تالاب های آلماگل,آجی گل,آلاگل ,گمیشان

تالاب های گلستان گنجینه طبیعت

تالاب های آلاگل,آلماگل ,آجی گل وگمیشان از مجموعه تالاب های بین المللی کشور در دشت ترکمن صحرا ودر نزدیک مرز ایران وترکمنستان از مناطق مهم دیدنی استان است که سالانه طبیعت گردان وگردشگران زیادی را به خود جذب می کند.این تالابها زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی وکنارآبزی مهاجر به شمار می روند وبه دلیل این جاذبه های طبیعی در ایام مختلف پذیرای خیل بی شماری از مسافران وگردشگران است.

 

 

 

برای رسیدن به این تالابها,باید مسیر ۸۰ کیلومتری شهر گنبد کاووس تا بخش مرزی داشلی برون در شمال این شهرستان را طی کرد که در این مسیر میتوان طبیعت بسیار زیبای شقایق ها وگندم زارها در فصل رویش وزندگی شتران در طبیعت کویری منطقه را مشاهده کرد.این سه تالاب بین المللی که در شمال گرگان وگنبد کاووس قرار گرفته است با سه هزار و۲۷هکتار وسعت ,محل زمستان گذرانی پرندگان آبزی وکنارآبزی که از شمال سیبری به این تالابها مهاجرت می کنند ونیز زیستگاه برخی پرندگان بومی به شمار می رود.چنگر وخوتکا نخستین میهمانان تالاب های گلستان هستند.

 

 

 

تالاب آلاگل

 

 

 

تالاب آلاگل در ۶۰کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع شده است.مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار و عمق آن به ۲/۵متر می رسد.آب این تالاب همانند تالاب های آجی گل وآلما گل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی های طبیعی نهرهای شور به نام های سامان وشورجه تامین می شود.بعضی از نقاط پیرامونی تالاب با نی و جگن و درختچه های گز پوشیده شده وبستر آن را در اکثر نقاط ,پوشش سبزی از جلبک به طور یکنواخت در برگرفته است.

 

 

 

هر ساله در فصل مهاجرت,هزاران پرنده به این تالاب ودیگر تالاب های استان آمده وانواع قو,فلامینگو,اردک,پرستوی دریایی,چنگر,غاز,سلیم,کاکایی,بالکان,آبچلیک و…را می توان درآن جا مشاهده کرد.

 

 

 

تالاب آلما گل

 

 

 

تالاب آلماگل که کوچک تر از تالاب های آلاگل وآجی گل می باشد,در حدود ۵۵ کیلومتری شمال شهرستان گنبد کاووس و درضلع شمالی جاده گرگان به اینچه برون واقع شده است.مساحت آن بالغ بر ۲۰۰هکتار می باشد وعمق آن از۱ تا ۳متر در نقاط مختلف متغییر است.

 

 

 

تالاب آجی گل

 

 

 

این تالاب در شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است.مساحت آن حدود ۳۶۰ هکتار می باشد.در ضلع غربی این تالاب دریاچه نمک به مساحت حدود ۸۰هکتار قرار گرفته است.عمق این تالاب از ۱تا ۱۵متر درنقاط مختلف متغیر است.آب این تالاب نیز از رود مرزی اترک تامین می گردد.

 

تالاب گمیشان

 

 

درشمال غرب بخش گمیشان در شهرستان بندر ترکمن تالابی زیبا واقع شده است.ضلع جنوبی تالاب به رودخانه گرگان رود,ضلع شمالی آن به مرز ایران و ترکمنستان ضلع غربی آن به دریای خزر وشرق آن به دشت گمیشان متصل است و حدود ۷ کیلومتر نیز در خاک کشور ترکمنستان امتداد دارد.

 

 

 

بخش شمالی تالاب گمیشان به علت دارا بودن شرایط مطلوب به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی ودر فهرست تالاب های بین المللی در کنوانسیون رامسر قرار گرفته است.

 

 

 

از تالابها که گنجینه های طبیعت هستند دیدن کنید و مواظب طبیعت اطراف آن باشید…

 


بهاره منیعی
No votes yet.
Please wait...

6 thoughts on “تالاب های آلماگل,آجی گل,آلاگل ,گمیشان”

 1. سیاست گردشگری و ایران گردی کشور ما متاسفانه انقدر ضعیف هست که ما ایرانیها هم از این جاذبه های طبیعی کشورمون نامطلع هستیم، چقدر مظلوم واقع میشن این مناطقی که ازشون اطلاعات زیادی نداریم
  خیلی ممنون خانم منیعی نازنین که به این جاذبه ی طبیعی بین المللی پرداختید.

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش میکنم عزیزم

   No votes yet.
   Please wait...
 2. چه اسم جالبی داره
  به امید رسیدگی بیشتر به این تالاب ها

  No votes yet.
  Please wait...
 3. ای کاش این تالابها در سالهای آینده هم وجود داشته باشن و به کویری بیش تبدیل نشن …

  No votes yet.
  Please wait...
  1. واقعا همینطوره ,امیدوارم

   No votes yet.
   Please wait...
 4. تالاب بین المللی آلاگل یه تالاب حفاظت شده ست ولی ای کاش حفاظت نمی شد
  زدن سد خاکی و کانال کشی فکر نمیکنم خیلی به نفع طبیعت باشه.

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *