چه‌زمانی و چگونه “نه” بگوییم تا به اهداف‌مان برسیم؟

2+

 

“نه” کلمه‌ای است که می‌تواند جلوی هدر رفتن وقت، انرژی و سرمایه‌ی شما را بگیرد به شرط اینکه بدانید از آن چه زمانی و چگونه استفاده کنید. متاسفانه مشکل اینجاست که خیلی از افراد توانایی استفاده از این کلمه را به دلیل تمایل به کمک‌رسانی به دیگران و گریز از ناراحت‌کردن آن‌ها ندارند.
در این شرایط به همه درخواست‌ها جواب بله می‌دهند و چون زیر کوهی از مسعولیت‌ها، وظایف و فعالیت‌ها قرار دارند به دیگر وظایف مهم خود نمی‌رسند و وظایف بر عهده‌گرفته را به سر منزل مقصود نمی‌رسانند!
یادگیری بیان “نه” برای آنکه بتوانید کارهایی را که مناسب شخصیت شماست، انجام دهید، لازم است.

 

_نداشتن هدف دلیل اصلی بله گفتن به همه است!

یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی از افراد قدرت “نه” گفتن را نداشته باشند این است که خود هدفی در زندگی ندارند و اهداف دیگران در غیبت هدف شخصی مهم‌تر به نظر می‌رسد!
زمانی که فردی از شما کاری را درخواست می‌کند برای اینکه ببینید منطقی است به او “نه” بگویید یا خیر، کافی است از خود بپرسید “آیا این کار مهم،ضروری و واجب است؟، “آیا با ارزش‌های من در تضاد نیست؟، “آیا در جهت اهداف من است یا کمک می‌کند سریع‌تر به اهدافم برسم؟” اگر جواب سوالات خیر بود پاسخ شما هم باید “نه” باشد.
 جواب منفی‌دادن به درخواست‌های غیرضروری  سبب آزادی بیشتر شما رسیدن سریع‌ترتان به موفقیت می‌شود.
شما در این صورت نیروی بیشتری برای تمرکز بر  اهداف خود دارید. داشتن هدفی روشن و آگاهی از علم “نه” گفتن به موقع از هدر رفتن وقت، انرژی و سرمایه شما پیشگیری و سریع‌تر شما را به آینده روشن می‌رساند.

 

داشتن هدفی روشن و آگاهی از علم “نه” گفتن به موقع ما را سریع‌تر به آینده روشن می‌رساند.

 

_کارها را رتبه‌بندی کنید.

اگر تعداد کارهایی که مجبور هستید در طول روز انجام دهید، زیاد است، آن‌ها را الویت‌بندی کنید. به این ترتیب شما موثرتر و مفیدتر عمل خواهید کرد و از حداقل زمان بیشترین بهره را می‌برید و با صرف کمترین انرژی به اهدافتان نزدیک می‌شوید. به جای آن‌که بدون داشتن نقشه مدام و چشم بسته در حال دویدن به این طرف و آن طرف باشید، چشمانتان را باز کنید، نقشه‌ای در دست بگیرید و با آرامش در مسیر درست، با قدرت گام بردارید.
یک نکته را باید یادآور شویم که کارهای مهم‌تر آن‌هایی نیستند که شما آن را مهم می‌خوانید، کارهای مهم آن‌هایی است که شما را به موفقیت نزدیک‌تر کند. زمان بگذارید و فکر کنید که تا کنون چگونه زمانتان را گذرانده‌اید  و مهم‌ترین کارهایی که تاکنون انجام داده‌اید چه بوده است؟
آیا آن‌ها شما را در رسیدن به هدف یاری کرده است؟ اگر این‌طور نیست پس مسیر و زاویه دیدتان را تغییر دهید. به سادگی همه چیز امکان‌پذیر است؟

 

_۳ اشتباه اساسی:

اکثر مردم زمانی که می‌خواهند کارهایشان را رتبه‌بندی کننند یکی از سه اشتباه زیر را مرتکب می‌شوند.

 

۱) فکر نمی‌کنند.
بسیارند انسان‌هایی که بدون فکر کردن کار و زندگی می‌کنند. الویت‌ها بین کارهای روزانه‌شان فراموش می‌شود و اکثرا آن نوع کار و زندگی را دارند که نمی‌خواستند! در صورتی که به سادگی می‌توانند کار و زندگی مورد علاقه‌شان ر ا به دست آورند!

مهارت نه گفتن
بسیارند انسان‌هایی که بدون فکر کردن کار و زندگی می‌کنند.

 

 

۲) مسایل را پیچیده می‌کنند.
برخی از افراد با استفاده از سیستم‌های پیچیده و اعداد و ارقام سعی در الویت‌بندی کارهایشان دارند. مثلا با A1،A2،B1،B2 و … تلاش می‌کنند به هر کار رتبه‌ای بدهند. اما حقیقت اینجاست که شما نمی‌توانید هم‌زمان چند الویت با هم داشته باشید. اگر فکر می‌کنید که این کار امکان‌پذیر است منطقی نیستید و هنوز الویت خود را پیدا نکرده‌اید!

 

۳) الویتی که انتخاب می‌کنند با آنچه به دنبالش هستند متفاوت است!
پیدا کردن الویت و زندگی کردن در جهت رسیدن به آن دو چیز جداست.
اینکه واقعا چه می‌خواهید و چگونه زندگی را زندگی می‌کنید ، نشان می‌دهد که الویت حقیقی شما در زندگی چیست! الویت شما آن چیزی است که به خاطر آن زندگی می‌کنید نه آنچه روی کاغذ می‌آورید.
خیلی وقت‌ها ما روی کاغذ اولویتی را مشخص می‌کنیم و در زندگی کمترین زمان را برای رسیدن به آن اختصاص می‌دهیم.

 

 

_چگونه الویت صحیح را انتخاب کنیم؟

به کمک سه راه حل ساده می‌توانیم از اشتباهات دور شده و اولویت اصلی را در زندگی بیابیم!

 

چگونه الویت صحیح را انتخاب کنیم؟
چگونه الویت صحیح را انتخاب کنیم؟

۱) هوشیار باشید!

همین امروز یا طی همین هفته چند ساعتی زمان بگذارید، با خود خلوت کنید و بیندیشید که از کار و زندگی چه می‌خواهید و الویت اصلی شما چیست؟! چه چیزی از همه برای شما در زندگی مهم‌تر است، مهم‌ترین هدف شما در زندگی چیست؟
دوست دارید زندگی شما شبیه به زندگی چه کسی باشد؟ به این موضوعات فکر کنید و جواب‌هایتان را روی کاغذ بیاورید.

 

۲) اهداف را ساده و روشن بیان کنید.
زمانی که اهدافتان را روشن کردید ، سه تا پنچ مورد را برگزینید! سعی کنید اهداف ساده و روشن باشند. بعد از میان آن‌ها یک هدف که مهم‌ترین است را برگزینید و سعی کنید روی همان متمرکز شوید.

 

۳) اولویت خود را زندگی کنید.
اگر هدف شما روشن باشد، زندگی‌کردن آن ساده‌تر خواهد بود. هر روز صبح چند دقیقه به الویت خود فکر کنید و برای رسیدن به آن ساعاتی در روز را اختصاص دهید. به عبارت دیگر هر روز زمانتان را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که ساده‌تر بتوانید به اهداف و الویت خود برسید.

 


زهرا سادات هاشم پور

2+
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *