حقوق زنان، فریب بزرگ قسمت دوم

در نوشتار قبلی با موضوع حقوق زنان از واقعیت تا جوسازی به بررسی اجمالی فعالیت‌هایی که به اسم حمایت از حقوق زنان انجام می‌شود پرداختیم و در این نوشتار به ادامه بررسی آن خواهیم پرداخت.

اصولا جنبش‌های حمایتگرانه عمدتاً برای حمایت از مفاهیم، پدیده‌ها و موجودات ضعیف یا رو به انقراض کمپین تشکیل می‌دهند اما چرا موضوع زنان نیز یکی از دغدغه‌های جنبش‌های موجود مطرح می‌شود. آیا زنان ضعیف یا رو به انقراض هستند؟ اساساً این توهین بزرگ به جامعه زنان است که عده دیگر باید از ایشان در راستای ایفای حقوقشان حمایت کنند. آیا این چیزی جز پذیرفتن یک ضعف ذاتی در جامعه زنان است. آیا این پذیرش چیزی جز تحقیر را به نمایش می‌گذارد. اولین و برگترین سؤال در رابطه با عبارت حقوق زنان این است که چرا حقوق ایشان را جدای از حقوق بشر می‌نامند؟ آیا مگر در دیگر موجودات نیز حقوق جنس ماده از دیگران جداگانه بررسی می‌شود؟

 

حقوق زنان همان حقوق بشر است
حقوق زنان همان حقوق بشر است

 

یکی از عمده دلایل این تفکیک سوء استفاده از زنان است. و البته زنان به خوبی در این دام افتاده و غوطه‌ور هستند. هرچند به ظاهر این حرکت‌ها به آزادی زنان می‌انجامد اما به واقع زمینه بهره‌کشی و سوء استفاده از ایشان را فراهم می‌کند. و چه بسیاری از زنان که با همین ترفند‌ها و با شعار آزادی و برابری به سخترین کارها در طول تاریخ گمارده شده‌اند.

 

زنان و مشاغل سخت
زنان و مشاغل سخت
زنان و مشاغل سخت
زنان و مشاغل سخت
زنان و مشاغل سخت
زنان و مشاغل سخت

 

و بدتر آنکه‌ گاه به بهانه حمایت از حقوق زنان و نشان دادن زنان مبارز در قالب زنانی که به آزادگی رسیده‌اند زنان را وارد به جنگ‌ها کرده و ایشان را اسباب دست خواست‌های خویش کردند. بدون شک شرکت دادن زنان در جنگ نشانه‌ای از رعایت حقوق زنان ندارد. چه بسا جوامعی که خدمت سربازی برای زنان اجباری است، دایه‌دار حمایت از حقوق زنان نیز هستند اما به وضوح روشن است این سختی بر مردان‌روا تر از زنان است. یادمان باشد جنگ چیزی جز مصیبت و درد نیست، زنان را از این رنج دور کنیم.

 

زنان و جنگ
زنان و جنگ
زنان و جنگ
زنان و جنگ
زنان و جنگ
زنان و جنگ
زنان و جنگ
زنان و جنگ

 

اما به واقع باید پذیرفت که زنان از جمله ضعیف‌ترین اقشار بوده و هستند و بیشتر این ضعف از ضعف در دانش و آگاهی و علم به توانایی‌ها و استعدادهای خود نشأت می‌گیرد. زنانی که بیهوده جنجال به پا می‌کنند و خود نمی‌دانند چه می‌خواهند. زنانی که بیهوده طلب می‌کنند و خود نمی‌دانند طالب چه چیزی هستند. زنان مجموعه‌ای پیچیده از نا آگاهی و توانایی هستند.

 

حقوق زنان
حقوق زنان

 

پس بیش و پیش از آنکه سخن از حقوق زنان به میان آوریم می‌بایست به حقوق انسان بپردازیم.

چرا زنان منتظرند تا مردان برای ایشان حدود و صقور امور را تعیین کرده و صرفا چون رباط‌هایی برنامه‌ریزی شده برنامه‌ای از قبل تعیین شده را به پیش برند. این با آنکه سرکشی کنند برابر نیست. هیچ مطلوبی همچون تعادل نیست نه سرکشی کنند و نه از عقل و فهم درایت به دور باشند. زنان تا درگیر در ابتدایی ترین اصول انسانی هستند که همانا همزیستی مسالمت آمیز است چگونه از احیای حقوق زنان سخن به میان می‌آورند. آیا زنان خود حقوق هم‌نوعان خود و حقوق مردان را پاس داشته که اینک ادعای مطلوبی این چنین می‌کنند؟ در بسیاری از موارد که زنان به جایگاه‌هایی پر نفوذ رسیده‌اند با دیگر زنان و مردان چه کرده‌اند. دسیسه و ریا و فریبکاری نامی آشنا و پرکاربرد برای برخی زنان است. زنان باید با خود بجنگند و به پیکار نفس خویش روند و کمی آگاهی دانش کسب کرده و اول بار هنر همزیستی مسالمت‌آمیز فراگیرند.


محسن شیروانی
No votes yet.
Please wait...

6 thoughts on “حقوق زنان، فریب بزرگ قسمت دوم”

 1. شاید بشه گفت زنان به این خود آگاهی و دانش مورد نظر نرسیده اند که جایگاه مورد نظر خود را در اجتماع پیدا کنند اما ایا مردان این هنر همزیستی مسالمت آمیز را فرا گرفته اند؟ و سوال دیگر آیا مردها در جایگاههای خود دسیسه و ریا و فریبکاری در مورد هم نوعانشان اعمال نکرده اند ؟ فکر کنم کمی اجهاف در حق زنان باشد که همه را به نا آگاهی و ضعف همزیستی متهم کنیم . شاید بهتر باشه همه جوانب را در نظر بگیریم و کمی هم به مرد سالاری اجتماعی فکر کنیم که مانند سدی محکم جریان زندگی زنان را متوقف کرده . که به قول شما حتی وقتی دارن طرف زنها را می گیرن با سیاستهای کثیف و به اسم آزادی ازشون بهره کشی می کنن …..

  No votes yet.
  Please wait...
 2. به نظر منم کم کاری از خوده خانم هست

  No votes yet.
  Please wait...
  1. اینکه ضعف از خانم هاست هیچ شکی توش نیست ولی رفتارها و عملکرد آقایون هم بی تأثیر نبوده و نیست

   No votes yet.
   Please wait...
 3. واقعا همه جا حقوق زنان زیر پا گذاشته میشه و در جوامع در حال رشد مثل ایران همه چیز تابع ظلم است ….

  No votes yet.
  Please wait...
 4. واقعاً بیشترین مسئله‌ای که بین ما خانم‌ها رنج‌آوره ضعف دانش و آگاهی ست و بس !!!

  No votes yet.
  Please wait...
 5. ممنون از مطالب خوبتان . به امید آگاهی بیشتر.

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *