هر آنچه که در مورد میکرودرم ابریژن باید بدانید.

5+

 

در سنین جوانی، سرعت تخریب سلول‌های پوستی با سرعت تولید سلول‌های جوان و جدید برابر است. به همین دلیل است که پوست به ندرت در سنین جوانی چروک می‌شود.اما با گذشت زمان، توان بازسازی سلول‌ها کم می‌شود وسرعت نوسازی سلول‌های پوستی به پای سرعت تخریب آنها نمی‌رسد و از آن عقب می‌ماند.به همین دلیل رفته رفته آثار چروک، تیرگی و کدر شدن بر پوست نمایان می‌شود.پس درمواجه با این نشانه‌ها باید به پوست کمک کنیم تا تحریک شود و سرعت نوسازی سلول‌هایش را افزایش دهد.یکی از روش‌های پاک‌سازی و بازسازی و جوان‌سازی پوست میکرودرم ابریژن است که دراین مقاله به معرفی این روش پرداخته‌ایم.هیبیب هورا را دنبال کنید.

 

میکرودرم ابریژن چیست؟

 

 

 

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) که معمولاً به‌اختصار میکرودرم نامیده می‌شود، پروسه‌ی لایه‌برداری غیرتهاجمی پوست است که در آن لایه‌ی رویی پوست (سلول‌های مرده) به‌صورتی ملایم تراشیده شده و موجب تولید کلاژن می‌شود تا پوست تازه و سالم رشد یابد و شما چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید.در روش میکرودرم ‌ابریژن، ذرات بسیار ریزی با فشار و سرعت بالا بر روی پوست صورت اسپری می‌شوند و منجر به کنده شدن پوسته‌ها از لایه‌ی خارجی پوست (اپیدرم) و تراش ملایم این لایه‌ی سطحی می‌گردد. در مرحله بعد سلول‌های مرده و کریستال‌های اسپری شده به درون دستگاه مکیده می‌شوند.مکشی که درسطح پوست ایجاد می‌شود باعث می‌شود خون‌رسانی دراین ناحیه از پوست افزایش پیدا کند وفیبروبلاست‌ها تحریک شوند و شروع به ترمیم و بازسازی سطح پوست می‌کنند.ذرات مورد استفاده در روش میکرودرم پوست می‌تواند بسیار متفاوت باشد و شامل بلورهای(کریستال‌های) نمک آلومینیوم، بلورهای سدیم بیکربنات و حتی بلورهای سیدم کلراید(نمک طعام) می‌شود.

 

 

تاریخچه میکرودرم:

پزشکان همواره در پی نوعی عمل لایه برداری بوده‌اند که بدون آسیب پوستی وعارضه بوده و برای التیام، به زمان کمتری نیاز داشته باشد.بدین دلیل بود که دستگاه ” میکرودرم ابریژن “(microdermabrasion:به معنای ساییدن ظریف پوست) در سال ۱۹۸۵ در کشور ایتالیا ابداع شد.سپس در اکثر کشورهای اروپایی به عنوان روش بدون عارضه جوان‌سازی استفاده شد. این روش سپس در کشورهای امریکایی نیز مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۱۹۹۸ موفق به دریافت تأئیدیه FDA شد و به عنوان یک لایه بردار غیر تهاجمی معرفی گردید.

 

 

دستگاه میکرودرم ابریژن چگونه عمل می‌کند؟

 

 

دستگاه‌های میکرودرم ابریژن مختلفی در بازار وجود دارد ولی قسمت‌های اصلی و مشترک همه آن‌ها عبارتند از:
یک پمپ که باعث می‌شود کریستال‌های اکسید آلومینیوم با فشار زیاد بر روی پوست جریان یابد.
دو لوله ی رابط که به هندپیس متصل هستند و به‌ صورت هم‌زمان توسط یکی از لوله‌ها موادی که شامل کریستال‌های اکسید آلومینیوم هستند روی پوست با فشار اسپری شده و هم‌زمان با حرکت چرخشی دستگاه لایه‌های جداشده پوست و اضافات باقی‌مانده پودر توسط لوله دیگر مکش می‌شوند.
مکش که توسط یکی از لوله‌های متصل به هندپیس، کریستال‌ها و لایه‌های برداشته شده از پوست را بر می‌دارد.
هندپیس‌ها به اشکال یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد وجود دارند که در نوع دوم باید بعد از هر بار استفاده، مجددا استریل شوند.

 

 

میکرودرم چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام در ابتدا پوست تمیز و آرایش و چربی کاملا پاک می‌شود و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که از سوی پزشک تعیین می‌شود، سایش در جهات گوناگون و روی قسمت‌های متعدد انجام می‌شود. زمان لازم حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در صورت و ۲۰ دقیقه در گردن است. پس از انجام میکرودرم، سطح پوست پاک شده و از ماسک‌‌‌های صورت (مثل ماسک آلوئه ورا یا چای سبز) و یا یک کرم قابض (مثل زینک اکسید یا کالامین) استفاده می‌کنند.

 

موارد استفاده و فواید میکرودرم چیست؟

 

۱- جوان‌سازی و شادابی پوست

 

 

بهترین و پرکاربردترین عملکرد میکرودرم در جوان‌سازی و شادابی پوست است. تولد دوباره سلول‌های پوست موجب ایجاد درخشندگی و جوانی و سفت شدن پوست خواهد شد.

۲- روشن‌تر شدن پوست
این خاصیت بیشتر در پوست‌های روشن دیده می‌شود به‌طوری‌ که بعد از میکرودرم پوست صورت چند درجه روشن‌تر می‌شود.

۳- رفع جای جوش و آکنه
استفاده از میکرودرم برای رفع جای جوش که به ‌صورت حفره درآمده یا از آن‌ها لکی باقی‌مانده است بسیار پرفایده است. استفاده از میکرودرم می‌تواند همچنین تغییر رنگ ناحیه ذکرشده را پوشش داده و پوست را هموار نماید.

۴- لک‌های پیری و کک‌ومک حاصل از آفتاب
میکرودرم به‌راحتی می‌تواند لک‌های حاصل از پیری و کک‌ومک‌هایی که در اثر مواجهه طولانی‌مدت با آفتاب به وجود آمده‌اند را التیام بخشد.

۵– لک‌های حاملگی
بعد از بارداری و فارغ شدن در صورت برخی افراد کک‌ومک‌های کم‌رنگ و گاها تیره ‌رنگی پدید می‌آید این لک‌ها معمولاً سطحی بوده و با چند جلسه میکرودرم قابل محو شدن می‌باشند.

۶- از بین بردن جوش‌ های سرسیاه
استفاده از این روش در درمان جوش‌ های سرسیاه بسیار مناسب بوده و راه درمانی فوق‌العاده‌ای برای این عارضه به شمار می‌آید به‌طوری ‌که بعد از انجام میکرودرم علاوه بر از بین رفتن جوش‌های سرسیاه پوست پاک‌سازی نیز می‌شود.

۷- اسکار زخم
باقی ماندن جای بخیه، زخم و حتی جای سوختگی به‌وسیله میکرودرم به‌راحتی قابل انجام است.

۸- کوچک کردن منافذ پوست

 

 

منافذ ریزودرشت بر روی بینی و گونه و سایر نقاط صورت که زیبایی فرد را به مقدار زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد تنها با چند جلسه انجام میکرودرم می‌تواند در کوچک کردن و حتی بستن منافذ پوست مؤثر واقع شود.

از دیگر فواید روش میکرودرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۹- ازبین بردن چین و چروک‌های سطحی پوست
۱۰- کمک به درمان جوش‌های زیر پوستی
۱۱- ازبین بردن لکه‌ها و اسکار به جا مانده از آبله مرغان
۱۲- میکرودرم موجب نفوذ عمیق‌تر وتاثیر بهتر داروها شده واثر داروها را تا ۱۰برابر افزایش می‌دهد.
۱۳- ۸- افزایش تاثیر داروهای موضعی و کمک موثر در درمان لک‌های پوستی و تفاوت رنگ در سطح پوست مثل ویتیلیگو
۱۴- در پوست‌های چرب چربی صورت را کنترل می‌کند ودر پوستهای خشک موجب تحریک فعالیت غدد می‌شود وبه نرم‌تر شدن و لطافت پوست کمک می‌کند.
۱۵- در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را کمتر می‌کند.

 

 

تعداد جلسات میکرودرم ابریژن:

نتایج استفاده از این روش همانند بسیاری از درمان‌های غیر تهاجمی پوست، تجمعی بوده و در جلسات درمانی متعدد ظاهر می شوند. به‌طور مثال؛ برای لایه برداری پوست حداقل ۳ جلسه و برای درمان لک‌ها و ضایعات قهوه‌ای پوست ۶ الی ۱۵ جلسه درمانی با فواصل زمانی یک هفته یا دوهفته یکبار لازم است. مدت زمان هر جلسه میکرودرم نیز به طور معمول بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است.

مراقبت‌های بعد از میکرودرم ابریژن:

 

 

برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن در روش میکرودرم ابریژن، مهم است که نکات مربوط به مراقبت‌های پس از درمان توسط بیمار به دقت دنبال شود که این نکات شامل :
۱- تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست
۲- بعد از انجام میکرودرم پوست کمی سوزش داشته و قرمز می‌شود که باید از کرم‌های تشخیصی پزشک که التهابات را کاهش می‌دهند استفاده کرد.
۳- درصورتی‌که میکرودرم عمیق انجام داده باشید بهتر است بعد از انجام دادن زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتماً از ضدآفتاب یا کرم مخصوص پزشک استفاده نمایید.
۴- درصورتی‌که بعد از ۳۰ دقیقه سرخی پوست از بین نرفت باید از کرم‌های رفع کننده التهاب که معمولاً اکسید زینک است استفاده شود.
۵- پیشنهاد می‌شود برای رفع التهاب و نتیجه‌گیری بهتر بعد از انجام میکرودرم از کرم‌های مرطوب‌کننده، ماسک‌های ویتامینه و تقویت‌کننده‌ها استفاده شود؛ زیرا بعد از میکرودرم اثرپذیری‌ این مواد چندین برابر خواهد شد.
۶- حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اگر از کرم‌های حاوی AHA و رتینول استفاده می‌کنید، باید تا سه روز قبل و سه روز بعد از انجام میکرودرم مصرف این داروها را قطع کنید.
۷- اقداماتی همچون دکلوره نمودن ، استفاده از بند ، موم و … بعد از ۳-۴ روز از میکرودرم مجاز است.
۸- آقایان موظفند ۳-۴ ساعت قبل از میکرودرم اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از ۱۲ ساعت از میکرودرم اصلاح صورت بلامانع است .

 

مزایای میکرودرم ابریژن عبارتند از:

 

 

 

۱- نیاز به بی حسی ندارد.
۲- بدون درد است.
۳- می‌توان با فواصل کوتاه آن را تکرار کرد.
۴- انجام آن ساده و سریع است.
۵- برخلاف لیزر که معمولاً در زمستان یا پاییز انجام می‌شود میکرودرم در همه فصل‌ها قابل انجام بوده و ممنوعیت ندارد.
۶- فرد بلافاصله بعد از انجام آن می‌تواند به محل کار خود بازگشته و فعالیت روزانه خود را انجام دهد.
۷- برخی از لیزرها بر روی پوست تیره قابل انجام نیست ولی میکرودرم را می‌توان بر روی اکثر پوست‌ها انجام داد.
۸- در بیشتر لیزرها. التهاب، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیرقابل‌تحمل باشد درصورتی‌که سوزش و قرمزی مربوط به میکرودرم نسبت به لیزر بسیار کمتر و قابل‌تحمل‌تر است.

 

 

عوارض میکرودرم چیست؟

 

از آنجایی که عمل لایه برداری پوست به وسیله این روش نسبت به سایر روش‌های لایه برداری بی خطرتر و غیرتهاجمی‌تر است معمولا بدون عارضه و بدون خطر بوده و فقط باید تا چند روز پس از عمل فرد از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب نماید و از کرم های ضدآفتاب استفاده نماید تا به علت نازک شدن پوست دچار آفتاب سوختگی نشود.همان‌گونه که اشاره شد معمولا عوارضی ندارد ولی قرمزی صورت، سوزش گذرا ، پوسته پوسته شدن ، جوش های زیر پوستی گذرا ممکن است دیده شود.

 

 

موارد منع مصرف میکرودرم:

 

۱- استفاده همزمان و یا کمتر از یک سال از ایزوترتینوئین خوراکی
۲- عفونت فعال هرپسی
۳- تومورهای بدخیم پوست
۴- برخی کراتوزهای پوستی و درماتوزهای فعال
۵- وجود هرگونه عفونت در سطح پوست مثل کورک و جوش های باکتریایی یا زگیل ویروسی یا تبخال فعال مانع از کاربرد این روش در مورد افراد مبتلا خواهد شد.
۶- پوستی که دچار زخم باز شده و یا پوست ملتهب باشد، نباید از میکرودرم استفاده کند.
۷- هم‌چنین میکرودرم برای کسانیکه طی ۱۲ ماه اخیر راکوتان مصرف کرده‌اند یا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

 

منابع:

دکتر سلام

نبض ما

نمناک

بیتوته

سایت دکتر حبیبی زاده

www.drentezari.com

www.rokharaclinic.com

5+
Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *