حقوق زنان از واقعیت تا جوسازی ( قسمت اول )

زنان و مسائل پیرامون ایشان عمدتا جزء جذاب‌ترین و پر حاشیه‌ترین مفاهیم موجود در عالم هستی هستند. گاهی استعمار ایشان ، گاهی جنبش‌های برابری خواهانه ، گاهی فریب ایشان ، گاهی مد و حجاب و پوششان ، گاه کنترل و محدود کردنشان ، گاه درمان و بیماریشان، گاهی تحصیلات و موفقیت‌های ایشان همه و همه کم و زیاد نُقل مجالس و مباحث مختلف علمی و غیر علمی متعددی بوده و هست تا جایی که گاه به گمانمان این همه بحث جدل راجع به موجودی فرا زمینی است. این همه جار و جنجال برای چه …

جنبش های زنان
جنبش های زنان

 

شنیدم از کسی که اگر به کَرکَسی ظلم شود کَس نرنجد اما اگر به کبوتری ظلم شود هزاران چشم بگرید

وای از آن روزی که مظلومی زبان ناله نداشته باشد.

و وای از آن کسی که کلامش برای گلایه پر نفوذ و گلایه‌هایش خریدار داشته باشد.

جنبش های زنان
جنبش های زنان

شاید باور اینکه زنی مورد ظلم واقع شده راحت و البته بحث و جدل و جنجال پیرامون آن جذاب باشد و در همین اثنا همه آحاد مردان از ابتدای تاریخ تا انتهای آن مورد شماتت‌های عجیب و غریب و برچسب زدن‌های بی‌رحمانه و قرار می‌گیرند و وای به هر حال کسی که بخواهد در مقابل این هیاهوی پر حاشیه و طوفان پر آسیب  قد علم کند آنگاه فقط به جرم آنکه با جامعه زنان هم نوا نشده به عقب مانده، ضد زن ، متحجر ، بی‌سواد ، دیکتاتور و جنایتکار شناخته شده و خوانده می‌شود.

مردان

اما اگر حرف از مظلومیت مردی به زبان بیاید کمترین کار تمصخر ایشان است. وای بر مظلومی که نتواند یا به خاطر بزرگیش نخواهد زبان به گلایه‌های مظلوم نمایانه و تحقیر آمیز گُشاید. چه بسیار مردان و زنانی که انگار آن زن خوش لباس و صورت نه که با همسر و شوهر خود که با نوکر و راننده یا شاید مَواجب بگیرش به خیابان آمده انگار نه انگار که اینان چنان ربطی به هم دارند. مرد در اوج تواضع هر آنچه از دست رنج خود بدست می‌آورد در طبق اخلاص نثار همسر و خانواده می‌کند و در عوض چیزی جز تمصخر و سرزنش که چرا بیش و پیش از این نیست نصیبش نمی‌شود. زن آنچنان از صبح تا شام در گوش فرزندان فامیل از خوبی‌های و عشق و از خود گذشتگی‌هایی که تصور می‌کرده داشته و از ناجوانمردی مرد و اینکه من رو را به انجا رساندم داستان ها می‌گوید .

 

حقوق زنان
حقوق زنان

هر چند که همه بانوان گرامی اینچنین نیستند اما سکوت ایشان در مقابل هم صنفیهاشان گناهیست نابخشودنی

جنبش های زنان
جنبش های زنان

مظلوم نمایی هنریست دیرینه که هر چند هیچ گاه به شکل آکادمیک تدریس نشه اما برخی از اقسام بشر این مهارت گران سنگ را به انواع نیت‌های به نسل بعدی به خوبی منتقل کرده و در پی گسترش و توسعه آن گام بر می‌دارند.

حقوق زنان
حقوق زنان

 

در پس بسیاری از جنبش‌ها از جمله جنبش‌های حمایت از کارگران و زنان و معلمان و محیط زیست و حتی حیات و حش و حیوانات گه گاه انگیزه هایی نا خالص جلوه گری می کند. یکی از مشخص ترین نشانه های آن نوع و شیوه اعلام موجودیا این جنبش‌هاست که معمولا به شکل ساختار شکنانه و اعتراضی است. چرا که در ضرب المثلی شنیده‌ایم مخالفت کن تا معروف شوی. معمولا این جنبش‌های نه به خاطر نیل به اهداف اعلام شده که بیشتر به خاطر کسب شهرت ایجاد می‌شوند. و عمدتا موضوع زنان یکی از پر مخاطب‌ترین موضوعات و به همین واسطه اصلی‌ترین موضوعی است که بسیاری از افراد آن را دستمایه مقاصد غیر اصیل خود می‌کنند.

حقوق زنان
حقوق زنان

تأسف بارتر از همه اینکه زنان در بازی این بازیگردانان بازی می‌خورند و خود نمی‌دانند. سوال اصلی اینجاست که چه تعداد از افراد دخیل در این جنبش‌های که گاه صدای اعتراضشان تا دورترین نقاط کوچه پس کوچه‌های هر دیاری گوش ها پاره کرده پس از نیل به اهداف شخصی یا در اولین و دومین مواجه جدی با مشکلات سخت راه خود را ادامه می‌دهند. بدون شک مقدار بسیار زیادی از حجم گسترده تبلیغاتی راجع به این موضوع چیزی جز های و هویی زودگذر نیست .

 

حقوق زنان
حقوق زنان

زنان خود به عنوان اصلی‌ترین امید برای رهایی از ظلم‌هایی که ادعا می کنند بر ایشان روا شده چه می‌کنند. آیا ایشان به یکدیگر رحم می‌کنند ؟

ایشان چه ارتباطی با هم نوعان خود دارند ؟

به چه میزان یکدیگر را درک کرده و برای رفع مشکل به صورت گسترده و مستمر تلاش می‌کنند ؟

آیا اگر پرونده ای قضایی برای تعقیب مجرمان پرونده ظلم به زنان گشوده شود متهمان ردیف اول آن کسانی جز خود زنان خواهند بود؟

و دست آخر اینکه چه میزان از این مشکلات ریشه در سبک زندگی ، تفکرات ، کاستی ها ، نا آگاهی ها و در نهایت ریشه در متن جامعه زنان دارد؟

 

حقوق زنان
حقوق زنان

 


محسن شیروانی

 

 

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *