گیاه آئونیوم

5+

مقدمه

گیاه آئونیوم یا ناز بشقابی گیاهی همیشه سبز و زادگاه اصلی آن شمال آفریقا می‌باشد. این گیاه دارای رنگ‌های متنوع و زیبایی مثل سبز،بنفش تا مشکی که البته رنگ گیاه به میزان نور و شرایط نگهداری بی‌تاثیر نمی‌باشد . ارتفاع این گیاه گاهی تا یک متر هم میرسد. گل های این گیاه به رنگ زرد، صورتی، نارنجی و یا قرمز می‌باشد. این گیاه در زمان گلدهی قسمت دسته برگ به شکل ساقه‌ای بلند درآمده و فاصله برگ‌ها از هم زیاد می‌شود.

 

 

آبیاری

آئونیوم های مختلف نسبت به آبیاری متفاوت است به گونه ای که آئونیوم های بدون ساقه حتی در فصل سرما هم به آبیاری مرتب نیاز دارند تا خاک آنها خشک نشود ولی نمونه ساقه دار آن به آب کمی نیاز دارد و بهترین زمان آبیاری مواقعی است که سطح خاک تا عمق ۱ تا ۲ سانت خشک باشد.

 

 

دما

این گیاه گر چه توانایی تحمل سرما را دارد ولی بهتر است در دمای سرد نگهداری نشود زیرا سرما باعث ریزش برگ های آن می شود. بهترین دما برای این گیاه ۲۵ درجه سانتی گراد است ولی اگر مجبور به تحمل دمای بیشتر از این می باشد بهتر است آبیاری ان به موقع باشد که موجب خشکی گیاه نشود. و فصول سرما دمای ۱۰ درجه سانتی گراد مناسب ترین دما برای استراحت این گیاه است .

 

نور

محل قرار گیری این گیاه در معرض نور بستگی به رنگ این گیاه دارد . گیاه آئونیوم با رنگ های سبز به نور غیر مستقیم نیاز دارد و بهترین مکان برای رشداین گیاه در نیم سایه است. در صورتی که همین گیاه با رنگ های بنفش به نور مستقیم نیاز دارد.لازم به ذکر است بهتر است در روزهای گرم تابستان در مقابل نور مسقیم قرار نگیرد زیرا اشعه زیاد باعث سوختن برگ های آن می شود.

 

 

خاک

خاک سبک با زهکشی مناسب بهترین خاک برای این گیاه است.  ترکیبی از شن و پیت ماس  به نسبت دو به یک برای این گیاه استفاده شود.همچنین استفاده از گلدان های سفالی به جای گلدان های پلاستیکی و فلزی به دلیل تهویه مناسبی که خاک دارد بهتر است. در مورد کود دهی هم این گیاه نیاز به کوددهی زیادی ندارد و ماهی یک بار در فصول بهار تا پاییز از کودهایی که پتاسیم ، نیترات وفسفر یکسان دارد استفاده شود.

 

تکثیر گیاه

تکثیر این گیاه برای آئونیوم هایی که ساقه بلند دارند باید ساقه از حدود ۱۰ سانت در زیر دسته برگ های آن بریده شود و به مدت دو روز در مکانی خشک و به دور از نور خورشید قرار بگیرد تا رطوبت اضافی خود را از دست دهد سپس ساقه را در هورمون ریشه زا قرار داده و در گلدان سفالی با خاک مناسبی که قبلا توضیح داده ایم قرار می دهیم و بعد از یک هقته آ بیاری می کنیم. آبیاری باید کم و در حد مرطوب کردن بستر گیاه باشد.

در گیاهانی که ساقه ندارند باید برگ ها را از نزدیک ترین مرکز دسته جدا کرد و مانند نمونه قبل به مدت دو روز در جای خشک و دور از نور خورشید نگهداری شود سپس برای کاشت این قلمه می توان از خاکی که ترکیبی از شن درشت و پیت ماس و پرلایت است استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *