۱۳ کلید برای رسیدن به آنچه می خواهیم!

4+

 

آیا می خواهید به نقطه ای بالا تر از آن جایی که هستید، برسید؟

قصد دارید به بالاترین مقامی که انسان می تواند داشته باشد برسید؟برای بالا رفتن از هر پله موفقیت . لازم است به حد خاصی از درک و شعور رسیده باشیم. ترس از آنکه مبادا خواسته هایمان رد شود یا جالب به نظر نرسند گاهی سبب می شود از بالا رفتن منصرف شویم. اگر می خواهیم در زندگیمان تغییری ایجاد کنیم و آنچه را می خواهیم به دست آوریم، باید چند قانون ساده را رعایت کنیم: 

۱) واقعا دنبال چه هستیم؟

پیش از برداشتن هر قدمی باید بدانیم از خودمان چه انتظاری داریم و به دنبال چه هستیم؟

برخی می‌گویند دنبال چیزی هستند که ارزش آنها را افزایش دهد ولی این هدف نیست بلکه می تواند نتیجه یک هدف باشد. برای روشن شدن هدفمان بهتر است که این سوال را از خودمان بپرسیم: 

چه می خواهم بدست آورم ؟ چرا؟

 

رسیدن به هدف
مسیر رسیدن به هدف وخواسته را مشخص کنید

 

 

۲) خود را سانسور نکنیم! 

آدم هایی که به هرچه می خواهند می رسند، معمولا کسانی هستند که آن چه را می خواهند بیان می کنند. از خواستن نباید ترسید نباید فکر کرد شاید دیگران تمسخر کنند. نباید گمان کرد حتما جواب رد می شنویم. افرادی که خواسته خود را بیان نمی کنند، بدون حساب به خود جواب منفی می دهند.

البته این گزینه را هم باید در نظر بگیریم که گاهی ما با شهامت خواسته مان را بیان می کنیم اما مخاطب آن را نمی پذیرد یا حتی ممکن است در مقابل ما جبهه بگیرد. 

نکته آن است که در ابتدا باید روی خواسته مان فکر کنیم و بررسی کنیم که آیا در شرایط کنونی شایستگی به دست آوردن آن چه را می خواهیم داریم یا خیر! 

۳) مانند بچه ها رفتار نکنیم.

بسیاری از مردم اگرچه مسؤلیت های سنگینی بر عهده دارند .اما مانند کودکان رفتار می کنند و تصور می کنند که باید از مقام بالاتر از خود اجازه بگیرند. این کار اعتماد به نفس را از بین می برد. بهتر است قبل از آغاز هر کاری هماهنگی های لازم را انجام داده و طی کار مدام در رابطه با آن اجازه نگرفت.

۴) پیروز حرکت کنیم.

این بدان معنا نیست که از برد خود مطمئن باشیم زیرا داشتن چنین احساسی می تواند بر مخاطب تاثیر سو بگذارد و برعکس ما را از موفقیت دور کند. منظور این است که نسبت به آنچه می خواهیم دو دل نباشیم. در واقع باید اطمینان حاصل کنیم که خواسته مان مشروع است و مطمئن هستیم که می خواهیم به آن دست یابیم. 

باید به حالتی برسیم که گویی خواسته مان امری نرمال و تحقق پذیر است. اگر شک داشته باشیم فردی که به خواسته مان گوش می سپارد همین حس شک را دریافت می کند و به درست بودن خواسته مان مشکوک می شود. اگر شک ما به این دلیل است که احساس می کنیم طرف مقابل به ما جواب منفی می دهد، بهتر است فعلا خواسته مان را مطرح نکنیم.

 

رسیدن به موفقیت
پیش به سوی موفقیت

 

 

۵) واقعا بخواهیم.

این جمله به این معنی است که باید خواسته مان را واضح به فردی که قدرت برآورده کردن آن را دارد، بگوئیم. بیان کردن خواسته برای فرد دیگری به این امید که او برای ما آن را انجام دهد، فایده ای ندارد مگر آنکه او مقامی بالاتر از ما و واسطه باشد.

۶) عجله نکنیم. 

نباید نسنجیده خواسته ای را مطرح کنیم. باید دلایل خواستن را تحلیل کرد. میزان اهمیت آن را سنجید و مطمئن شد که چه مقدار رسیدن به آن اورژانسی است. به بحثهایی که در پی مطرح کردن آن پیش می آید، موضوعاتی که مخاطب مطرح می کند و جوابی که می خواهیم بدهیم، فکر کنیم. در صورتی که موضوع کاملا برای ما روشن باشد، با اطمینان بیشتری آن را مطرح خواهیم کرد.

۷)به افراد متخصص مراجعه کنیم.

چه کسی می تواند در رسیدن به هدفمان به ما یاری رساند؟ 

چه کسی قدرت تصمیم گیری در این رابطه را دارد؟ چه کسی تصمیم نهایی را می گیرد؟ شاید جواب این سوال مقام بالای ما نباشد، پس زمانی که خواسته مان را برای او مطرح می کنیم، منتظر جواب او نباشیم. 

در صورت امکان از او بخواهیم ما را به فرد مربوطه معرفی کند تا بتوانیم خواسته مان را با او در میان بگذاریم. 

البته مشورت با مقام بالاتر نیز می تواند به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کند. 

 

رسیدن به اهداف ودستیابی به موفقیت

 

 

۸) زمان مناسب را انتخاب کنیم. 

بهتر است قبل از مطرح کردن خواسته مان در مورد ساعاتی که مقام مربوطه ذهنش باز است و مشغولیت کمتری دارد، اطلاعاتی بدست آورید. در این صورت احتمال پذیرفتن خواسته مان از سوی او افزایش می یابد. 

۹) رازدار باشید. 

بهتر است در مورد کار و خواسته مان خیلی با دیگران صحبت نکنیم. پرگویی در مورد کارمان با افراد غیر مربوطه فایده ای ندارد. اگر نیاز به مشورت یا حمایت دارید، با افراد مورد اطمینان صحبت کرده و تا حد ممکن حرف هایمان را محدود کنیم. 

۱۰) خود را جای مخاطب بگذاریم. 

کمی ایجاد صمیمیت با مخاطب می تواند شانس پذیرش خواسته مان را افزایش دهد. برای ایجاد این صمیمیت کافی است کمی خود را جای مخاطب گذاشته و به موضوعات ی توجه کنیم که برای او جذاب است. ساده خواسته مان را مطرح کنیم و حواسمان را جمع کنیم که چه جواب هایی می شنویم. اگر خوب گوش کنیم، می توانیم به موضوعات ی که غیر مستقیم خود را پشت کلمات مخفی می کنند ، پی ببریم. 

۱۱) مسؤلیت پذیر باشیم. 

به چیزی که می خواهیم دست یافته ایم؟ 

از ما می خواهند که صبور باشیم؟ 

این به آن معنا نیست که به سادگی از خواسته مان بگذریم. اگر از ما خواستند که صبور باشیم، قبول کنید اما هر چند وقت یکبار به مقام مسئول یادآوری کنید که روی او حساب می کنید و منتظر هستید. 

 

رسیدن به موفقیت
برای به دست اوردن تلاش کنید

 

 

۱۲) برای بدست آوردن دست نیافتنی ها تلاش نکنید. 

افرادی که هر چه می خواهند به دست می آورند ، آنهایی هستند که خواسته هایی منطقی و قابل قبول دارند. همیشه باید توانایی و اهداف مان را روشن کنیم و به محدودیت ها نیز توجه داشته باشیم. 

۱۳) روابطی ایجاد کنیم که به ما کمک کنند. 

زمانی که کسی در کاری به شما یاری می رساند، تشکر را فراموش نمی کنیم. در صورتی که روابط خوبی با اطرافیان برقرار کنیم، راحتتر به خواسته هایمان می رسیم. کمک های کوچک اطرافیان وظیفه نیست، پس قدردان باشیم. 

 

منبع: 

مجله موفقیت


زهرا سادات هاشم پور
4+
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *