پارک ملی گلستان بزرگترین پارک طبیعی ایران

پارک ملی گلستان

 

 

اگر به پارکهای ملی علاقمند هستید خواندن مطلب پارک ملی گلستان را از دست ندهید.

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده ای در شرق استان گلستان وغرب استان خراسان شمالی است.این پارک به عنوان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران به حساب می اید.

 

 

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران,پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده ای در شرق استان گلستان وغرب استان خراسان شمالی است.پارک گلستان ,قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران وپناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که ۱۳۵۰گونه گیاهی و۳۰۲گونه جانوری,از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰کیلومتر مربع مساحت خود جای داده است.

 

 

 

تاریخچه پارک ملی گلستان

 

 

 

این جنگل در ۱۹مرداد ۱۳۳۶به نام “منطقه حفاظت شده المه وایشکی” تحت حفاظت کانون شکار قرار گرفت,در شهریور ۱۳۴۲به “پارک محمد رضا شاه” تغییر نام داد,در ۲۲فروردین ۱۳۴۳ “پارک وحش” نامیده شد.در شهریور ۱۳۵۰محدوده ای در شرق پارک به نام “قرخود” با وسعت ۳۴هزار هکتار به ان الحاق شد ودر ۱۳۵۳عنوان پارک وحش به “پارک ملی” تغییر داده شد.

 

 

 

در سال ۱۳۵۴ اولین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.بعد از پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷دو منطقه قرخود والمه مجددا از یکدیگر جدا شدند وپارک فعلی به “پارک ملی گلستان ” تغییر نام داد.

 

 

 

جغرافیای جنگل گلستان

 

 

 

گلستان,بزرگترین پارک طبیعی ایران است .مساحت آن در برخی منابع بیش از ۹۱هزار هکتار ودر برخی منابع ۸۷۴۰۲ هکتار ذکر شده است.محیط پارک حدود ۱۹۸کیلومتر است.حد غربی پارک ملی گلستان از روستای تنگراه در استان گلستان شروع می شود وحد شرقی آن در روستای رباط قره بیل واقع در استان خراسان شمالی پایان می یابد بیشتر پارک در استان گلستان ,حدود ۳۴درصد آن در استان خراسان شمالی وبخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد.اختلاف ارتفاع در پارک حدود ۲۰۰۰متر است (از ۲۴۱۱متر تا ۴۰۰متر از سطح دریا) که همین طیف ارتفاعی تنوع زیستگاه ها وریزبوم های متعددی را ایجاد کرده است.میانگین بارندگی در مناطق مختلف این جنگل هم از حدود ۷۰۰میلیمتر تا ۱۵۰میلیمتر درسال متغییر است.

 

 

 

آبشار آق سو وابشار جنگل گلستان با ارتفاع ۷۰متر وابدهی ۳۰لیتر بر ثانیه از آبشارهای معروف این پارک اند.

 

 

 

همچنین در این پارک رودخانه های متعددی جریان دارد وبیش از ۲۱دهنه چشمه درآن شناسایی شده است که مهمترین آنان را می توان رودخانه مادرسو,زاو,قرتو,چشمه های گلشن,گلستان ,جانو,سردارخانه,دوشان,آق سو,کرکولی نام برد.

 

 

 

از مهم ترین کوه ها ودره های این بوستان می توان به ارتفاعات قره قون,تنگه گل,شاخا,یکه قدم ,المه ,قره قاشلی ,قوفی قورچی ودره های المه,آنسر,قرغون ,آق سو,الی دالی,ادنس,جمشید آباد,قزقلعه ,الوباغ وخشک اشاره کرد.

 

 

 

حیات وحش

 

 

 

یک هشتم گونه های گیاهی,یک سوم گونه های پرندگان وبیش از ۵۰درصد از گونه های پستانداران کشور در این پارک زندگی می کنند.۶۹گونه پستاندار وابسته به ۶راسته ,۲۱خانواده و۵۰سرده در پارک ملی گلستان شناسایی شده است.

 

 

 

پلنگ وخرس قهوه ای از گوشت خواران بزرگ پارک ملی هستند.سمور جنگلی از گوشتخوارانی است که احتمالا فقط در پارک ملی گلستان زندگی می کند وبر ارزش ژنتیکی پارک افزوده است.دیگر پستانداران مهم ساکن این جنگل شامل مرال ,شوکا,گراز,گربه جنگلی,تشی,آهوی ایرانی,گوسفند وحشی (قوچ ومیش),گرگ ,روباه,روباه ترکمنی وبز کوهی (کل وبز)می شود.از راسته خفاش ها تاکنون ۱۸گونه در این پارک شناسایی شده است.

 

 

 

این منطقه از بهترین زیست گاه های گوسفند وحشی اوریال بزرگ ترین وقدیمی ترین زیر گونه گوسفند وحشی ایران است ویکی از خالص ترین جمعیت های قوچ ومیش اوریال را در خود جای داده است .جمعیت این حیوان در جنگل گلستان در دهه ۱۳۵۰حدود ۱۵۰هزار راس بر آورد شده بود که معادل نزدیک به سه چهارم کل جمعیت گوسفندان وحشی اوریال دنیا می شد.

 

 

۱۴۹گونه پرنده متعلق به ۱۵راسته,۴۲تیره و۸۹سرده در پارک ملی گلستان شناسایی شده است که از این تعداد پرنده ۴۸نوع در فصل بهار وتابستان در منطقه مشاهده می شود و۶۲گونه بومی پارک ملی هستند.مهم ترین این پرندگان شامل قرقاول ,کبک,تیهو,جغد خال دار,زنگوله بال,کوکر سینه سیاه,ابیا,بلدرچین ,قرقی,دلیجه ,سارگپه پابلند,سارگپه,عقاب دوبرار ,دال سیاه,دال,عقاب دریایی دم سفید,بالابان ,هما,دارکوب سیاه,بلبل,توکای باغی,سهره ها,زردپره ها,مگس گیرها,زنبورک ها ودم سرخ ها می شوند.

 

 

 

گیاهان اصلی پارک به دلیل وجود اقلیم های مختلف متنوع است.مهم ترین گونه های گیاهی شامل بلوط,بلند مازو,ممرز,انجیلی,افرا,نمدار,خرمندی (از خانواده آبنوس) ,زبان گنجشک ,پلت,شیردار,کرکو,آزاد,اوری,توسکا,بارانک, انجیر,توت,ملچ,داغداغان ,ازگیل,ولیک,زالزالک,سیاه تلو,گوجه وحشی,شیر خشت,گردو,تمشک,انار وحشی,گلابی وحشی,زرشک,تاغ,گز,پرند,کاروان کش,کلاه میر حسن,گون,چوبک ,درمنه ,خارشتر و ارس می شود. از مجموع جانوران موجود در این جنگل ۱۹گونه در خطر انقراض است که هما,بالابان,گیلان شاه خال دار و روباه ترکمنی از جمله آن هاست .مرال,شوکا,کل و بز ,قوچ ومیش هم از جمله گونه هایی اند که بیشتر مورد شکار غیر مجاز قرار می گیرند.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

7 thoughts on “پارک ملی گلستان بزرگترین پارک طبیعی ایران”

 1. چه طبیعت زیبا و دل نوازی داره . انشااله خدا قسمت همه شما دوستان بکنه که از نزدیک این معجزه الهی را ببینید .

  No votes yet.
  Please wait...
 2. چه پاییز قشنگی داره

  No votes yet.
  Please wait...
 3. ممنون میشم اگر گونه های جانوری که عکس هاش رو گذاشتین، زیر هر عکس معرفی کنین

  No votes yet.
  Please wait...
  1. بله حتما

   No votes yet.
   Please wait...
 4. بسیار عالی بود
  پارک ملی گلستان یه جاذبه طبیعی بسیار زیبا هست
  آیا از حیوانات منقرض شده که در این زیستگاه زندگی میکردن آماری دردست هست ؟

  No votes yet.
  Please wait...
  1. روباه کرساک یا روباه ترکمنی ,روباه بلانفوردیا یا شاه روباه ,گوزن زرد ایرانی,سیاه گوش ایران,پلنگ ایرانی,یوزپلنگ ایرانی,ببر ایرانی یا ببر مازندران ,شیر ایرانی ,اینها حیوانات در حال انقراض یا منقرض شده هستند.

   No votes yet.
   Please wait...
 5. مطلبی بسیار جذاب ، طولانی ، و پر عکسی بود
  پارک ملی گلستان واقعا شگفت انگیز و بی نظیر اما برای من خاطره ای دلهره آور

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *