اَلْحَمْرا شگفتی تمدن اسلامی(قسمت اول )

 

ساخت کاخ‌های بسیاری در مناطق مختلف جهان را به حکومت‌ها و پادشاهان مسلمان نسبت می‌دهند اما یکی از جذاب ترین آن کاخ اَلْحَمْرا در شهر گرانادا یا به قول اعراب قرناطه است. این کاخ هم به لحاظ سبک معماری و هم به جهت کیفیت تزئینات به کار برده شده یکی از نمونه‌های خاص هنر اسلامی است. این کاخ مجموعه‌ای شگفت برای محققان در علوم مختلف نظیر تاریخ، هنر، معماری، سیاست، جامعه شناسی و مردم شناسی به شمار می‌رود. مجموعه کاخ‌های الحمرا همچون بسیاری از مجموعه کاخ‌های دیگر در سراسر دنیا در دوران‌های مختلف و به دستور سلاطین متعدد ساخته شده و به جهت این امر، مردم شهر شاهد عملیات ساخت و ساز در طول سالیان دراز بوده‌اند که به همین جهت افسانه‌های متعددی در مورد آن ساخته و پرداخته شده است.

اگر شما به عنوان یک بازدید کننده به الحمرا وارد شوید مجذوب خلاقیت و کاربرد زیبای هنر در این کاخ خواهید بود و لذت گشت و گذار در این کاخ موزه، مسافران الحمرا را برای لحظاتی به عمق تاریخ فرو برده و گویی صدای رفت و آمد ساکنان اصلی قصر هنوز به گوش می‌رسد و تکاپوی پر شور ساکانان آن ما را آنچنان مجذوب خود می‌کند که دل کندن از آن کاری بس سخت و دشوار است.

 

کاخ الحمرا
کاخ الحمرا

قصر الحمرا که یک شاهکار تمام عیار معماری به شمار می‌رود، در منطقه تاریخی آندلس اسپانیا، که یکی از بناهای تاریخی ثبت ‌شده‌ این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به شمار می‌رود، بر فراز یک تپه ساخته شده و از بخش‌های مختلفی از جمله کاخ اصلی، قلعه، مسجد و حمام و باغی زیبا تشکیل ‌و در سالهای اخیر به یکی از مقاصد برتر گردشگری اسپانیا تبدیل شده است. این بنا شامل چندین قسمت مجزا است که در دوره‌های مختلف ساخته شده‌اند. نام کاخ که به معنای سرخگون است، بنابه نظر بسیاری، از رنگ غالب بر بنا گرفته شده‌است.

در مورد وجه تسمیه الحمرا روایات بسیاری وجود دارد. بر اساس معتبرترین روایت، الحمرا به خاطر رنگ سرخ دیوارهای خارجی‌اش که از آجر و خشت‌های خشک شده در آفتاب ساخته شده‌اند، به این نام مشهور شده است. بر اساس روایت دیگری، الحمرا به خاطر لهیب سرخ مشعل‌هایی که عملیات شب‌های ساختمانی این کاخ برای سال‌ها در نورشان انجام می‌شد، به این نام خوانده می‌شود. گروهی نیز عقیده دارند که نام الحمرا از نام خلیفه مؤسس آن، محمد ابن ‌الاحمر (مشهور به محمد دوم) گرفته شده است. اما آن چه مسلم است، این مجموعه تاریخی بین سال‌های ۱۲۴۸ تا ۱۳۵۴ میلادی و در دوران حکومت الاحمر و خلفای جانشین او ساخته شده است.

(خواننده گرامی در این مقاله بیشتر به جنبه‌های عمومی کاخ الحمرا پرداخته شده ، برای بررسی از دیدگاه معماری و گردشگری به مطالبی که در آینده در همین باره درج خواهد شد مراجعه فرمایید)

 

قسمت‌های مختلف کاخ الحمرا

الحمرا شامل ۳ بخش است: قصر سلطنتی، که مشهورترین بخش آن است و خودش به سه قسمت: بارگاه (Mexua)، شبستان (Serallo) و حرم‌سرا تقسیم شده ‌است، بخش‌های دیگر کاخ شامل باغ‌های پلکانی Generalife و قلعه Alcazba هستند.

بارگاه

کاخ الحمرا

 

بارگاه بخشی از قصر سلطنتی بود، جایی که سلطان به امور روزانه مملکتی و تجاری رسیدگی می‌کرد. این قسمت از نظر تزیین و تجل به پای بخش‌های دیگر کاخ نمی‌رسد و درواقع از فضایی فروتنانه برخوردار است. ورود به چند اتاق برای مراجعین آزاد بود، از جمله تالار پذیرش و اتاق طلایی که مخصوص کارکنان قصر بود. جذابترین قسمت بارگاه، حیاط خلوت اتاق طلایی بود.

شبستان

قسمت اعظم بخش شبستان در زمان سلطنت یوسف اول در قرن ۱۴ انجام شده‌است و دارای تزینات بسیار زیاد بود تا برای شرفیابی سفرا و مهمانان خاص مناسب باشد. این بنا شامل مجموعه‌ای از اتاق‌ها و حیاط‌های بسیار زیبا بود و یکی از مناظر دیدنی آن حیاط پرگلش Patio de los با استخری که از دو طرف با صفی از بوته‌های پروانش احاطه شده بود، به شمار می‌رفت.

 

کاخ الحمرا

 

در انتهای شمالی شبستان برج کُمارِس (Torre de Comares) قرار داشت که تالار کشتی (Sala de la Barca) در درون آن واقع شده بود. کمی جلوتر در برج به تالار سفیران می‌رسیم که بزرگ‌ترین و شاید بهترین اتاق در تمام قصر سلطنتی باشد. این تالار یک مربع کامل است و یک گنبد بسیار زیبای چوبی دارد که به معنای هفت طبقه آسمان است.

 

کاخ الحمرا

 

یکی از ویژگی‌های بارز معماری الحمرا درون‌گرایی آن است. در الحمرا تزیینات درونی بسیار بیشتر از هیبت بیرونی است. این کاخ پُرزینت و مجلل در داخل دیواری دژ مانند به رنگ قرمز بنا شده است. نقشه اصلی بنا نامنظم و گسترده، به طور عمده مشتمل است بر دو حیاط مستطیل شکل عمود بر هم که هر یک به ردیف‌هایی از ورودی‌ها و سرسراها و اتاق‌ها راه می‌یابند.

 

کاخ الحمرا

 

این تالار شاهد امضای تسلیم‌نامه گرانادا به شاه و ملکه کاتولیک، توسط سلطان بوعبدل (Boabdil) بوده‌ است و در همین تالار شاه فردیناند موضوع سفر کریستف کلمب را، برای یافتن راهی به هندوستان مورد بررسی قرار داد.

 


the barca hall in alhambra of granada


گالری تصاویر کاخ الحمرا اسپانیا

دورنمای کاخ:


فضاهای داخلی کاخ الحمرا گرانادا


تندیس و سردیس کاخ الحمرا


بخش‌های قدیمی تر الحمرا


محسن شیروانی
No votes yet.
Please wait...

5 thoughts on “اَلْحَمْرا شگفتی تمدن اسلامی(قسمت اول )”

 1. خیلی جذاب بود ،
  سفر به اسپانیا و بازدید از مناطق تاریخی این کشور واقعا واجب هست.

  No votes yet.
  Please wait...
 2. این کاخ مال چه دورانیه؟

  No votes yet.
  Please wait...
 3. ممنون از پست خوبتان

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش می کنم
   خوشحالم که مورد رضایت واقع شده

   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *