الحمرا شگفتی تمدن اسلامی (قسمت دوم )

قصر الحمرا به عنوان یکی از برترین کاخ‌های جهان به لحاظ تاریخی ، فرهنگی و معماری در مطلب اَلْحَمْرا شگفتی تمدن اسلامی(قسمت اول ) مورد بررسی قرار گرفت و هم اکنون در ادامه بررسی این کاخ شگفت انگیز به یکی از خاص‌ترین مکان‌های این کاخ می‌رویم مکانی که به جرأت می‌توان گفت بسیاری از مردم جهان قصر الحمرا را به محوطه و آبنمای شیران می‌شناسند. در ادامه برای بررسی بیشتر این شاهکار فرهنگی با ما همراه باشید.

محوطه و آبنمای شیران

هنگامی که به این محوطه وارد می‌شوید، باید بنشینید و با آسودگی ذهن خود را در وضعیتی مطلوب قرار دهید. اینجا مکان شماره یک فرهنگی و گردشگری اسپانیا است و از هر زاویه، هر ریزه‌کاری و هر بخش آن به دفعات بی‌شماری عکس گرفته شده‌است.

 

کاخ الحمرا

 

اما این مکان تا قرن‌ها مورد بی توجهی قرار گرفته بود و مانند بسیاری از موارد مشابه در جهان، ارزش این بنا توسط یک خارجی به چشم آمد و مورد توجه همگان قرار گرفت. اما این شخص، واشنگتن اروینگ (Washington Irving) نویسنده آمریکایی، اولین خارجی که از این آبنمای بی نظیر دیدن کرده‌است، نبود.

 

کاخ الحمرا

 

در ۱۸۱۲، نیروهای فرانسوی ارتش ناپلئون در این کاخ اقامت کردند و تنها کار مفیدی که برای خودشان انجام دادند، دزدیدن اشیا سنگین قیمت و سبک وزن کاخ بود. اما زمانی که اروینگ در اواخر دهه ۱۸۲۰ به گرانادا رسید، ماجرا دچار تغییری فاحش شد و داستان‌های الحمرا (Tales of the Alhambra) او بیش از هر چیز در ستایش اسپانیای مسلمان نشین و گرانادا است و به واسطه این نوشته، کاخ الحمرا نیز جایگاه اصلی خود را بازیافت.

 

کاخ الحمرا

 

محوطه شیران در نیمه دوم قرن ۱۴ و دوران حکومت محمد پنجم ساخته شده‌است. از این حیاط به سه اتاق زیبا وارد می شویم، تالار دو خواهر، تالار  Abencerrajes، تالار شاهان. این سه تالار همراه با محوطه شیران حرم سرای کاخ سلطنتی را تشکیل می‌دهند.

 


the lion´s palace in alhambra of granada

 

حیاط شیران که کوچک‌تر از آن دو و دارای تزیینات بیشتر است، در طاق‌نماهای چهار‌جانبی که متناوبا بر تک‌ستونی‌ها و دو ستونی‌های ظریف با سرستون‌ها مزین به نقوش توربافت سوارند، محصور شده‌ و قوس‌ها از درون سو دالبری چند پره و سطح دیواره بالای آن‌ها با گچبری راست‌خط‌های درهم تنیده و کتیبه‌های قرآنی زینت یافته است. در مرکز حیاط حوضحه‌ای سنگی سوار بر پشت دروازه پیکره شیر از سنگ سیاه تعبیه شده است.

 

حرم سرا

 

کاخ الحمرا

 

حرم کاخ الحمرا از حیاط شیران منشعب می‌شود و شامل مجموعه‌ای از اتاق‌های زیبا و یک حمام است. در جنوب این سالن به تالار Abencerrajes می‌رسیم که دارای حیرت انگیزترین سقف‌ها در کل مجموعه‌ است.

 

کاخ الحمرا

 

سقف یک ۱۶ ضلعی است با تزئینات مقرنس است و توسط پنجره‌هایی که بر روی گنبد نصب شده‌اند و نوری که بر روی آب چشمه کف منعکس می‌شود، روشن می‌شود. سقف تالار دو خواهر نیز بسیار شگفت‌انگیز است و از بیش از ۵۰۰۰ خانه لانه زنبوری ساخته شده ‌است.

 

کاخ الحمرا

در تالار شاهان، اثری هنری جلوه‌گری می کند، که تمثال‌هایی زنده نمایانه از انسان است که در آن دوران برخی بر این باور غلط بودند در دین اسلام حرام دانسته می‌شده. سازنده این آثار به احتمال فراوان مسیحی بوده‌ است اما دستور ساخت آن را سلاطین دودمان نصر صادر کرده بودند.

 

تندیس و سردیس کاخ الحمرا
تندیس و سردیس کاخ الحمرا

 

کاخ الحمرا

 

حمام‌ها آخرین قسمت با اهمیت حرم هستند که نمی‌توان به آن داخل شد، اما می‌توان درون آن را از میان پنجره تماشا کرد.

 

کاخ الحمرا

 

همچنین بدون تردید در کنار معماری، هنرهای دیگری نیز در این سرزمین موثر افتادند. این تاثیر در رشته‌های مختلف هنری چون شهرسازی، معماری مساجد، کاخ‌ها، پارک‌ها و پل‌ها، ضرب سکه، خوشنویسی، زردوزی ‌روی پارچه، نساجی و کاغذسازی، چشمگیر بود و در بطن خود دارای چنان روح زیباشناسانه و قدرتمندی بود که به همان صورت مورد تقلید اروپاییان قرار می‌گرفت. همچنین هنرهای تزیینی تحت تاثیر تفکر اعراب چون: بافندگی، کنده‌کاری روی فلز و عاج، سیم و زرکوبی روی مفرغ و فولاد با اسلوب معروف به «دمشقی» مانند ساختن، کلاه خودها و شمشیرهای گران‌بها و به‌ویژه انواع کاشی‌سازی و سفال‌گری با رنگ‌های درخشان درهم بافته نیز شکوفان و مکتب ساز شد. 

نوعی از هنر که در دوران اسلامی در اسپانیا شکل گرفت و توسعه پیدا کرد تاثیر شگرفی در معرفی هنرپس از اسلامی به اروپاییان و نفوذ آن در هنرهای مدرن سده‌های بعدی داشت.

 

کاخ الحمرا

 

در حال حاضر، جزایر قناری به دلیل داشتن آب‌ و هوای مدیترانه‌ای و سواحل پاک مقصد نخست گردشگران خارجی اسپانیا بوده و منطقه تاریخی آندلس و شهر زیبای بارسلون با داشتن آثاری از دوره‌‌های مختلف تاریخی از جمله دوره اسلامی دیگر مقاصد گردشگری این کشور به شمار می‌روند.

 


گالری تصاویر کاخ الحمرا اسپانیا

 

محوطه معروف به حیاط شیر

 


 

باغ های کاخ الحمرا

 


 

محسن شیروانی

No votes yet.
Please wait...

3 thoughts on “الحمرا شگفتی تمدن اسلامی (قسمت دوم )”

 1. واقعا اثر تاریخی خیلی قشنگی هست
  امیدوارم که آثار تاریخی ایران هم به همین سبک مواظبت بشه ، نه مثل الان

  No votes yet.
  Please wait...
 2. فضای سبز بی نظیری داره.
  اهیت دادن و نگه داری از این آثاره که باعث بجا موندنشون میشه
  کاش ماهم اینقدر مراقب آثار تاریخی مون بودیم

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *