شفلرا را بهتر بشناسیم!


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

 

یکی از گل‌های آپارتمانی زیبا و پرطرفدار این روزهای دنیای گل و گیاه شفلرا نام دارد. در ادامه این بخش با ما همراه باشید با معرفی گیاه شفلرا.

شفلرا دارای نام علمی Schefflera actinophylla  و نام انگلیسی  Octopustree Australian ivy palm  و از خانواده Araila ceae است.

شکل ظاهری شفلرا

این گل همیشه سبز و رشدی آهسته دارد. دارای تک ساقه و برگ‌های مرکب، پنجه‌ای که از پنج برگچه مستطیلی تا تخم مرغی به رنگ سبز براق تشکیل شده که از یک نقطه خارج می‌شوند. برگ‌ها در دو نوع سبز و ابلق طاس است.

 

گل شفلرا
شفلرا را بهتر بشناسیم

 

 

شفلرا از جمله گیاهانی است که نسبتاً در سایه مقاوم بوده و براى ایجاد فضایى زیبا و سبز در آپارتمان مناسب است. این گیاه مقاومت خیلی زیادی در برابر سرما دارد و دمای مناسب برای نگه‌داری آن بین ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. رشد بهتر شفلرا در محیط کم نور (سایه آفتاب) امکان‌پذیر است.

در صورت کمبود نور برگ‌ها رنگ خود را از دست می‌دهند که در چنین شرایطی می‌بایست گیاه را به مکان‌های پر نورتر منتقل نمود. همچنین نور کم موجب زرد شدن برگ‌ها بخصوص برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود.

 

گل شفلرا
شفلرا را بهتر بشناسیم

 

 

خاک

بهترین خاک برای این گیاه خاک با بافتی متوسط به همراه پیت موس است. مثلاً می‌توان از خاک معمولی + خاک برگ + پیت موس برای این گیاه استفاده کرد. گلدان گیاهان جوان که سریع‌تر رشد می‌کنند را سالی دو بار باید عوض کرد و هنگامی که به دلیل بزرگ شدن گیاه تعوض خاک گلدان امکان پذیر نیست می‌توان خاک سطح رویین گیاه را با خاک و کمپوست تازه عوض کرد. در صورت کمبود مواد غذایی برگ‌ها زرد و رنگ پریده می‌شوند که برای جلوگیری از این مسئله می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاه کرد البته بهتر است که نصف میزان توصیه شده کود را به کار برد.

 

گل شفلرا
شفلرا را بهتر بشناسیم

 

 

تکثیر گل شفلرا با قلمه زدن

در روش قلمه گیری شفلرا، قلمه‌هایی به طول ۸-۱۰ سانتی‌متر، با قیچی باغبانی جدا و انتهای آن‌ها را در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو برده و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶-۹ سانتی‌متر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد تنظیم کرده و قلمه‌ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می‌شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتی‌متر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.


منابع

مرکز ملی تحقیقات گل و گیاه زینتی ایران

با تشکر از گلخانه بهروز


مریم جهانبخش

 


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
No votes yet.
Please wait...

2 thoughts on “شفلرا را بهتر بشناسیم!”

 1. Some really fantastic blog posts on this web site, thankyou for contribution.

  No votes yet.
  Please wait...
 2. سلام.ممنون از سایت خوبتون.خیلی عالیه و جای پیشرفت داره.فقط اگه انواع گیاهانی که در آپارتمان میشه نگهداری کردو معرفی کنید و روش نگهداری و آبیاریشو بگید خیلی عالی میشه.
  با تشکر از شما.

  No votes yet.
  Please wait...

Comments are closed.