همه چیز در مورد کاکتوس ها

5+

کاکتوس  گیاهی است از تیره کاکتوسیان که اغلب خاردار و گوشتی هستند. کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس ها طی طوفان های ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه های خشکسالی به مصرف می رساند. کاکتوسیان در ایران گونه ی بومی ندارد.

بیشتر کاکتوس ها ریشه های عمیقی داشته و ساقه  شبکه مانندی دارند که به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ هایی محافظت می شود کاکتوس ها برگ های خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً برگ ندارند.

 

کاکاتوس ها به سه گروه تقسیم می شوند:

– زیر خانواده پرسکیه Pereskia

– زیر خانواده اوپنسیه Opuntia

– زیر خانواده کاکتاسه  Cactaceae

برای دانستن تفاوت میان این سه دسته باید به تفاوت های ظاهری و ژنتیکی آن ها دقت کرد. دسته اول در واقع کاکتوس هایی هستند که کاملاً دارای برگ می باشند و از نظر ظاهری تا حدودی مانند گل های رز رونده می باشند با این تفاوت که آن ها از خانواده کاکتوس ها و دارای آرئول هستند. دسته دوم کاکتوس هایی هستند که دارای برگ های موقتی هستند که در جوانه های نوظهور دیده می شوند و به سرعت و بر اثر افزایش سن و کمبود رطوبت می ریزند. دسته سون کاکتوس هایی هستند که اصلاً و ابداً برگی در آن ها مشاهده نمی شود که این دسته تمامی خانواده های اکینو کاکتوس و انواع سروس ها را شامل می گردند.

پرورش کاکتوس ها

ترکیب خاکی کاکتوس ها، باید شنی رسی و درصد بیشتری از شن یا سنگریزه باشد. کاکتوس ها آبیاری منظم و با فواصل بیش از گیاهان معمول نیاز دارند و بسته به رعت رشد و فصل، تعداد و فواصل آبیاری تنظیم می شود. کاکتوس ها در مناطق گرم و پر نور رشد می کنند زیرا بومی آمریکای لاتین هستند. کاکتوس ها به نور زیادی احتیاج دارند و در محیط های کم نور معمولاً رشد علفی می کنند و منظره ظاهری آن ها از حالت کاکتوس بودن خارج می شود.

تکثیر کاکتوس ها به دو روش انجام می شود

– جنسی

– غیر جنسی

بعضی کاکتوس ها نظیر مامیلاریا گل دهی منظم هرساله دارند. بذر سیاه رنگ کوچک تولید می کنند. بعضی دیگر از کاکتوس ها نظیر زیئو کاکتوس که گل های بسیار کم دوامی دارند تولید بذر کمتری می کنند.

عموم کامتوس ها بذرهای بسیار ریز با قوه نامیه نسبتاً کوتاه دارند. نکات مهم در کشت بذری کاکتوس:

– بذرها قوه نامیه مناسبی داشته باشند یعنی تعداد چوانه زنی گیاه در زمان معین به اندازه قابل قبول باشد، نحوه کشت طوری باشد که بذرهای ریز بتوانند جوانه بزنند. بنابراین کاکتوس ها را در سبدهای پلاستیکی کم عمق با یک خاک بسیار سبک (ترجیحاً پیت ماوس ) کشت می کنند. آبیاری بسترهای کشت در پای گیاه انجام می گیرد، یا اینکه سبد ها را در ظرف های آبی قرار داده که  به تدریج آب را جذب می کند و گیاه و بذرها مرطوب شده و بعد جوانه می زنند. مثل هر گیاه دیگر بذر کاری باعث طولانی شدن زمان رشد و نمو و بلوغ گیاه می شود.

شرایط محیطی مناسب برای کاکتوس ها

حرارت:

این گیاه، به حد متوسط گرما در فصل بهار تا پاییز و شب های خنک نیاز دارد. هوای زمستان باید خنک باشد (حدود ۱۰ تا ۱۴ درجه سانتی گراد).

کاکتوس هایی که تار دارند باید در محلی با دمای حداقل ۱۶ درجه نگه داری شوند. هم چنین توجه داشته باشید که تهویه مناسب از جمله نیازهای کاکتوس است.

بهترین درجه برای نگه داری کاکتوس ها از ۱۸ تا ۳۲ درجه می باشد.

نور

باید توجه داشته باشید که میزان تابش نور و روشنایی محیط نگه داری کاکتوس ها در شکل ظاهری کاکتوس ها،رنگ گل، تعداد گل ها، ساقه ها و شکل غنچه های گل اهمیت فراوانی دارد. اما توجه داشه باشید به طور کلی، کاکتوس ها به نور زیاد (نزدیک پنجره های شرقی و غربی) و نور خیلی زیاد (نزدیک پنجره های جنوبی) نیاز دارد. نکته حائز اهمیت در مورد میزان نور محیط نگه داری کاکتوس ها در این است که چنان چه نور محیط کم باشد کاکتوس ها طراوت و زیبایی خود را از دست می دهند، در مورد کاکتوس هایی که گل دارند، توانایی گل دهی خود را ازدست می دهند.

خاک مناسب برای کاکتوس ها

یکی از معیارهای تعیین کننده خاک مناسب برای کاکتوس ها، آب و هوا می باشد به گونه ای که در آب و هوای گرم نیاز این گیاهان به خاک قابل نفوذ و سبک بیشتر احساس می شود در حالی که در آب و هوای سرد که گیاهان نیاز به آبیاری چندانی ندارند به خاکب سنگین تر نیاز خواهد بود. به طور کلی کاکتوس ها خاک های با PH کمتر از۷ تا نزدیک به ۷ را می پسندند.

5+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *