بامبو گیاه همه فن حریف (بخش دوم)

 

چگونگی نگه داری از بامبو مانند همه گیاهان دیگر تأثیر بسزایی در رشد و نمو آن دارد در ادامه با ما همراه باشید با شرایط نگه داری بامبو.

گیاه بامبو یک گیاه اجتماعی محسوب می شود چراکه وقتی تعداد زیادی از بامبوها در کنار هم باشند سرعت رشد آن ها افزایش می یابد. بامبویی که خریداری می کنید باید ساقه صاف و بدون چروک داشته باشد همچنین همه برگ ها صاف و سالم و براق باشد.

بامبو نباید در مقابل باد کولر، حتی یک نسیم معمولی، نزدیک بخاری یا شومینه قرار بگیرد. جاهایی که جریان برق دائمی است مثل تلوزیون، ترانس، باند ضبط نباید قرار بگیرد، همچنین از جابجا کردنش بپرهیزید چون مانند بسیاری از گیاهان دیگر بعد از انتقال دچار شوک جابجایی می شود و باعث زرد شدن برگ هایش می شود.

 

 

 

شرایط نگه داری بامبو در آب

 

بهترین آب برای نگهداری بامبو، آب بدون کلر است. اگر از آب معمولی استفاده می کنید آب را از قبل به مدت ۲۴ ساعت در یک ظرف در دارد نگه داری کنید تا کلر و فلوراید آن از بین برود. 
بامبو باید هر ماه آبش عوض شود (گاهی باید تعویض آب هفتگی باشد، بستگی به محیط نگه داری بامبو دارد) و می توان از قطره های تقویتی مخصوص بامبو هم استفاده کرد.

اگر می خواهید ساقه بامبو زود به ریشه بنشیند بهتر است آن را به طول ۷ یا ۸ بندِ بامبو در آب بگذارید و هر ۵ یا ۶ روز یک بار آن قسمت انتهایی بامبو که لجن می گیرد را به صورت مورب ببرید.

اگر آبی که برای بامبو استفاده می شود دارای کلسیم یا منیزیم اضافه باشد در رشد آن اختلال ایجاد می شود به طوری که لکه های زرد و قهوه ای در گوشه برگ ها نمایان می شود.

جالب است بدانید که آب مورد علاقه بامبو آب آکواریوم است و چون از طریق ریشه و برگ تغذیه می‌کند اگر برگ های آن  را مرتب مرطوب نگه دارید رشد بهتری خواهد کرد.

نکته: بامبو برای حیوانات خانگی سمی است و دقت کنید که حیوانات آن را نخورند.

 

 

 

نور لازم برای بامبو باید چگونه باشد؟

بامبو وقتی به نور مستقیم و زیاد نیاز دارد که بیمار باشد در غیر اینصورت یک نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. در صورتی که در محیط بی نور هستید می توان از نور مصنوعی هم استفاده کرد ۱ یا ۲ لامپ کم مصرف از فاصله سقف، نور خوبی است.

 

 

 

نکات مهم

 

۱)  اگر بامبوی شما رشد کندی دارد آن را بیش از قبل آبیاری کنید و در معرض نور بیشتری قرار دهید.

۲) اگر گیاه بامبو به تدریج در حال زرد شدن است آن قسمتی از ساقه که در حال زرد شدن است با وسیله مخصوص برش آغشته به سرکه یا الکل قطع کنید تا جایی که ساقه زرد شده.

۳) اگر نوک برگ های بامبو خشک و قهوه ای شده بهتر است بجای آب معمولی از آب مقطر یا آب جوشیده استفاده کنید. گاهی هم دلیلش خشکی بامبو است، همانطور که گفتم برگ ها را آبپاشی کنید.

 

 

 

۴) اگر برگ بامبوهای شما زرد می شود برای آن چهار دلیل اصلی وجود دارد:

الف. آب آن را به موقع عوض نکرده اید.
ب. گیاه را در معرض نور یا باد شدید قرار داده اید.
ج. بیش از اندازه به آن کود داده اید.

 

 

 

۵) ممکن است بخشی از ساقه بامبو شما سفید شود. کارشناسان گل و گیاه به این بیماری به اصطلاح آفت می گویند. برای این کار ساقه دچار بیماری شده را با آب ولرم مایل به سرد و کمی صابون توسط مسواکی که سر نرمی دارد شستشو داده و اجازه دهید صابون چند ساعتی روز ساقه بماند پس از دو ساعت محل آفت را شستو داده و در آب تمیز قرار دهید.

 


 

ـــ بامبو گیاه همه فن حریف (بخش اول)

 

 

مریم جهانبخش

No votes yet.
Please wait...

4 thoughts on “بامبو گیاه همه فن حریف (بخش دوم)”

 1. واقعا ممنونم خانم جهانبخش عزیز خیلی از سوالهام در مورد بامبو رو‌پاسخ دادین

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش میکنم قابل شما رو نداشت

   No votes yet.
   Please wait...

Comments are closed.