گشت و گذاری در آبشار پونه زار

1+

 

آبشار پونه زار فریدون شهر:

آبشار پونه زار فریدون شهر یکی از مکانهای دیدنی ولی ناشناخته استان اصفهان است .ابشار پونه زار با دیواره های پوشیده از خزه مکانی بس دیدنی وجذاب است .این ابشار یکی از زیباترین ودیدنی ترین ابشارهای ایران می باشد که ارتفاع تقریبی ان را ۷۵متر رقم زده اند .

 

 

مسیر دسترسی به آبشار پونه زار:

از مسیر شهرکرد به جاده شیخ شبان ,روستای کمیشک ,سینگرد ,اسکندری ,خویگان به شهر داران واز انجا به طرف فریدون شهر حرکت میکنیم وبعداز ان در مسیر روستاهای برف انبار ,خمسلو ,خویگان ,صادقیه ,بیجگرد ,پارجان را پشت سر گذاشته تا به فریدون شهر میرسید .

 

فریدون شهر:

فریدون شهر با مساحت ۱۲۲۳۶کیلومتر مربع وجمعیتی بالغ بر ۴۵۵۹۰۸نفر در فاصله ۱۷۰کیلومتری استان اصفهان واقع شده است .این منطقه بین استانهای لرستان وچهارمحال وبختیاری قرار دارد .منطقه ای کوهستانی وزیبا با ارتفاعات زیاد که از جمله ی انها قله شاهون ,کو کمران وکلوله است .منطقه شهرستان پشت کوه موگویی کوهستانی ترین ناحیه این منطقه است .

 

بعد از عبور از فریدونشهر به سه راهی میرسیم که سمت راست ان به طرف پونه زار ومسیر چشمه لنگان می رود اگر جاده را مستقیم ادامه بدهیم به چشمه لنگان خواهیم رسید ,ولی باید مسیرمان را به سمت روستای چغیورت تغییر دهیم ,از روستای چغیورت تا ابشار پونه زار تقریبا ۱۳کیلومتر فاصله است که حدودا ۱۸۳کیلومتر ابشار با شهرکرد فاصله دارد وبرای رفتن از انجا تا شهرکرد دوساعت ونیم زمان لازم است .
آبشار پونه زار بعد از روستای چغیورت (پشت کوه)وبا حدود نیم ساعت پیاده روی در نزدیکی روستای در بند قرار دارد .پس از چند کیلومتر طی کردن مسیر از روستای دربند مسیر ورودی ابشار در سمت چپ شما قرار دارد .نام قدیمی این مسیر اخوره پایین بوده است ونام جاده بالاتر ان را اخوره بالا نامیده بوده اند.

 

 

بسیاری از گلهای وحشی ودارویی ایران در کوههای این منطقه یافت می شود.چشمه های پر اب این منطقه به سمت غرب در حرکت اند ودر نهایت سرچشمه های رود دز را تشکیل می دهند .

 

یکی دیگر از چشمه های این منطقه چشمه لنگان است که از ابدهی بالایی برخوردار است واز ان جهت تامین اب شرب مردم فریدون شهر استفاده می کنند.

 

 

چشمه لپه نیز در ۲کیلومتری چشمه لنگان قرار دارد وخروج اب از چشمه به صورت متواتر است به صورتی که اب یک ربع از زمین خارج می شود وبعد از ان جریان اب قطع می شود .بیشترین ابشارهای این منطقه در بین شهرستانهای داران وفریدون شهر ودر بین چشمه سارها قرار دارند . ابشار پونه زار همچون نگینی درخشان در بین کوه های زاگرس مرکزی (فریدون شهر)قرار دارد که در ۲۵کیلومتری غرب فریدون شهر قرار گرفته است .

 

این ابشار در گذشته ناشناخته بوده وبومیان منطقه ان را بیدنیانی می نامند .بیدنیانی واژه ای گرجیست وبه مفهوم پونه زار می باشد.پس از شناخته شدن ابشار نام معادل فارسی ان در نظر گرفته شد .به دلیل وفور وفراوانی گیاه پونه در این منطقه اسم این ابشار به پونه زار اطلاق گردید .

 

ارتفاع این ابشار را حدود ۷۵متر نوشته اند وبرخی ان را ششمین ابشار ایران دانسته اند که درست نیست ,ارتفاع صحیح این ابشار حدود ۴۰متر می باشد که دارای پوششی از خزه های سبز رنگ بسیار زیبا می باشد.

 

همچنین درختان زرشک وحشی در میانه راه پاکوب ابشار قرار دارد که به زیبا شناسی گیاهی این منطقه دو چندان افزوده است.
اب این منطقه فوق العاده سبک است وخاصیت دارویی دارد.ابشار پونه زار درتمام فصول سال اب دارد به جز فصل زمستان که به دلیل سرمای زیاد یخبندان می شود واب ابشار یخ میزند واز پرجاذبه ترین مکانهای تفریحی وگردشگری منطقه به شمار می اید.

 

ابشاراز چندین سرچشمه تشکیل شده است که یکی از سرچشمه های ان در فاصله ۲تا ۳کیلومتری در بالا دست ابشار قرار دارد ودر میان راه نیز چندین چشمه دیگر به ان می پیوندد. سرچشمه های مهم دیگری نیز در کنار خود ابشار قرار دارند که در مسیر مشخص هستند .سرچشمه های ابشار دایمی هستند ودر تمامی فصول سال ابشار اب دارد وبا نمایی زیبا دلبری میکند.

 

 

اب آبشار پونه زار از دره دربند به دره پونه زار ریزش می کند ودر منطقه همستان که یک منطقه ییلاقی است به رودخانه یلان وصل می گردد.

 

راهنمایی ها وتوصیه های بسیار مهم:

• درفصل بهار و روزهای تعطیل مردم بسیاری به این منطقه سفر می کنند ومنطقه بسیار شلوغ می شود .توصیه می شود در ایام میان هفته به این مکان بسیار زیبا ودیدنی سفر کنید .

• در کنار جاده به سمت ابشار تابلوی ابشار مشخص است ومحلی برای پارک اتومبیل ها و وسایل نقلیه نیز در انجا وجود دارد .

• دره های بالای ابشار با چشمه های بسیار زیبا و درختان انبوه مکان های بسیار مناسبی برای تفریح واستراحت خانواده ها واشخاص می باشد .

 

• از نزدیک شدن به لبه های ابشار خودداری نمایید زیرا احتمال پرتاب شدن به سمت پایین ابشار وجود دارد .

• لبه های آبشار پونه زار بسیار خطرناک وریزشی بوده است وجانب احتیاط را حتما رعایت کنید زیرا تاکنون تلفات جانی در پی داشته است .

 

• برای گرفتن عکسهای سلفی به سمت عقب حرکت نفرمایید زیرا احتمال پرتاب شدن وجود دارد .

• به هنگام پایین رفتن به خصوص در کنار پارکینگ احتیاط را رعایت کنید تا باعث پرتاب شدن سنگها وخرده سنگها به پایین دست نشوید زیرا ممکن است افرادی در پایین دست ایستاده باشند .

• به عنوان دوستداران وحافظان طبیعت ومحیط زیست همانگونه که منازل خود را تمییز ومرتب نگهداری می کنید زباله های خود را در طبیعت جمع اوری کرده وانها را در سطح های زباله بیندارید تا هم مناظر اطراف زیبایی خود را از دست ندهند و هم محیط الوده نشود تا هم خودتان وهم دیگران از طبیعت ومحیط زیست لذت ببرید وهم دیدن این زیبایی ها را از ایندگان دریغ نفرمایید .

روز وروزگار بر شما خوش ,سفرتان بخیر !!!

1+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *