اثرات تربیتی تماشای افراطی تلویزیون (۱)

 

به نظر شما تا به امروز چندین کودک به بیماری‌های ناشی از تماشای بیش از حد تلویزیون مبتلا شده‌اند؟
دردناک‌تر اینکه روح و جسم کودک ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و اثرات تلویزیون  بر جسم کودک (که در مقالات قبلی بیان کردیم)؛ روح، روان و تربیت او را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. اما ای کاش اثرات این جعبه جادویی به همین جا ختم می‌شد. در این مقاله و مقالات بعدی به بررسی برخی از مهترین اثرات تربیتی تلویزیون خواهیم پرداخت.

 

۱) اختلال در فعالیت اصلی کودکان:

 

کودک برای رشد، به کشف پیرامون خود نیاز دارد.

 

به گفته روانشناسان، تمام کودکان به اصطلاح در سن دانشمند شدن هستند. به این معنی که باید بخش زیادی از روزشان را صرف کشف پیرامون خود کنند، تا به درک بهتری از پدیده‌های پیرامونشان دست یابند. به دل طبیعت بروند، از رفتن به تئاتر، پارک، موزه، ورزشگاه و … لذت ببرند. تجربه مطالعه، برقراری ارتباط، بازی با دوستان، بازی با اسباب بازی و … را کسب کنند.
تک تک این فعالیت‌ها برای داشتن فرزندانی سالم و دانا، لازم و ضروری است، که متاسفانه تلویزیون جای تک تک این فعالیت‌های ضروری را گرفته است.

 

۲) از بین رفتن دوران کودکی:

 

عدم تناسب میان ذهن و سن کودک، منجر به کوتاه شدن دوران کودکی می‌شود.

 

کودک در صورتی می‌تواند دوران نوجوانی موفقی را تجربه کند که دوران کودکی خوبی را پشت سر گذاشته باشد. برای عبور خوب از این دوران، کودک باید کودکی کند. منظور از کودکی کردن این است که کودک در این دوران، مطالبی متناسب با سن خود را دریافت کند. در واقع تناسبی میان ذهن و سن کودک وجود داشته باشد.

 

عدم تناسب میان ذهن و سن کودک، منجر به کوتاه شدن دوران کودکی می‌شود.

 

وقتی کودک به همراه والدین خود برنامه‌های مختلف تلویزیون را می‌بیند، حرف‌هایی را می‌شنود و حرکاتی را می‌بیند که متوجه می‌شود خبرهایی در این عالم وجود دارد که پیش از این، از آن آگاه نبوده است. آگاهی از این خبرها، ذهن کودک را بزرگ کرده و نمی‌گذارد او کودکی کند. در این میان پدران و مادرانی که در مقابل این موج رسانه‌ای می‌ایستند، قابل ستایش هستند!

 

 

۳) اختلال در رابطه با والدین:

 

عدم درک متقابل میان کودک و والدین، در اثر ارتباط کم با یکدیگر

 

وقتی والدین و کودکان زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند، زمان کمی را برای برقراری ارتباط با یکدیگر در اختیار دارند. این کمی ارتباط میان والدین و کودک، حداقل دو پیامد منفی در پی دارد:
۱) درک متقابل میان والدین و کودک به وجود نمی‌آید، در نتیجه دو طرف در برخودشان روحیات طرف مقابل را در نظر نمی‌گیرند و تنش میان آنها افزایش می‌یابد.
۲) کودک برای رشد به محبت نیاز دارد. کم شدن رابطه‌ها میان کودک و والدین، باعث کم شدن گفتار و رفتارهای محبت‌آمیز می‌شود که این موضوع به شدت بر روی کودک اثرگذار خواهد بود.

 

در مقاله بعدی دیگر اثرات تلویزیون بر  روان و تربیت کودک را بررسی خواهیم کرد.

 

  • منابع:
    کتاب من دیگر ما