کاج مطبق را بهتر بشناسیم.

11+

 

کاج مطبق جز بهترین و زیباترین کاج‌هایی ست که در منزل و محل کار می‌توان از آن نگه‌داری کرد و به دلیل داشتن طبقات منظم و فاصله طبقات منظم به کاج مطبق معروف است و در همین ابتدا باید بگویم تنها مشکل این گل عدم قابلیت تکثیر آن است.کاج مطبق در سن پایین هر ۷ ماه یک طبق اضافه می‌کند و در سنین بالا هر سال یک طبق اضافه می‌کند. کاج مطبق از گونه گیاهانی‌ست که نور زیاد طلب می‌کند پس در آپارتمان یا محیط کارتان حواستان به تأمین نور مکفی برای این گل باشد. اگر کاج مطبق را در کنار پنجره یا جایی که آفتاب مناسبی دارد قرار می‌دهید باید هر هفته الی ده روز یک بار کاج را کاملاً بپرخانید که همه شاخه‌ها نور را جذب کند و به تناسب شاخه‌ها رشد کنند.

 

 

آشنایی با کاج مطبق
آشنایی با کاج مطبق

شرایط آبیاری

کاج مطبق زیاد نیاز به آبیاری ندارد و در فصل بهار و تابستان که هوا مقداری گرم است حدودا هفته‌ای دو مرتبه آبیاری نیاز دارد اما در فصل پاییز و زمستان که هوا خنک‌تر است و آب دیرتر تبخیر می‌شود حدودا هفته‌ای یک مرتبه نیاز به آبیاری دارد اما درصورتی که فکر می‌کنید محل نگه‌داری کاج مطبق خیلی گرم است باید هفته‌ای دو بار به این گیاه آب بدهید. بهترین خاک برای کاج مطبق مخلوطی از خاک برگ و خاک باغچه است یعنی خاکی که سبک نباشد. برای رشد بهتر این گل می‌توان از مکمل‌های آهن و بقیه مواد استفاده کنید که هم به صورت مایع و هم به صورت پودر در بازار وجود دارد.

 

آشنایی با کاج مطبق
اگر محل نگه‌داری خیلی گرم است باید هفته‌ای دو بار به این گیاه آب بدهید.

کود دهی کاج مطبق

نکته: در صورتی که از کود مایع استفاده می‌کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده زیاد از این کود مایع باعث از بین رفتن گیاه می‌شود. این محلول که شامل آهن، کلسیم، منیزیم، مس، روی، کربن و همه ترکیباتی که برای یک گیاه نیاز است را داراست و طریقه مصرف آن به این صورت است که باید در آب حل شود و هفته‌ای یک مرتبه به کاج مطبق داده شود. (به جای آبیاری گل یک مرتبه از کود حل شده در آب استفاده کنید).

 

آشنایی با کاج مطبق
به جای آبیاری گل یک مرتبه از کود حل شده در آب استفاده کنید.

 

عوض کردن گلدان کاج مطبق سالی یک بار باید انجام شود آن هم در صورتی که احساس کردید گیاه شما به حد کافی رشد کرده و نیاز به گلدان بزرگ‌تر دارد. نکته حائز اهمیت در عوض کردن گلدان این است که به هیچ‌وجه ریشه کاج نباید آسیب ببیند و هوا بکشد چرا که کاج‌ها حساس هستند و بعد از حتی یک آسیب کوچک به سرعت خشک می‌شوند.

 

آشنایی با کاج مطبق
هنگام عوض کردن گلدان این گیاه نباید ریشه آن هوا بکشد.

 

کاج‌های مطبق معمولاً نسبت به آفات خیلی مقاوم هستند، اما ممکن است بعضی از شاخه‌های آن به صورت مقطعی خشک شوند که در این صورت ۲ دلیل دارد، یا اینکه گیاه از ریشه دچار مشکل شده یا به خاطر کمبود آهن دچار این مشکل شده است .

 در صورت زرد شدن نوک برگ‌هایش سعی کنید در اسرع وقت کود لازم را به کاج مطبق بدهید چون در صورتی که طبقات پایینی کاج مطبق شروع به زرد شدن بکند خیلی سریع به طبقات بالایی سرایت خواهد کرد و کل گیاه را از بین خواهد برد.


مریم جهانبخش
11+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *