پوتوس SCINDAPSUS

0

درسال ۱۷۹۳ برای اولین بار گیاهی بنام فیلودندرون آکسی کاردیو توسط کاپیتان انگلیسی از جزایر آنتیل به همراه چند گیاه دیگر به انگلستان آورده شد و به باغ گیاه شناسی شهر اهدا گردید این نمونه فیلودندرون تقریباً به دست فراموشی سپرده شد.

تکثیر این گیاه پس از آنکه درختکاری بنام ماسک در ایالت فلوریدای آمریکا آن را کشف کرد آغاز گردید و ماسک متوجه شده بود که این گیاه با همه جذابیتی که دارد هم کم آفت است و هم پرورش آن در خانه آسان و بی دردسر می باشد و او می تواند با روش قلمه زنی این گیاه را تکثیر و با فروش آن درآمد چشمگیری کسب نماید با اقدام ماسک به این طریق تکثیر و تولید این گیاه در آمریکا نیز جامی عمل به خود پوشانید و این گیاه را در کتابهای علمی فیلودندرون اسکاندنس نام گذاری گردیده و نام فارسی آن نیز پتوس قلبی می باشد.

گیاهی است گرمسیری، برگها به شکل بیضی به رنگ سبز با رگه‌ها و لکه‌های زرد و سفید و در انواع دیگر فقط رنگ برگها سبز است. برگهای جوان کوچک و ظریف و با طراوت و براق است. در اثر تغذیه خوب از طریق برگ و ریشه‌های هوائی دارای برگهای پهن و بزرگ می‌شود. ساقه های آن تا ۲۰ متر می تواند رشد کند و اگر در شرایط خوبی باشد ساقه های آن رفته رفته ضخیم تر می شود.

 

گیاهى است بسیار پررشد، در شرایط مناسب از در و دیوار اتاق بالا میرود و خود را به سقف مى‏ رساند واین گیاه زیبا توانایی این را دارد که اتاق را تبدیل به یک جنگل کوچک کند. برگ های پوتوس روی شاخه هایی می رویند که بسیار سریع رشد می کنند و خاصیت بالا رونده دارند. می توان این شاخه ها را روی دیوار اتاق هدایت کنید و فضای سبز واقعی را به وجود آورد. برگهای سبز و قلبى ‏شکلش شباهت زیادى به فیلودندرون دارد.

پوتوس به راحتی تکثیر می شود و ارزان قیمت است. نگهدارى پوتوس آسان است و حساسیت زیادى ندارد؛ به همین دلیل گیاه مناسبى است براى مبتدی ها و کسانى که پرورش گیاهان آپارتمانى را تازه شروع کرده اند.

پتوس شامل دو نوع سبز و ابلق است. پتوس ابلق و یا پیچک شیطان گیاهیست زیبا و تزیینی، که به دلیل پیچیدگی گیاه و ریشه های مار مانند آن به اسم های دیگر نیز( لوکژ، عشقه، اژ، مار) خوانده می شود. رنگ برگ ها از سبز تا سبز ابلقی با مخلوطی از رنگ های زرد و زرد تند و سفید کرمی می باشد، شاخه های بالا رونده و آویزان آن در منازل تا حدود ۵ متر می رسد که با هدایت و ثابت نمودن آن ها بدنه ی دیوارهای اتاق را تزیین می نمایند.

 

شرایط نگه داری:

پوتوس به نور غیرمستقیم زیاد نیاز دارد و نیمه سایه را ترجیح می دهند. در تابش مستقیم نور آفتاب برگها می سوزد و در نور کم و سایه برگها ابتدا به رنگ سبز تغییر حالت داده و کم کم ضعیف و زرد شده و می ریزد.

چون گیاه گرمسیری است به درجه حرارت بالا نیازمند بوده و مناسب ترین درجه حرارت بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. در زمستان متوسط درجه حرارت مناسب ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد. در هوای سرد و یا در جریان وزش باد سرد برگها زرد شده و شروع به ریزش می نمایند. درهواى بسیار گرم نیز ساقه‏ ها خمیده و خشک مى‏شوند.

پوتوس هر چند نسبت به آب زیاد حساسیتى ندارد اما بهتر است در فاصله دو آبیارى خاک را خشک نگه دارید. در تابستان هر هفته دو بار و در زمستان که دوران استراحت گیاه است هر هفته یک بار آن را آبیارى کنید. در صورتى که آب زیاد به آن بدهید.

به هم خوردن فواصل آبیارى و یا رطوبت دایمى خاک موجب زرد شدن تعدادى از برگها مى‏گردد. خشکى بیش از اندازه نیز همین عارضه را به وجود مى‏آورد.این گیاه در دوران رشد و فعالیت خود احتیاج به آب بیشتری دارد و این دوران از اوائل بهار تا اواسط پاییز است. آب از طریق ریشه و برگ به گیاه داده می شود. باید در نظر داشت آب مصرفی درجه حرارت محیط اطراف گیاه را دارا باشد. در پاییز و زمستان از پاشیدن و یا آبیاری با آب سرد خودداری شود.

پوتوس گیاهی رطوبت دوست است، مخصوصاً در دوران رشد و فعالیت باید محیط آن مرطوب باشد. بهترین محیط نگهداری در منازل پاسیوهاست. در تابستان ۳-۲ در هفته و در زمستان ۲ بار در هفته غبار پاشی لازم است از آب ولرم استفاده نمایید.

نکته: لکه ها ی در کنار برگ در اثر کمبود پتاسیم است و لکه های در وسط برگ در اثر کمبود منیزیوم و زیادی فسفر است و لکه های در نوک برگ در اثر تنش آب است.

 

منبع:

گل های آپارتمانی از مهندس شیراوند و سایت مقالات کشاورزی

 

 

0
No votes yet.
Please wait...

5 thoughts on “پوتوس SCINDAPSUS”

 1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. تشکر از شما دوست عزیز

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 2. عکس گلی که اون اول گذاشتی مصنوعیه که !!!!!!!!! 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂 😂

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. قصد من نمایش ظاهر گل بوده !!!
   ولی در کل شما درست میفرمایین باید عکس گل طبیعی میگذاشتم.
   (عکس تعویض شد)

   0
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *