پاچیرا گلی پول‌ساز

7+

 

 این مقاله قصد دارم یکی از گیاهان پرطرفداران جهان، خاص و متفاوت به نام پاچیرا را به شما معرفی کنم پاچیرا از آن دسته گیاهانی است که به علت کاربردهای خاصش طرفداران زیادی دارد یکی از موارد استفاده از پاچیرا استفاده در فنک‌شویی است همچنین تأثیر فوق العاده آن، در زندگی شخصی افراد است و به اعتقاد مردم جهان باعث رونق کسب و کار آن‌ها شود. در دنیا این گیاه را به عنوان درخت پول می‌شناسند.

این گیاه بومی آمریکای مرکزی است و نگه‌داری آن بسیار آسان است. در آپارتمان و محل کار می‌توان از پاچیرا نگه‌داری کرد و ترجیحاً در نور ملایم. به طور معمول هفته‌ای دو بار آبیاری کفایت می‌کند ولی در زمستان هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز آبی گل را برطرف می‌کند. خاک آن باید ترکیب پیت ماس و پرلیت (پرلیت دانه‌های سفید در خاک که باعث می‌شود هم رطوبت خاک حفظ شود و هم زهکش خوبی برای خاک است) باشد. رطوبت نسبی خانه ۴۰ درصد است و رطوبت مورد نیاز پاچیرا ۴۰ تا ۵۰ درصد است و برای حفظ رطوبت ایده آل پاچیرا بهتر است از یک زیرگلدانی پر از آب هم استفاده شود. البته باید به این نکته توجه کرد گیاهانی مانند پاچیرا که تنه‌های نسبتاً ضخیمی دارند نباید آب به ساقه و تنه‌ی آن ها برسد چراکه باعث تولید قارچ و بیماری گیاه می‌شود. دمای مناسب پاچیرا هم دمای منزل (حداقل ۱۶ و حداکثر ۲۴ درجه سانتی گراد) است.

 

پاچیرا گلی پول‌ساز
پاچیرا گلی پول‌ساز

 

ساقه‌های پاچیرا وقتی نازک‌اند قابل بافتن هستند که این کار زیبایی دوچندانی به گل می‌بخشد اما اگر می‌خواهید گل پرپشتی داشته باشید ساقه‌هایی که به تازگی جوانه زده‌اند را در فصل پاییز جدا کرده و در خاک مناسب بذر یا قلمه قرار دهید بعد از ۲ الی ۳ هفته شاهد ریشه‌دار شدن ساقه‌ها خواهید بود.

 

پاچیرا گلی پول‌ساز
پاچیرا گلی پول‌ساز

 

پاچیرا معمولاً خیلی دیر نیازمند به تعویض گلدان است. بهترین زمان برای تعویض خاک پاچیرا و گلدان پاچیرا به یک سایز بزرگتر، زمانی است که گیاه کمی به خواب رفته باشد. یعنی از اواخر پاییز تا اواخر زمستان، در این موقع سال چون پاچیرا رشد قابل توجهی ندارد و به حالت سکون در آمده است به راحتی می‌توان اقدام به تعویض خاک اطراف ریشه و گلدان آن نمود.

 

پاچیرا گلی پول‌ساز
پاچیرا گلی پول‌ساز

 

یکی از نکاتی که معمولاً افراد آن را رعایت نمی‌کنند آبیاری پاچیرا است از آنجایی که این گل به کم آبی کمتر از پرآبی حساس است توصیه می‌شود در فاصله دو آبیاری سطح خاک باید کمی مرطوب باشد ولی خاک نباید باتلاقی شود. بسته بودن زهکش، زیاده روی در آبیاری موجب بیماری قارچی و پوسیدگی می‌شود.

 

پاچیرا گلی پول‌ساز
پاچیرا گلی پول‌ساز

 


مریم جهانبخش
7+
No votes yet.
Please wait...

One thought on “پاچیرا گلی پول‌ساز”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *