بامبو گیاه همه فن حریف (بخش اول)

بامبو علاوه بر شکل و شمایل زیبایی که دارد، دارای خواص درمانی زیادی است که در بسیاری از زمینه ها به سلامتی شما کمک می کند همچنین در صنعت و زمینه های اقتصادی نقش بسزایی دارد.

 

اکثر مردم این گیاه را برای زیبایی و تزیین محل مورد نظرشان خریداری می کنند، جالب است بدانید بامبو علاوه بر زیبایی و شکل و شمایل خاص، فواید زیادی دارد که می تواند در بسیاری از موارد در زمینه ی سلامت همیار شما باشد. با اینکه گیاه بامبو در فنگ شویی مورد بی توجهی زیادی قرار می گیرد ولی تنها سر سخت بودن آن است که به زنده بودن این گیاه کمک می کند.

 

بامبو در فرهنگ ها و ملل مختلف

در مورد بامبو داستان های زیادی وجود دارد مثلاً تعداد شاخه های بامبو دارای نشانه هایی است که عبارتند از:

۲ شاخه بیانگر عشق و ازدواج، ۳ شاخه نشانه خوشبختی، ۵ شاخه باعث سلامتی و ۸ شاخه باعث ثروتمند شدن می شود. بامبو در چین بخاطر ویژگی هایی مثل راستی، سرسختی، و قلب توخالی، وقف مردم، با صداقت، ظرافت و سادگی، یک نماد برای رفتار نجیب زاده ها در نظر گرفته شده است.

 

 

 همچنین نقش مهمی در بودسیم ایفا می کند، در بودیسم قواعدی مانند ظلم و ستم به حیوانات و منع خوردن گوشت و تخم مرغ در رژیم غذایی بود و مردم از ساقه بامبو به عنوان غذا استفاده می کردند. همچنین در چین این گیاه خوراک خرس های پاندا است.

 

 

بامبو نقش مهمی در فرهنگ ویتنام نیز دارد. بامبو نمادی از روح و هنرهای رزمی ویتنامی است. یک ضرب المثل ویتنامی می گوید: هنگامی که بامبو پیر باشد، جوانه بامبو نمایان می شود. به معنای اینکه ویتنام هرگز نابود نخواهد شد. اگر کسی از نسل قبلی می میرد، کودکان جای آنها را می گیرند.

 

 

کاربرد های بامبو

 

۱) جالب است بدانید بامبوها اثر تصفیه‌کنندگی هوا در مقابل وجود آلاینده‌هایی که از طریق پاک‌کننده‌های شیمیایی، مواد پلاستیکی، جوهر پرینتر و فرش در هوای خانه پخش می‌شود را دارند و به ‌سادگی این نوع از آلاینده‌ها را جذب خودکرده و تجزیه می‌کنند. گیاه بامبو به‌ سادگی رطوبت موردنیاز در فصل زمستان را برای شما ایجاد کرده و منجر به زیبایی وصف ناپذیری نیز خواهد شد.

 

 

۲) ساقه‌های بامـبو بهترین مواد غذایی برای کاهش وزن محسوب می‌شوند چون سرشار از فیبر هستند همچنین به کاهش سطح کلسترول LDL کمک می‌کنند زیرا چربی ناچیزی دارد و کالری آن کم است. بخاطر وجود آنتی اکسیدان و فیتوسترول‌هاست به درمان سرطان کمک شایانی می کند. وجود ویتامین‌‌های ضروری مانند A، C، E و B مانند تیامین، ریبوفلاوین، کارکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهند و سلامتی بدن را حفظ می‌کنند. همچنین دارای ویژگی های دیگری مانند درمان مشکلات معده، ضد باکتری، درمان اختلالات تنفس و ضدالتهاب است.

 

 

۳) تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که پارچه‌های تشکیل شده از الیاف بامبو دارای جذب رطوبت خوب، نفوذپذیری هوا ، احساس نرمی و رنگ‌پذیری بهتری هستند. همچنین حضور ماده باکتریواستاتیک در گیاه بامبو که  (bamboo kun) نامیده می‌شود، منجر به ایجاد خاصیت ضد باکتری ذاتی در آن گردیده است.

 

 

استفاده از گیاه بامبو به عنوان مصالح ساختمانی

 

بامبو جایگزین چوب درختان جنگلی در صنایع چوب و ساختمان است. می توان از آن به جای MDF ، تخته خرده چوب، تخته های مات، الوار، تخته چند لا، روکش، لمینیت، دکل و ستون استفاده کرد. در حال حاضر بامبو به عنوان کفپوش و دیوارپوش، پانل، روکش و چوب نما کاربرد دارد. سختی و چگالی محصولات ساختمانی بامبو، مشابه با بهترین تولیدات چوبی است. این محصولات، از مواد طبیعی ساخته شده و در نتیجه آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن) و آنتی آلرژیک (ضد حساسیت) هستند.

 

 

در ادامه با ما همراه باشید با روش‌های نگه داری و درمان بامبو، بیماری‌ها و آفات، تکثیر و هرس گیاه بامبو

مریم جهانبخش