درخت کامکوات یک پیشنهاد ویژه

معرفی درخت کامکوات پیشنهاد یک فرد آرام و متین و باهوش بنام محمد مهدی ابوطالبیان (یکی از فراگیران اندیشکده مشیر) است به لطف پیشنهادش علاقه‌مند شدم این درخت بامزه را هم به شما معرفی کنم.

درختی کوتاه‌قد و ریزنقش با میوه‌های کوچکتر از پرتقال، این درخت را هم در گلدان و هم در باغچه می‌توان کاشت با این تفاوت که رشدش در باغچه بیشتر است. از نواحی جنوبی آسیا آمده و تا ایالات متحده امریکا هم کشت و پرورش داده می‌شود. اسم میوه‌اش کامکوات یا پُرِنجی(نام محلی) است ترش‌مزه و درونش لایه‌لایه است، برعکس پوستش دارای هسته‌های تلخی‌ست، این میوه را معمولاً با پوست می‌خوردند و با آن مربا و سالاد درست می‌کنند از پوره شده‌اش برای تهیه سس سالاد استفاده می‌شود، آب کامکوات برای تهیه آب میوه‌های مخلوط یا درون کیک و بستی و به عنوان طعم دهنده برای گوشت‌ها بسیار لذیذ است. (توصیه می‌کنم برای اطلاعات بیشتر در مورد آشپزی به این صفحه سر بزنید). میوه درخت کامکوات سرشار از ویتامین و مواد معدنی و فیبر است علاوه برآن سرشار از ترکیبات اکسیدانی و خاصیت ضد‌سرطانی ست.

میوه درخت کامکوات

میوه درخت کامکوات

 

خود درخت کامکوات از برگ‌های ریز و همیشه سبز تشکیل شده که به آبیاری نسبتاً بالایی نیاز دارد. (برای اینکه به زمان دقیق آبیاری همه‌ی گل‌های آپاتمانی پی‌ببرید بهتر است انگشت خود را به طول ۳ سانتی‌متر در خاک فرو ببرید و اگر رطوبتی حس نکردید به آبیاری‌اش بپردازید)

متاسفانه به علت میوه‌دار بودن درخت کامکوات نیاز نوری زیادی دارد (تاسف به این دلیل است که قابلیت نگه‌داری در همه‌جا وجود ندارد). زمان گلدهی آن بسته به شرایط محیطی دارد اما معمولاً اواخر بهار تا تابستان فصل گلدهی درخت کامکوات است و میوه‌هایش تا اواخر پاییز می‌رسند. این درخت به سرما حساس است و سرما را تا حدی می‌تواند تحمل کند. تابستان گرم را دوست دارد تا نیاز گرمایی خود را برطرف کند. مناطق گرم که زمستان سرد ندارد بهترین منطقه برای رشد آن است که میوه‌های درشتر و خوشمزه‌تری تولید می‌کند. معمولا تا دمای ۳۷ درجه را تحمل می‌کند. خاک مناسب برای رشد بهتر مخلوطی از خاک باغچه و پیت ماس است. هنگام خریداری برای جلوگیری از ریزش از روش مه‌پاشی نَه، از روش سنگ‌ریزه استفاده کنید.

 

درخت کامکوات
درخت کامکوات

 

روش سنگ‌ریزه به طور مختصر یعنی: درون زیر‌گلدانی مقداری سنگ‌ریزه و آب بریزد و گلدان را روی سنگ‌ریزه‌ها قرار دهید طوری که ته گلدان با آب در تماس نباشد. اگر زیرگلدانی با آب پرشود بدون وجود سنگ‌ریزه آب به درن گلدان کشیده می‌شود و خاک حالت باتلاقی پیدا می‌کند و باعث از بین رفتن ریشه گیاه می‌شود، آب موجود بین سنگ‌ریزه‌ها باعث ایجاد رطوبت اطراف گل می‌شود شرایط شبیه به گلخانه و از ریزش برگ‌های گل‌ها و گیاهان آپارتمانی مخصوصاً درخت کامکوات جلوگیری می‌کند.

 

تامین رطوبت برای گیاه از طریق روش سنگ ریزه

تامین رطوبت برای گیاه از طریق روش سنگ ریزه


 

 


 

 

مریم جهانبخش
No votes yet.
Please wait...

2 thoughts on “درخت کامکوات یک پیشنهاد ویژه”

 1. اصفهان شرایط اب و هوایی تگهداری این گیاهوداره؟

  No votes yet.
  Please wait...
 2. درختی جذاب و زیبا
  کامکوات همچون اسم عجیبش ظاهری عجییب و بامزه داره طراوت و نشاطی که این گیاه داره شگفت انگیز

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *