ثروتی به نام سالمندان

 

سالها پیش از این وقتی در قاب سیما تصویر سربازان متجاوز امریکایی در جریان جنگ ویئتنام را می‌دیدیم وقتی سربازان شکم زنی باردار را با سرنیزه پاره کرده کودکش را پیش چشمانش می‌کشتند با خود تصور می‌کردم مگر این چنین مردمانی هم هستند که بدین‌سان بر هم نوع خود ظلم کنند. در پی همین ظلم‌ها بود که بسیاری از سربازان بازگشته از جنگ ویئتنام به انواعی از بیماری های روانی دچار شدند.

سالمندان
سالمندان

 

اما حالا مردمانی را می‌بینم که ظلم می‌کنند و شادند. ظلم می کنند که هیچ گاه به اختلال روانی که دچار نمی‌شوند هیچ حتی سر دردی هم عارضشان نمی‌شود. از این همه گذشته ای کاش ظلم اینان کُشتن بود . ای کاش می‌کُشتند ، ای کاش قتل عام می‌کردند، ای کاش می‌گفتند که گناه آنان چیست که این گونه در کنج تنهایی آنهم با این همه تحقیر . اما از حق نگذریم مهارت اینان در ظلم کردن بسیار بیشتر بزرگترین جنایتکاران طول تاریخ است چراکه اینان آن چنان ظلم خود را از دید دیگران پنهان کرده‌اند که گاه به عنوان انسان‌هایی شریف در جامعه از ایشان یاد می‌شود. فرزندانی نگونبخت، پدران و مادرانی مهربان اما کهنسال و مریض را به سرایی بدتر از خانه قبر می‌سپارند که سرای سالمندانش خوانند. مکانی عجیب با فرشته هایی کهنسال

 

سالمندان
سالمندان

سرای سالمندان همه‌اش انتظار است برای همه جز انتظار یادآوری چیزی نیست . سالمندان منتظر دیداری تازه و دیگران منتظر مرگی تازه. اینجا هستند که خوب و راحت بمیرند. اما با انبوهی از رنج و درد و بغض و آرزوهای بر باد رفته می‌میرند. کاش به جای این همه رنج یک بار با شلیک گلوله ای ، یک بار با ضربت خنجری یا حتی سقوط از ارتفاعی تمام می‌شد. عجبا این همه رنج و تحقیر به پاس آن همه خدمت و لطف ؟!!!

یادم باشد هر گاه قصد داشتم کسی را قضاوت کنم از او سراغ پدر و مادرش را بگیرم…

پدر که با رفتنشان فرصت خدمت را از ما گرفتند…

مادرم عذر تقصیر…

 

سالمندان

 

در جامعه ما تعداد زیادی از انواع مراکز نگهداری سالمندان مشغول به فعالیت هستند که بسیاری از سالمندانی که در این مراکز خصوصی یا دولتی نگهداری می‌شوند از تمکن مالی و سلامتی خوبی برخوردارند. بسیاری از ایشان در گذشته افرادی موفق و سرشناس بوده‌اند که نه تنها امورات خانواده خود بلکه مشکلات بسیاری دیگر را سامان داده و اینک به جهت کم لطفی و کج فهمی نزدیکان به این سرنوشت دردناک دچار شده‌اند. با حذف نقش پدربزرگ و مادربزرگ در خانواده بسیاری از روش‌های خوب و پُر‌ثمر تربیت فرزند دچار صدماتی جبران ناپذیری شده که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هیچ ابزار تربیتی توانایی جایگزینی اَبر ابزار دانا کل ( پدر بزرگ و مادر بزرگ ) را ندارد. در بسیار موارد خانواده هایی که از نعمت حضور کهنسالان برخوردارند خانواده‌هایی منسجم‌تر بوده و هستند. در بسیاری از جوامع میزان احترام و شرایط رفاه زندگی سالمندان یک از شاخصه‌های توسعه فرهنگی محسوب می شود.

 

سالمندان
سالمندان

 

از گوشه و کنار هر از چند گاهی گلایه‌ای از افرادی می‌شنویم که از سالمندان خانواده خود نگهداری می‌کنند. مثلا اینکه اینها شاد نیستند و فضای زندگیمان که غم آلود می‌کنند.بدون شک ارتباط با سالمندان نیز اصول و رموز خود را دارد می‌شود آن چنان با سالمندان تعامل داشت که حتی یک لحظه تصور نبود ایشان لرزه بر اندام ما بیندازد و بودن ایشان همیشه برایمان یادآور خوشی‌های مکرر باشد. بی شک زندگی با سالمندان مهارتیست که می‌بایست فراگیریم.

 

سالمندان
سالمندان

سالمندان شاید بیش از هر چیز نیاز به دیده شدن و احساس بودن دارند. مهم نیست سالمندی که از پیش چشمان ما می‌گذرد آشناست یا غربیه ، بدون شک ابراز ارادتی کوتاه و سلامی گذرا و احترامی از دور ، نه که به اندازه کافی اما کمی آلام ایشان را تسکین داده تا بهتر و شایسته‌تر گذران عمر کنند. سالمندان می‌توانند به منبعی از انرژی و شادی برای خانواده هایمان تبدیل شوند. با ایشان بهتر رفتار کنیم.

نگهداری از سالمندان
نگهداری از سالمندان
دل جویی از سالمندان
دل جویی از سالمندان
محیت با سالمندان
محبت به سالمندان
زندگی با سالمندان
زندگی با سالمندان


محسن شیروانی
No votes yet.
Please wait...

3 thoughts on “ثروتی به نام سالمندان”

 1. خیلی متن زیبا و تاثیر گذاری بود، بازدید از سرای سالمندان با همه احساس های خوب و بدش به کنار اما این نوشته واقعا وجود آدم رو تحت تاثیر قرار می ده، امیدوارم خداوند به همه آدمها توفیق بده تا بتونن خدمت گذار پدر و مادرشون باشن.
  ممنون از شما آقای شیروانی عزیز بابت این نوشته بسیار زیبا و هنرمندانه

  No votes yet.
  Please wait...
  1. و ممنون از شما سرکار خانم رضوانی عزیز همسر مهربان و پشتیبان پر انرژی من در همه ابعاد زندگی

   No votes yet.
   Please wait...
 2. واقعا فضای دلگیریه سرای سالمندان

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *