گل آویز برگ‌بیدی

5+

 

یکی از یادگاری‌های خانه مادر بزرگ گلدان‌های آویزی بود که ایوان را پُر کرده بود بین این گل‌ها گلی با برگ‌های مانند چشمان آهو بود که سر از گلدان بیرون آورده و مشغول تماشای بقیه گل‌ها بود. برگ بیدی یکی از گل‌های محبوب مادربزرگ بود.

 

برگ بیدی یا چشم آهویی جز گیاهان آویز است و به رنگ‌های مختلف سفید و بنفش، سفید و سبز، سبز یکدست و بنفش یکدست وجود دارد. برگ بیدی‌ها جز گل‌های آویز هستند که رشد خیلی سریع و چشم‌گیری دارند و از لبه های گلدان آویزان می شوند. برگ بیدی های آویزان را می توان در گلدان ها مخصوص گل‌های آویز قرار داد یا آن‌ها را روی پایه مناسب گذاشت. برگ بیدی نیاز به نور مناسب دارد نور زائد باعث زرد دشدن برگ‌ها می‌شود و نور کم باعث می‌شود برگ‌ها به سفیدی متایل بشوند. برای تکثیر برگ بیدی می‌توان ساقه‌های نازک انتخاب شده را در آب قرار داد و چون برگ بیدی معمولاً ساقه‌های تُردی دارد نهایتاً بعد از یک هفته ریشه‌های آن نمایان می‌شود و می‌توان آن را در گلدان مجزا کاشت.

گل آویز برگ بیدی
گل آویز برگ بیدی

 

نکته قابل توجه تمیز کردن این گل‌هاست، به علت داشتن برگ‌های ریز و پُر گل برگ‌بیدی آن را نمی‌توان به راحتی با دستمال تمیز کرد پیشنهاد ما برای تمیز کردن برگ‌های برگ بیدی استفاده از روغن وُلک است. یک سوم یک بطری روغن وُلک را در آب پاش یک لیتری با آب حل کنید و آن را روی برگ‌های گل برگ‌بیدی اسپری کنید. این کار علاوه بر تمیز کردن برگ‌ها باعث می‌شود شته و آفت و بیماری گل را از بین ببرد. برای تغذیه برگ‌بیدی می‌توان از کودهای محلول به صورت اسپری روی برگ‌ها استفاده کنید. البته اصولاً نیاز به کود مایع یا پودری ندارد. برگ‌های برگ‌بیدی پراز آب هستند به همین دلیل نیاز به آبیاری بیشتری دارند یعنی هفته‌ای سه مرتبه به آبیاری نیاز دارد. از اینکه گلدان گل خود را در زمستان در هوای آزاد بگذارید ترس نداشته باشید زیرا اگر دما در منطقه شما سرد شود تنها سا قه‌ها را خشک می‌کند و ریشه‌های گل شما زنده‌اند و گل شما در خواب زمستانی می‌باشد که این برای گل شما بهتر است. با فرا رسیدن فصل بهار گلدان شما جوانه‌های نو زده و زیبایی دو چندانی به فضای خانه‌ی شما می‌دهد.

گل آویز برگ بیدی
گل آویز برگ بیدی

 

بیماری‌ها و آفات برگ‌بیدی

اگر زمانی که از برگ‌بیدی نگه‌داری می‌کنید، مشاهده کردید برگ‌های آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است. برگ‌های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن می‌شوند. تغذیه را متوقف کنید، رنگ ابلق برگ‌ها، برمی‌گردد. لکه‌های سوخته قهوه‌ای روی برگ‌ها در اثر مواد براق کننده را متوقف کننده شیمیایی حادث می‌شود. اگر نوک برگ‌ها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط کرد حتما هوای محیط آن گرم وخشک بوده است. گلدان را به محل خنک‌تری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید. قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آَبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می‌پوسد. در صورتی که برگ‌ها بد شکل و چسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یکبار با یک حشره‌کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد. دریک محیط خشک برگ‌های قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگ‌ها رنگ پریده و دارای لکه های قهوه‌ای نشود.

گونه‌های برگ‌بیدی هیچ تداخلی با یکدیگر ندارند و می‌توان چند نمونه از برگ‌بیدی را در یک گلدان نگه‌داری کرد.

گل آویز برگ بیدی
گل آویز برگ بیدی

 

گونه‌های برگ بیدی:

گونه‌ی بنفش رنگ Tradescantia pallida 

گل آویز برگ بیدی
گل آویز برگ بیدی

 

گونه‌ی ابلق Tradescantia Albiflora 

گل آویز برگ بیدی
گل آویز برگ بیدی

 

گونه‌ی دورنگ Tradescantia Zebrina 

گل آویز برگ بیدی
گل آویز برگ بیدی

 


 

مریم جهانبخش

 

5+
No votes yet.
Please wait...

One thought on “گل آویز برگ‌بیدی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *