همه چیزدرموردکشور سنگاپور

2+

سنگاپور در یک نگاه 

نام رسمی: جمهوری سنگاپور

پایتخت: سنگاپور

مساحت: ۴/۷۱۲ کیلومتر مربع (شامل ۱۰ کیلومتر مربع مساحت آبی)

آب و هوا: استوائی، مرطوب، بارانی، دارای دو فصل کم و پرباران.

منابع طبیعی: ماهی و بنادر عمیق؛ ۲% زمین قابل کشت. دارای مسائل زیست محیطی از جمله آلودگی صنعتی؛ محدودیت منابع آب شرب؛ کمبود فضا برای دفع زباله؛ دود و غبار فصلی در اثر آتش سوزی جنگل های اندونزی.

مسائل اجتماعی:

جمعیت : ۵۱۸۴۰۰۰ نفر ؛ ۳۷۸۹۰۰۰ نفر جکعیت بومی و ۱۳۹۴۰۰۰ نفر اتباع خارجی غیرمقیم. (۲۰۱۱)

ترکیب جمعیت بومی: مردان:۸۶۸/۱ میلیون نفر (۳/۴۹%) و زنان (۹۲۱/۱ میلیون نفر (۷/۵۰%) (۲۰۱۱)

ترکیب سنی جمعیت : (۲۰۱۱)

۳۰-۰ : ۴۱۵/۱ میلیون نفر (۳۴/۳۷%)

۶۵-۳۱ : ۰۲۱/۲ میلیون نفر (۳۴/۵۳%)

۶۵ سال به بالا: ۶/۳۵۲ هزار نفر (۳۱/۹%)

نرخ رشد جمعیت : ۱۱/۲% کل جمعیت؛ ۴۵% جمعیت مقیم و ۸۲/۶% اتباع خارجی (سال ۲۰۱۱)

امید به زندگی: مردان ۳/۷۹ سال؛ زنان ۱/۸۴ ؛ در کل ۸/۸۱ سال (۲۰۱۱)

مبتلایان به ایدز: ۳۴۰۰ نفر (۲۰۰۹) ؛ مرگ ناشی از ایدز: ۱۰۰ نفر در سال (۲۰۰۹) .

گروه های نژادی: چینی ۰۷/۷۴% ، ملایو ۳۶/۱۳% ، هندی ۲۳/۹% و سایر ۳۴/۳% (۲۰۱۱)

مذهب : بودایی (۳/۳۳%) ، مسیحی (۳/۱۸%) ، مسلمان (۷/۱۴%) ، تائوئیسم (۹/۱۰%) ، هندو (۱/۵%) ، دیگر مذاهب (۱۷%) ، بی دین (۷/.%). (۲۰۱۱)

زبان رسمی: چینی، ملایو، تامیل، انگلیسی، زبان ملی: ملایو و زبان اداری انگلیسی است.

نرخ با سوادی (۱۵ سال به بالا) (۲۰۱۰) : کل ۵/۹۵% (مردان ۹۸% و زنان ۹۳%)

نیروی کار: ۱۳۶/۳ میلیون نفر؛ ۰۴۷/۲ میلیون نفر بومی و ۰۸۹/۱ میلیون نفر خارجی)

حکومت : جمهوری پارلمانی (برگرفته از سیستم بریتانیا)

استقلال و روز ملی: ۹ اوت ۱۹۶۵ از فدراسیون مالزی)

قانون اساسی: مصوب ۳ ژوئن ۱۹۵۹، اصلاحی به سال ۱۹۶۵، ۱۹۷۰، ۱۹۸۴، ۱۹۸۸ و ۱۹۹۱ .

نظام حقوقی: حقوق عرفی انگلیس. سنگاپور صلاحیت اجباری دیوان بین المللی داوری را نپذیرفته است.

حق رأی: ۲۱ سال ؛ همگانی و اجباری.

قوه مجریه: رئیس جمهور، رئیس کشور است و نقش تشریفاتی داشته و با رأی مستقیم مردم برای شش سال انتخاب می شود. رئیس جمهور فعلی ” تونی تان کنگ یام” که در انتخابات مورخ ۵/۶/۹۰ ، برگزیده شد.

رئیس دولت(کابینه) : نخست وزیر رئیس دولت و بالاترین مقام اجرائی کشور است. رهبر حزب یا ائتلاف اکثریت در پارلمان (برای یک دوره ۵ ساله) توسط رئیس جمهور به نخست وزیری منصوب می شود. معاونین نخست وزیر و وزراء (۱۴ وزیر) توسط نخست وزیر و از بین اعضای پارلمان انتخاب شده و در مقابل پارلمان پاسخگو هستند.

نخست وزیر فعلی: لی هسین لونگ از حزب حاکم “اقدام مردم PAP” از تاریخ ۲۲/۵/۸۳ تاکنون.

قوه مقننه: تک مجلسی و دارای ۸۷ عضو که با رأی مستقیم مردم برای مدت ۵ سال برگزیده می شوند. آخرین انتخابات در ۷ می ۲۰۱۱ برگزار شد و حزبPAP ، اکثریت کرسی ها (۸۲ کرسی) را بدست آورد. ۱۰ نماینده انتصابی نیز در پارلمان حضور دارند.

قوه قضائیه: دیوانعالی، بالاترین مرجع قضائی کشور بوده و رئیس آن توسط رئیس جمهور و با مشورت نخست وزیر برگزیده می شود. در مرتبه بعد دادگاه استیناف قرار دارد و سایر قضات نیز توسط رئیس جمهور و با معرفی رئیس دیوانعالی کشور منصوب می شود.

احزاب: احزاب مهم کشور حزب “اقدام مردم PAP” به ریاست “لی هسین لونگ” از سال ۱۹۵۹ حزب حاکم است، حزب دموکراتیک به ریاست “چی سون یوان” حزب مردم به ریاست “چیام سی تونگ” ، حزب کارگر به ریاست “تئوتیا خیانگ” ، حزب همبستگی ملی به ریاست گومنگ سنگ و حزب اصلاحات به ریاست “کنت جیار تنام” هستند.

تجارت خارجی: (۲۰۱۱)

کل تجارت خارجی: ۶۲۱/۷۷۴ میلیارد دلار.

عمده ترین شرکای تجاری: (به ترتیب) : مالزی، چین، آمریکا، اندونزی، هنگ کنگ، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، هند، تایلند، استرالیا، عربستان، آلمان، امارات، فرانسه، هلند، فیلیپین، انگلیس، ویتنام و سوئیس.

صادرات: ۲۰۷/۴۰۹ میلیارد دلار.

صادرات از جنبه نفتی و غیرنفتی:

نفتی: ۷۳۲/۱۰۸ میلیارد دلار.

غیرنفتی: ۴۷۵/۳۰۰ میلیارد دلار.

صادرات از جنبه داخلی و صادرات مجدد:

داخلی: ۶۶۶/۲۲۳ میلیارد دلار.

مجدد: ۵۴۱/۱۸۵ میلیارد دلار.

عمده ترین محصولات صادراتی: کالاهای صنعتی، ماشین آلات و تجهیزات (از جمله الکترونیک)، مواد شیمیائی و پتروشیمی، سوختهای معدنی، منسوجات، موادغذایی، کائوچوی خام، نوشیدنی، تنباکو.

عمده ترین مقاصد صادرات: (به ترتیب): مالزی، آمریکا، چین، ژاپن، تایوان، کره جنوبی، اندونزی، عربستان، هند، امارات، تایلند، آلمان، فرانسه، هلند، فیلیپین، انگلیس، سوئیس، استرالیا، کویت و ایتالیا.

تولید برق: ۴۸/۳۰ میلیارد کیلو وات ساعت در سال (تماماً از طریق سوختهای فسیلی تولید می شود.)

محصولات کشاورزی و غذایی: بسیار کم (کائوچو، نارگیل، میوه، گل، سبزیجات، مرغ، تخم مرغ، ماهی خوراکی و تزئینی)

صنایع: نرخ رشد تولیدات صنعتی ۸/۲% ؛ تولیدات عمده: الکترونیک، مواد شیمیائی، خدمات مالی، تجهیزات استخراج نفت، تصفیه نفت خام، پتروشیمی، فرآوری و محصولات لاستیکی، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی، تعمیر کشتی، تجارت و صادرات مجدد، بیوتکنولوژی .

واحد پول: دلار سنگاپور (SGD)

نرخ ارز: هر ۲۵۷۹/۱ دلار سنگاپور معادل یک دلار آمریکا (میانگین سال ۲۰۱۱)

تولید ناخالص داخلی: ۲۶۰ میلیارد دلار (۲۰۱۱)

سرانه تولید ناخالص داخلی: ۱۲/۵۰ هزار دلار (۲۰۱۱)

بدهی خارجی: ندارد.

نرخ تورم: ۸/۲% (۲۰۱۰)

حجم ذخایر ارزی : ۸/۲۲۵ میلیارد دلار (۲۰۱۰)

حمل و نقل: راه آهن ۳۸ کیلومتر (خط باریک به عرض یک متر) ؛ ۵/۱۴۶ کیلومتر خط مترو با ۸۹ ایستگاه فعال، اتصال از طریق پل ارتباطی و راه آهن مالزی مرتبط است. حدود ۳۳۵۶ کیلومتر راه زمینی که ۱۶۱ کیلومتر آن بزرگراه می باشد. ناوگان تجاری دریایی دارای ۱۴۲۲ فروند کشتی در انواع مختلف می باشد که ۸۵۰ مورد آن با مالکیت خارجی است. تعداد فرودگاهها، ۸ مورد می باشد که یک مورد بین المللی است. تا پایان سال ۲۰۱۰ حدود ۹۴۶ هزار دستگاه انواع خودرو در این کشور برآورد گردیده است که عمدتاً سواری و تاکسی می باشد.

جذب گردشگر: ۶/۱۱ میلیون نفر (۲۰۱۰)

بودجه: در سال ۲۰۱۱ : کل بودجه ۷/۷۵ میلیارد دلار (بر اساس نرخ ۲۵۷۹/۱ دلار سنگاپور در مقابل دلار آمریکا)؛ ۲۵/۳۸ میلیارد دلار درآمدها و ۴۴/۳۷ میلیارد دلار هزینه ها.

عمده ترین منبع درآمد بودجه: انواع مالیات به میزان ۴۸/۳۲ میلیارد دلار .

بودجه تحقیق و توسعه: در فاصله زمانی ۲۰۱۵-۲۰۱۱ حدود ۱/۱۶ میلیارد دلار سنگاپور.

نظامی: نیروی نظامی ۵۴ هزار نفر در حال خدمت ؛ حدود ۲۵۰ هزار نفر ذخیره که در شرایط اضطراری تا ۳۰۰ هزار نفر نیز افزایش می یابد. به این تعداد باید ۵۰۰ نفر افراد ذخیره نیروی دریائی و ۷۵۰۰ نفر افراد نیروی هوائی را اضافه کرد. بودجه بخش دفاعی در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۷/۷ میلیارد دلار بود که ۵/۳% تولید ناخالص داخلی را شامل می گردد. خدمت سربازی برای مردان بالای ۱۸ سال اجباری، ۵/۱۶ سال داوطلبانه و به مدت ۲ سال است.

روابط خارجی: سنگاپور عضو کشورهای غیرمتعهد، سازمان ملل و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع انگلیس است. در سازمان ملل فعال بوده و در عملیات های حفظ صلح آن شرکت می کند. از منطقه گرائی در آسیای شرقی حمایت کرده و نقش فعالی در آ. سه . آن و اپک ایفا می کند. این کشور طرفدار حضور نظامی آمریکا در منطقه بوده و پایگاه دریائی خود را در اختیار نیروهای نظامی آمریکا قرار داده است.

 

برقراری روابط با دیگر کشورها

 

 

روابط دو جانبه :

در تاریخ مرداد ۱۳۵۲ روابط سیاسی دو کشور برقرار شده است. و هم اینک در سطح سفیر ادامه دارد.

سال ۲۰۱۰ حدود ۵/۲ میلیارد دلر شامل ۱۹/۲ میلیارد دلار صادرات و حدود ۳۵۸ میلیون دلار واردات کشورمان بود. عمده ترین کالاهای صادراتی کشورمان نفت خام، هیدروکربوهای گازی می باشد.

جغرافیای طبیعی:

سنگاپور در منطقه جنوب شرق آسیا در تنگه مالاکا بین اقیانوس هند و آرام واقع شده و کوچکترین کشور مستقل آسیاست و از یک جزیره اصلی و ۶۰ جزیره کوچک تشکیل شده است. از شمال به تنگه جوهور در مالزی و از جنوب به جزیره باتام در اندونزی و از مشرق به آب های خلیج سیام و از مغرب به تنگه ی مالاکا محدود و توسط ۲ تنگه از نواحی اطراف خود جدا شده است. تنگه مالاکا این کشور را از مالزی و تنگه سنگاپور و ماین آن را از اندونزی جدا کرده است. ارتباط سنگاپور و مالزی از طریق یک گذرگاه زمینی به طول ۱۰۵۶ متر میسر است.

مساحت کل سنگاپور ۵/۶۴۷ کیلومتر مربع است که ۶/۳۲۱ کیلومترمربع از آن را مناطق مسکونی و ۸/۱۰ کیلومترمربع را مناطق کشاورزی و ۶/۲۸ کیلومترمربع را جنگل و ۵/۱۵ کیلومترمربع را مناطق باتلاقی و آبگیری و ۲۷۱کیلومترمربع را فضاهای باز و تاسیسات نظامی تشکیل داده است.

بزرگترین جزایر سنگاپور، پائولو تک اونگ با۴/۲۴ کیلومتر مربع، پاولو اویین با ۲/۱۰ کیلومتر مربع و سن توسا با ۵/۳ کیلومتر مربع مساحت، هستند.

به طور کلی سنگاپور از لحاظ جغرافیایی به سه منطقه اصلی تقسیم می شود:

۱- مرکز کشور که ناحیه ای کوهستانی با ذخایر سرشار طبیعی مخصوصا گرانیت.

۲- ناحیه شرقی که پوشیده از شن های روان و سنگریزه است.

۳- ناحیه جنوب غرب با سنگ های رسی و سیاه که خود باعث ایجاد دره و فرورفتگی ها شده است.

 

مناطق دیدنی سنگاپور

 

 

جغرافیای انسانی:

جمعیت این کشور ۵۱۸۴۰۰۰ نفر است. تا پایان قرن ۱۹، چینی ها ۳ تا ۴ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دادند. به علاوه عده قابل توجهی از سوماترایی ها- جاوه ای ها، هندو ها، عرب ها، یهودی ها و اروپایی های مهاجر نیز در این کشور به رسمیت شناخته شده بودند. زبان رسمی این کشور چینی- ملایو- تامیلی و انگلیسی است.

سیاست این کشور به این گونه است که زبان واحدی را به عنوان زبان رسمی معرفی نکرده است. تابلو های راهنمای خیابان ها به چندین زبان نوشته شده اند تا برای ملیت های مختلف قابل استفاده باشد. چند زبانی و چند نژادی برای این کشور اهمیت زیادی دارد.

نوع حکومت جمهوری است و به علت وجود قومیت ها و فرهنگ های متفاوت، ادیان مختلفی در سنگاپور وجود دارند، از جمله مسیحیت، بودائیسم ،اسلام، دائوئیسم و هندوئیسم.

دولت ادیان مختلف را در فعالیت های خود آزاد قرار داده تا ضمن رعایت حقوق سایر مذاهب به طور آزادانه به انجام امور مذهبی خود بپردازند. ملیت های مختلف در کمال آرامش و به دور از تشنج با یکدیگر هم زیستی مسالمت آمیز دارند ولیکن بحران ها و چالش های اقتصادی موجود در دنیا بر روی آنان نیز تاثیرات مخرب خود را گذاشته است .

 

مردمان سنگاپور

 

 

ساختار سیاسی:

بدنبال خاتمه جنگ جهانی دوم و پایان اشغال سنگاپور توسط ژاپن، کمیسیون رندل در سال ۱۹۵۳ توسط انگلیس تشکیل شد تا راه را برای دولت خود گردان آماده کند. کمیسیون مزبور رای داد که باید یک مجلس قانونگذاری در سنگاپور ایجاد گردد و هیات وزیران اداره امور را به دست گیرند. در سال ۱۹۵۵م. نخستین مجلس سنگاپور تشکیل شد. این سال مبدأ پیدایش نظام پارلمانی در سنگاپور است. مجلس قانونگذاری پس از برگزاری اولین انتخابات چند حزبی انعقاد یافت. حزب جبهه کارگری اولین دولت را تشکیل داد و دیوید مارشال به عنوان اولین نخست وزیر سنگاپور انتخاب شد. جورج اوهلرز هم به عنوان اولین رئیس مجلس قانون گذاری منصوب شد.

بعد از مذاکرات طولانی برای تصویب اولین قانون اساسی در سال ۱۹۵۸، دولت خود گردان به رهبری نگارا اعلام موجودیت کرد و مجلس با ۵۱ عضو شروع به کار نمود. در سال ۱۹۵۹ حزب اقدام مردم به رهبری لی‌کوایو به پیروزی دست یافت. انچیک یوسف بن اسحاق به عنوان اولین رئیس کشور منصوب شد.

در سال ۱۹۶۲م. طی همه پرسی انجام شده ، مردم به ادغام در فدراسیون مالزی رأی دادند و به دنبال انعقاد موافقت نامه موسوم به مالزی (بین مالزی و انگلستان) فدراسیون مالزی موجودیت یافت. اما در سال ۱۹۶۵ طی اختلافات پیش آمده با کوالالامپور، سنگاپور از فدراسیون مالزی جدا شد.

در ۹ اوت ۱۹۶۵ سنگاپور مستقل شد و با ایجاد تغییراتی در قانون اساسی، رئیس کشور حکم رئیس جمهوری یافت و مجلس قانون گذاری به پارلمان کشور تغییر نام داد. از آن تاریخ تا کنون ۱۱ انتخابات پارلمانی برگزار شده است.

 

مارینا بی سندز

 

 

سیاست داخلی و خارجی:

سیاست خارجی و داخلی این کشور مبتنی بر بقای آن کشور است. هدف اصلی دولت از روابط خارجی و تصمیمات داخلی متکی بر رشد و توسعه اقتصادی، رفاه شهروندی و ایجاد بازار ازاد جهانی در این کشور است.

سنگاپور بدلیل موقعیت های خاص جغرافیایی و بندری خود متکی به مبادلات بازرگانی خارجی می باشد و از اینرو داشتن روابط حسنه با کشورهای جهان را اساس سیاست خارجی خود به نفع پیشرفت اقتصادی و رفاه مردم قرار داده است.

سنگاپور بدلیل وسعت کم و نداشتن عمق استراتزیک، شدیدا در مقابل تجاوز خارجی آسیب پذیر است و موقعیت راهبردی جزیره در منطقه به عنوان مهمترین بندر تدارکاتی، این کشور را به صورت یکی از اولین اهداف هر گونه مناقشه مسلحانه در آورده است.

سنگاپور، آمریکا را به عنوان بازوی اصلی حفظ ثبات منطقه ای به شمار می آورد و از حضور نیروهای نظامی آن در منطقه قویا جانبداری می کند. از اینرو، تأسیسات و تسهیلات بندری و هوایی قابل توجهی در اختیار نیروهای آمریکایی قرار داده است. در حال حاضر سنگاپور یکی از اعضای جنبش عدم تعهد است.

سنگاپور جهت تقویت بیشتر منابع اقتصادی که از اولویت های سیاست خارجی این کشور است بیشترین توجه را به آمریکا ، اتحادیه اروپا ، ژاپن ، آسه آن ، اپک و اخیراً به چین دارد.

سنگاپور هم اکنون با ۱۵۲ کشور، روابط حسنه دارد. در این کشور، ۵۲ سفارتخانه و دو مقرّ سازمان ملل وجود دارد. در ۲۹ کشور، سفارتخانه و در ۱۱ کشور، دفتر حفاظت منافع دارد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سنگاپور روش عادی سازی را دنبال کرده و در محاصره اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران شرکت ننمود. ایران، همکاری های وسیعی در زمینه برق و ایجاد تأسیسات آب شیرین با سنگاپور داشته و کشتی های ایرانی از تسهیلات بندری این کشور استفاده می کنند.

وضعیت مذهبی:

اسلام در سنگاپور به عنوان سومین دین رسمی بعد از تاتوئیسم و هندوئیسم معرفی شده است. این در حالی است که مسیحیت و سایر اقلیت های دینی در رده های بعد از اسلام قرار دارند. البته درصد قابل توجهی از مردم در این کشور هنوز آیین بت پرستی دارند. سازمان” دار الارقام” یکی از نهاد های اسلامی سنگاپور است که به انجام اموری با محوریت دعوت غیر مسلمانان به اسلام می پردازد.

سنگاپور به عنوان یکی از مدرنترین کشورهای آسیا، به توسعه اسلام و بهبود شرایط مسلمانان این کشور کمک کرده است و اسلام را کاملاً به رسمیت شناخته و حتی یکی از شبکه های تلویزیونی در ساعات شرعی، اذان پخش می کند.

حکومت سنگاپور، یک حکومت سکولار است و حدود ۱۸درصد جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. حدود ۶۶ مسجد در اعیاد و مناسبتهای مختلف مثل عاشورا فعالیت های خاصی را ارائه میدهند.

دولت سنگاپور دارای دو مجمع : ۱- مجمع اسلامی ۲- مجمع رشد جامعه مسلمانان می باشد که هدفشان بهبود وضعیت و گسترش اسلام در کشور است.

بطور کلی ، مسلمانان جنوب شرق آسیا در کلام اشعری و در فقه شافعی هستند.

جذابیت‎های رمضان :

هرساله برای گرامیداشت ماه رمضان در سنگاپور، فستیوالی بنام “هاری رایا “برگزار می‌شود. مراسم هاری رایا که در اصطلاح مردم سنگاپور به معنی جشن عید است در سال های اخیر سبب رونق بیشتر توریسم در ماه رمضان شده است که عمدتا از کشورهای مسلمان منطقه خاورمیانه و به ویژه امارات می باشند.

این جشنواره در یکی از محلات قدیمی سنگاپوربرگزار می شود که محل سکونت جامعه مسلمانان سنگاپور از ۲۰۰ سال پیش تا کنون بوده است.

علاوه بر این، در ماه مبارک رمضان در مسجدهای سنگاپور، برخی مراسم شبانه سنتی ازجمله: نماز تراویح و یا دعای قیام برگزار می شود. مراسم افطار نیز در مسجدهای مختلف از جمله مساجد قدیمی و تاریخی این جزیره برگزار می شود، از آن جمله: در مسجد سلطان که از قدیمی ترین مساجد و در مرکز کمپونگ گلام قرار دارد، مسلمانان شاهد برگزاری این مراسم می باشند .

 

مسجد سلطان سنگاپور

 

 

سنگاپور یکی از قانونمندترین کشورهایی است که برای تمیزی و نرخ پایین جرم و جنایت، اهمیت زیادی قائل می‌شود. به همین دلیل، دولت قوانین و جریمه‌های زیادی را ایجاد کرده است که همه‌ی مردم موظف به رعایت آن‌ها هستند. پس اگر اصطلاح «فاین سیتی» (Fine City) را جایی شنیدید، تعجب نکنید.

فاین سیتی را می‌توانیم به دو شکل معنی کنیم؛ فاین را به معنی «خوب» در نظر بگیریم که در آن صورت تعریف به حساب می‌آید: شهر خوب. یا معنی دوم فاین یعنی «جریمه» را انتخاب کنیم که در آن صورت با سختگیری‌هایی که در بسیاری از موارد می‌شود، کاملاً هماهنگی دارد. ناگفته نماند که بیشتر قوانین سرسختانه‌ای که دولت ایجاد کرده است، به خاطر امنیت خود مردم و مربوط به دخانیات یا تمیزی شهر و آسیب رساندن به اموال عمومی می‌شوند؛ اما به هر حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که با وجود این همه سختگیری، گردشگران به چه دلیلی در فاین سیتی بیشتر از کشورهای دیگر احساس راحتی می‌کنند؟ طبق تحقیقاتی که کمپانی «ترَول بِرد» (Travel Bird) در ۵۰۰ کشور پرطرفدار جهان انجام داده بود، سنگاپور به دلایل زیر به عنوان محبوب‌ترین کشور جهان در بین گردشگران انتخاب شد.

۱٫ برخورد اول
معولاً اولین حسی که بعد از ورود به جایی پیدا می‌کنید، در نگرش شما نسبت به کل آن مجموعه تأثیر بسیار زیادی دارد. در «فرودگاه چانگی» (Changi Airport) سنگاپور که توانست خیلی زود در لیست بهترین فرودگاه‌های جهان راه پیدا کند، راه اندازی ترمینال ۴ تا حد زیادی میزان رضایت گردشگران را نسبت به سال‌های قبل بالا برد. با توجه به تنوع غذاها و تفریحاتی که این ترمینال برای مسافران ایجاد کرده است، تعجبی ندارد که بعد از رسیدن به مقصد احساس غریبی نکنند.

۲٫ استقبال مردم
در سنگاپور هیچ مسافری بدون جا نمی‌ماند؛ چون مردمان محلی نه تنها از حضور گردشگران و شلوغ شدن شهرشان ناراحت نمی‌شوند، بلکه تعداد کسانی که در سایت «کَوچ سرفینگ» ثبت نام کرده‌اند، نشان می‌دهد که حتی حاضرند شما را به صورت رایگان نیز در خانه‌هایشان اسکان دهند. اگر خوش شانس باشید، ممکن است میزبانتان وقت آزاد داشته باشد و تفریحگاه‌های محلی را هم به شما نشان دهد. علاوه بر میزبانان خصوصی، هتل‌های بزرگ و لوکس یا هتل‌های کوچک و شیک زیادی در قسمت‌های مختلف شهر قرار دارند که برای اقامت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

استقبال از مردم در سنگاپور

 

 

۳٫ تسلط بر زبان انگلیسی
زبان انگلیسی، یکی از زبان‌های اصلی سنگاپور به حساب می‌آید و این خبر خوبی برای گردشگران غربی است که معمولاً از رو‌به‌رو شدن با زبان‌های بیگانه واهمه دارند. گردشگران دیگر هم، با داشتن حداقل دانش عمومی زبان می‌توانند کارشان را راه بیندازند و نیازی به دانلود کردن انواع و اقسام نرم‌افزارهای ترجمه را ندارند.

۴٫ امنیت
با توجه به قوانین سختی که در رابطه با مواد مخدر و مصرف الکل در این کشور وجود دارد، به جرأت می‌توان گفت که سنگاپور یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود؛ تا جایی که دعواهای خیابانی آن نیز بسیار کم گزارش شده است. در تحقیقات و نظرسنجی‌های کمپانی «تراول برد»، سنگاپور توانسته بود امتیاز ۸٫۹۵ را از ۱۰ کسب کند که همین موضوع، اطمینان خاطر ویژه‌ای را به گردشگران این کشور می‌بخشد.

فرهنگ‌های گوناگونی در سنگاپور وجود دارد که این موضوع از مهاجرت اقوام مختلف به این کشور در گذشته سرچشمه می‌گیرد. هر کدام از این قوم‌ها، مذهب مخصوص به خودشان را دارند، اما در نهایت در کنار یکدیگر به همزیستی مسالمت آمیزشان ادامه می‌دهند.

هرچند که سنگاپور طی چندین سال گذشته، ظاهری مدرن به خود گرفته، اما هنوز هم آداب و رسوم سنتی این کشور زنده نگه داشته شده است. تأثیر قوم‌های مهاجر در این کشور به راحتی قابل مشاهده می‌باشد. برای مثال ساختمان‌های نئوکلاسیک بعضی قسمت‌های شهر، استعمار کشور انگلستان و «محله‌ی چینی‌ها» یا «خیابان عرب» نیز ویژگی‌های منحصر به فرد این گروه‌ها را به خوبی به نمایش می‌گذارند.

 

امنیت در جمهوری سنگاپور

 

 

مذهب
با در نظر گرفتن اقوام و فرهنگ‌های گوناگونی که در سنگاپور وجود دارد، فقط از طریق همزیستی مسالمت‌آمیز و درک متقابل است که زندگی در این کشور امکان پذیر می‌شود. بیشتر جمعیت سنگاپور را چینی‌ها تشکیل می‌دهند؛ اما هر قومی، جشن‌ها و مذهب خاص خودش را دارد. برای مثال چینی‌های مقیم سنگاپور، بیشترشان کاتولیک، مسیحی یا از پیروان بودا هستند. مهاجرین مالزی از اسلام و هندی‌ها نیز از مذهب هندو تبعیت می‌کنند. البته دین‌های دیگری را هم می‌توان در این کشور پیدا کرد که نسبت به مذاهب اصلی، افراد کمتری طرفدار آن‌ها هستند. در واقع، مذهب در این کشور اهمیت زیادی دارد و بیشتر بناهای جالب و دیدنی‌شان متعلق به معابد، کلیساها و مساجد می‎باشد.

 

مراسم های مذهبی سنگاپور

 

 

زبان
بیشتر جمعیت کشور سنگاپور، دو زبانه و حتی بعضی از آن‌ها سه یا چهار زبانه هستند. هر قومی، زبان مادری خودشان را به فرزندانشان یاد می‌دهند و در کنار آن، در مدرسه‌ها زبان انگلیسی تدریس می‌شود که زبان کارهای اداری و سیاسی به حساب می‌آید. همین موضوع باعث شده تا زبانی مشترک میان مردم وجود داشته باشد تا فهم یکدیگر برایشان آسان‌تر شود. در مجموع، ۴ زبان اصلی در این کشور وجود دارد: ماندارین، مالایی، انگلیسی و «تامیلی» که مورد آخر توسط هندی‌ها صحبت می‌شود. البته اگر جایی زبان «سینگلیش» (Singlish) هم شنیدید، تعجب نکنید. این زبان غیر رسمی، از ترکیب انگلیسی با زبان‌های رایج دیگر در این کشور به وجود آمده که معمولاً در آخر جملات انگلیسی، حروف ندا می‌آورند.

 

اجلاس زبان سنگاپور

 

 

غذا
با توجه به مطالبی که تا الان خواندید، احتمالاً می‌توانید میزان تنوع غذایی در سنگاپور را حدس بزنید. علاوه بر غذاهای خوشمزه ی خیابانی این کشور، از غذاهای هندی، چینی، تایلندی و مالزیایی گرفته تا غذاهای اندونزی، ایتالیایی، اسپانیایی و حتی فرانسوی، می‎توانید همه را در سنگاپور امتحان کنید. معمولاً چینی ها به غذاهای دریایی علاقه‌ی بیشتری دارند، اما اگر به دنبال غذاهای تند و پرادویه هستید، غذاهای هندی انتخاب مناسب‌تری برای شما می‌باشند.

 

غذاهای سنتی سنگاپور

 

 

ارزش ها
بیشتر مردم سنگاپور از فردگرایی دوری می‌کنند و به گروه و امنیت متقابل معتقد هستند. خانواده، کانون ساختارهای اجتماعی آن‌ها به حساب می‌آید و الفاظی مثل وفاداری و احترام به بزرگ‌ترها از اینجا شروع می‌شود. وقتی می‌گوییم «خانواده»، در واقع اقوام و دوستان نزدیکی که با آن‌ها صمیمی هستیم را نیز دربر می‌گیرد. آبرو، اهمیت زیادی در این کشور دارد که به افراد شخصیت می‌بخشد. سنگاپوری‌ها ادعا دارند که جامعه‌ای مساوات طلب هستند، اما سلسه مراتب در این کشور به گونه‌ای است که برای بزرگ‌ترها و میانسالان، ارزش و احترام بسیار بالایی قائل می‌شوند. این موضوع از تعالیم آیین کنفوسیوس نشأت می‎گیرد و بر این اساس، حتی حقوق میانسالان از بقیه‌ی کارکنان بالاتر است. بهترین مکان برای نشستن و بهترین غذا برای آن‌‎ها درنظر گرفته می‌شود و هنگام معرفی افراد نیز ابتدا از آن‌ها شروع می‌کنند و حتی اگر شناختی نسبت به آن فرد نداشته باشید هم باید به او احترام بگذارید.

آداب معاشرت
مردم سنگاپور برای گفتن حرف‌هاشان بیشتر از حالات چهره و روش‌های غیر مستقیم کمک می‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود که اگر افراد اشکالی در کارشان داشته باشند، آبرویشان نرود. آن‌ها به جای اینکه مستقیم به شما جواب رد بدهند، از جملاتی مثل «تلاشم را می‌کنم» یا «حالا ببینم چه پیش می‌آید» استفاده می‌کنند تا شخصیت هر دو طرف حفظ شود و دوستی‌ها لطمه نبیند. معمولاً وقتی از آن‌ها درخواستی می‌شود یا سوال می‌پرسند، کمی قبل از جواب دادن مکث می‌کنند و این موضوع نشان می‎دهد که برای حرفتان ارزش قائل شده و در مورد آن خوب فکر کرده‌اند. در واقع باورش برای سنگاپوری‌ها سخت است که غربی‌ها چطور می‌توانند خیلی سریع جواب سوال را بدهند و از نظرشان، این کار کمی گستاخانه به نظر می‌آید. سلام کردن و دست دادن در این کشور، در بین اقوام مختلف فرق دارد و هر کدام بنا به محدودیت‌های مذهبی که از آن پیروی می‌کنند، آداب معاشرتشان را شکل می‌دهند.

فاین سیتی
«فاین سیتی» (Fine City) هم به معنی «شهر خوب» و هم به معنی «شهر جریمه‌ها» می‌باشد. دولت به منظور ایجاد امنیت و نظم در کشور، قوانین سرسختانه‌ای مربوط به دخانیات یا تمیزی شهر و آسیب رساندن به اموال عمومی درنظر گرفته است و همین موضوع باعث شده تا سنگاپور، به یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا تبدیل شود. علی‌رغم جریمه‌های گوناگون این کشور، سنگاپور توانست مقام محبوب ترین کشور جهان در بین گردشگران را به دست بیاورد که ویژگی‌های مثبت بی‌شمار و رفتار دوستانه‌ی مردمانش را ثابت می‌کند.

 

فاین سیتی

 

 

القاب
نوع خطاب کردن مردم، به این بستگی دارد که با چه قومی رو‌به‌رو هستید. برای مثال، چینی‌ها ۳ اسم مختلف دارند: یک نام خانوادگی و دو اسم کوچک. در ملاقات‌های اولیه باید قبل از نام خانوادگی‌شان، آقا یا خانم بیاورید و اگر لازم بود، خودشان به شما می‌گویند که به کدام اسم کوچک صدایشان بزنید. مردم در مالزی، نام کوچک پدرشان را بعد از اسم خودشان می‎آورند و می‌توانید از القاب مختلفی از جمله حاجی، حاجیه، سید و شریفه قبل از اسمشان استفاده کنید. اسم هندی‌ها معمولاً کمی طولانی است و شکل کوتاه شده‌ی آن را به عنوان لقبشان انتخاب می‌کنند یا حرف اول نام پدرشان را بعد از اسم خودشان می‌آورند.

فرودگاه چانگی سنگاپور

فرودگاه چانگی در سنگاپور، ۵ سال متوالی است که به عنوان بهترین فرودگاه در جهان انتخاب می‌شود. اما به نظرتان دلیل این برتری چه می‌تواند باشد؟

«فرودگاه چانگی سنگاپور» (Singapore Changi Airport)، فرودگاه اصلی سنگاپور و یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌ها در آسیای جنوب شرقی به حساب می‎آید. همچنین چانگی یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌ها در جهان از لحاظ ترافیک باری و مسافران بین‌المللی به شمار می‌رود و در سال ۲۰۱۳، از طرف «اسکای ترکس» (Skytrax) به عنوان بهترین فرودگاه دنیا انتخاب شد. هم اکنون که ۵ سال از آن زمان می‌گذرد، این فرودگاه توانسته همچنان جایگاه خودش را در اسکای ترکس حفظ کند. بیشترین پروازهای این فرودگاه به مقصد جاکارتا، کوالالامپور و بانکوک بوده است. این فرودگاه در منطقه‌ی چانگی قرار گرفته و تقریباً ۱۷ کیلومتر با «مارینا بِی» (Marina Bay) در شهر سنگاپور فاصله دارد. از جمله خطوط هوایی فعال در فرودگاه چانگی می‎توان به «سنگاپور ایرلاینز»، «اسکوت» (Scoot)، «سیلک ‌ایر» (SilkAir)، «جت‌استار آسیا ایرویز» (Jetstar Asia Airways) و «سنگاپور ایرلاینز کارگو» (Singapore Airlines Cargo) اشاره کرد. در حال حاضر، چانگی ظرفیت این را دارد که سالانه حدود ۸۵ میلیون مسافر را جابه‌جا کند. این فرودگاه در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲,۱۲۵,۲۲۶ تن بار را جابه‌جا کرده بود که ۵ مقصد اصلی آن چین، استرالیا، هنگ کنگ، هند و آمریکا را شامل می‌شد.

 

 

 

ترمینال ها
۴ ترمینال مسافربری اصلی در فرودگاه چانگی وجود دارد که به شکل یو (U) برعکس سازمان‌دهی شده‌اند. ترمینال ۱ آن در سال ۱۹۸۱ شروع به کار کرد و در بخش شمالی این فرودگاه قرار گرفته است. ترمینال ۲ آن در سال ۱۹۹۰ ساخته شد و در بخش شرقی قرار دارد. ترمینال ۳ آن را در سال ۲۰۰۸ ساختند که در غرب این فرودگاه قرار گرفته و ترمینال ۴ آن در سال ۲۰۱۷ فعالیتش را شروع کرد و در بخش جنوبی فرودگاه بنا شده است. علاوه بر آن، چانگی یک ترمینال لوکس دیگر را نیز دربرمی‌گیرد که به صورت خصوصی اداره می‎شود و مسافران همه‌ی ایرلاین‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه به آن دسترسی داشته باشند. البته یک باجِت ترمینال هم قبلاً در این فرودگاه وجود داشت که آن را در سال ۲۰۰۶ ساختند؛ اما آن را در سال ۲۰۱۲ بستند تا فضای بیشتری برای ایجاد ترمینال ۴ در دست داشته باشند. همچنین پیش‌بینی شده که ترمینال ۵ آن نیز تا سال ۲۰۲۰ به بهره‌وری برسد.

امکانات
فرودگاه چانگی از زمان تأسیسش تا به امروز، بیش از ۵۵۷ جایزه دریافت کرده و قصد دارند همچنان تجهیزات آن را گسترش دهند تا از استانداردهای بالایی برخوردار باشد. معماری زیبا، عملکرد خوب و تسهیلات پیشرفته و لوکس از جمله دلایلی هستند که باعث رضایت مسافران از این فرودگاه می‌شوند. می‎توانید از باغ کاکتوس، استخر، جکوزی و باغ نیلوفر آبی در ترمینال ۱ و «باغ پروانه» و سرسره‌ی بلند در ترمینال ۳ آن بازدید کنید. مجموعه‌ی گل‌های ارکیده و آفتاب‌گردان، سینمای رایگان و ایکس باکس و وای فای رایگان مجموعه‌ی تفریحی آن نیز در ترمینال ۲ قرار دارند. بخش «جوئل» (Jewel) که به معنی «جواهر» می‌باشد، بیرون ترمینال ۱ قرار دارد؛ یعنی جایی که قبلاً از آن به عنوان پارکینگ استفاده می‌شد. ساخت این قسمت را از سال ۲۰۱۴ شروع کردند و قرار است تا سال ۲۰۱۹ به پایان برسد. این بخش ۱۰ طبقه دارد که نصف آن زیر زمین است و ۳۰۰ فروشگاه و رستوران و بیش از ۱۳۰ اتاق استراحت را دربرمی‌گیرد.

 

فرودگاه چانگی
سالن انتظار فرودگاه چانگی

 

 

بخش جوئل، ۳ جاذبه‌ی اصلی دارد که شامل «کانوپی پارک» (Canopy Park) در طبقه‌ی اول، آبشار «رِین وُرتکس» (Rain Vortex) و یک باغچه‌ی ۵ طبقه به نام «فورِست وَلی» (Forest Valley) می‌شود. ظاهراً آبشار این ساختمان، بلندترین آبشار سرپوشیده در جهان به حساب می‌آید. همچنین کانوپی پارک آن به قسمت‌های گوناگونی از جمله باغ گیاه‌شناسی، پیچ راه پرچین‌ها، تور معلق و بخش قدم زدن میان درخت‌ها تقسیم می‌شود که به شکل حیوانات آراسته شده‌اند. در «پل کانوپی» و بعضی بخش‌های دیگر پارک، مه و بخار به بیرون فرستاده می‌شود تا کودکان تصور کنند در حال بازی میان ابرها هستند.

 

فرودگاه چانگی سنگاپور

 

 

دسترسی به مرکز شهر
مسئولان از همان ابتدای ساخت فرودگاه چانگی، سیستم حمل و نقل زمینی و دسترسی به مرکز شهر را مد نظر داشته‌اند. هر ۳ ترمینال مسافربری چانگی به هم نزدیک هستند؛ با این حال برای سرعت بخشیدن به کار، سیستم حمل و نقل اتوماتیک نیز در این فرودگاه قرار داده‌اند و مسافران به سرعت با قطار بین این ۳ ترمینال جابه‌جا می‎شوند. همچنین می‌توانید از قطارهای سریع‌السیر شهری نیز استفاده کنید و خودتان را به مناطق مختلف سنگاپور برسانید. علاوه بر آن، امکان استفاده از اتوبوس‌های مختلف و تاکسی‌ها نیز برای مسافران وجود دارد.

اگر تنها ۲۴ ساعت در سنگاپور اقامت دارید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، در این گردش یک روزه با ما همراه شوید.

دولت شهر سنگاپور ترکیبی هیجان‌انگیز از فعالیت‌های گوناگون را به مسافران پیشنهاد می‌کند. از بازارهای خیابانی گرفته تا تورهای حیات وحش شبانه یا فروشندگان دوره‌گرد، در این شهر ماجراجویی‌های زیادی انتظارتان را می‌کشند. در ادامه مسیری را به شما نشان می‌دهیم که بتوانید به بهترین نحو سنگاپور را در ۲۴ ساعت بگردید. پس با راهنمای سفر یک روزه ما به سنگاپور همراه باشید.

صبح را با خوردن دیم سام یا نان بائوزی شروع کنید
یکی از بهترین نکات درباره تعطیلات در سنگاپور این است که هیچ محدودیت سنگینی در رابطه با اینکه کدام غذا برای کدام وعده خورده شود وجود ندارد. برای مثال خوردن نودل برای صبحانه در اجتماع پذیرفته شده است. حتی می‌توانید روزتان را با سر زدن به بازار محلی و خریدن کمی «بائوزی» (Baozi) یا همان نان‌های بخار پزی که با گوشت و سبزیجات پر می‌شوند آغاز کنید. «شومای» (Shumai) یا همان کوفته‌های بخارپز زرد و خوشمزه هم انتخاب خوبی خواهند بود. وقتی در سرزمین غذاهای باکیفیت با قیمت ارزان هستید، مطمئن باشید که تا بیشترین حد ممکن تنوع غذایی‌اش را تجربه کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم خوردن «دیم سام» را از دست ندهید.

 

دیم سام
غذاهای سنگاپور

 

 

به سمت باغ گیاهشناسی بروید
هر وقت «دیم سام» لذیذ و معروف را هم نوش جان کردید به سمت باغ گیاهشناسی سنگاپور بروید تا با پیاده‌روی صبحگاهی در گل‌ها و پوشش گیاهی زیبایش روحتان را جلا دهید. تنها برای ورود به باغ ملی ارکیده، بزرگسالان باید هزینه‌ای معادل ۵ دلار پرداخت کنند، اما اینجا یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های ارکیده جهان به شمار رفته و مطمئن باشید که ارزشش را دارد. حتی افرادی که هیچ علاقه‌ای به گیاهان و گل‌ها ندارند با دیدن رنگ‌های غیرمعمول و شگفت‌آور اطرافشان به وجد خواهند آمد. داخل باغ گیاه‌شناسی سنگاپور یک سِن اجرای موسیقی وجود دارد که نسخه مینیاتوری‌اش را می‌توانید در باغ‌های کالج «ولفسان» (Wolfson) در دانشگاه کمبریج پیدا کنید. کسانی که به دوچرخه‌سواری علاقه دارند می‌توانند به جای اینجا، به گردش در پارک «ساحل شرقی» (East Coast Park) بروند که ۱۸۵ هکتار مساحت داشته و محیطی دلپذیر و روح‌بخش در کنار آب دارد. اینجا بدون شک حس یک ساحل شرقی را می‌دهد زیرا هنگام عبور با درختان نارگیل و عده‌ای از مردم که مشغول تمرین تایچی هستند روبرو خواهید شد. حتماً در یکی از اوتلت‌های غذایی یا جلوی دکه فروشندگان غذای خیابانی توقف کنید تا از نوشیدنی‌های معروفی که داخل نارگیل ارائه می‌شوند لذت ببرید.

 

باغ گیاهشناسی سنگاپور
باغ گیاه شناسی سنگاپور

 

 

به هتل رافلز بروید و با مجسمه آن عکس بگیرید
سر زدن به «هتل رافلز» (Raffles Hotel) یکی دیگر از کارهایی است که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم. نام این هتل را از «سر توماس استمفورد رافلز» (Sir Thomas Stamford Raffles) گرفتند که مؤسس سنگاپور بوده است. همین مرد بود که در دهانه رودخانه سنگاپور یک بندر تجاری ساخت. می‌توانید در اینجا یک نوشیدنی عالی داشته باشید و کمی استراحت کنید تا به سراغ جاذبه‌های بعدی شهر بروید. قبل از ترک نواحی رودخانه یک عکس توریستی شبیه به حالت دستان ضربدری مجسمه رافلز بگیرید.

 

هتل رافلز سنگاپور

 

 

در مجموعه لوکس مارینا بی سندز حسابی گردش کنید
مجموعه ۴ بیلیون دلاری «مارینا بی سندز» (Marina Bay Sands) خیلی از رودخانه فاصله ندارد و امروزه یکی از گران‌ترین هتل‌های جهان به شمار می‌رود. منظره‌ای که از سکوی تماشای طبقه پنجاه و پنجم خواهید دید نفستان را خواهد گرفت. اگر می‌خواستید عکس پانورامیک بی‌همتایی از رودخانه و ساختمان‌های معروف اطراف بگیرید اینجا بهترین نقطه خواهد بود. مارینا بی سندز با سه برج و یک پلتفرم شبیه به قایقی روی باقی قسمت‌های مجموعه طراحی شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند داخل یکی از چندین تئاتر آن به تماشای نمایشی نشسته یا در میان مغازه‌های لوکس بی‌شمارش کمی خود را با خرید کردن آرام کنند. استخر شگفت‌انگیز و بزرگ این مجموعه نیز در ارتفاع ۱۹۸ متری از سطح دریا قرار داشته و یکی از بزرگ‌ترین استخر‌های روباز جهان در چنین ارتفاعی است. در اینجا مدرنیته و سنت در کنار هم قرار گرفته‌اند و می‌توانید یک ساعت جدید سواروسکی را خریده و سوار قایق‌های قرن هجدهمی شده و از کانال‌های داخلی عبور کنید.

 

مارینا بی سندز سنگاپور
مارینا بی سندز

 

 

شب را با خوراکی های خوشمزه در فودکورت ها و رستوران ها بگذرانید
بعد از ۸ شب تا ساعات اولیه بامداد، بسیاری از اغذیه فروشی‌ها، فودکورت‌ها و رستوران‌های حومه شهر، غذاهای سیرکننده با قیمت ارزان به مشتریان ارائه می‌کنند. البته به جای این می‌توانید سفری به MRT داشته و در «انگ مو کیو هاب» (Ang Mo Kio Hub) خوراکی‌های لذیذی مانند برنج پنیری با مرغ را امتحان کنید. کسانی که به دسرها و خوراکی‌های شیرین علاقه بیشتری دارند، باید خود را مهمان «چِندول» (Chendol) یا «کاسانگ» (Kacang) یخی کنند. این خوراکی‌های خوشمزه خستگی یک روز گردش را از تنتان درآورده و خاطرات خوشی را رقم می‌زنند.

 

رستوران های سنگاپور
رستوران های لوکس سنگاپور

 

 

منبع:

سایت hajij

سایت ایوار

بهاره منیعی

 

 

2+
No votes yet.
Please wait...

2 thoughts on “همه چیزدرموردکشور سنگاپور”

 1. با عرض سلام
  بسیار متشکرم. من به دنبال مطالبی برای تحقیقم بودم که وارد این سایت شدم.
  مطالبتون مفید بود به خصوص مورد اول.(نگاه کلی به سنگاپور)

  0
  No votes yet.
  Please wait...
 2. مطلب جامع و کاملی بود ممنون

  0
  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *