی نوروز به عنوان سرمایه‌ای فرهنگی در بعد جهانی گسترش داد تا بتوان از این نعمت بزرگ استفاده درستی ببریم.

 

 

نوروز باستانی
نوروز باستانی

استفاده درست از این نعمت بزرگ حتما به مطالعات و برنامه‌ریزی های درست و عمل‌گرایی شایسته‌ای نیاز دارد که امید می‌رود در سال‌های پیش رو شاهد چنین رویکردهایی در افراد و نهاد‌های تأثیر گذار جامعه باشیم

 


محسن شیروانی

14+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...