سبزی‌کاری آسان در آشپزخانه

 

یک پنجره آفتابگیر و یک حال و هوای خوب کفایت می کند تا دست به کار شوید و سبزی های موردنیاز خود را در منزل بکارید و حس لذت پرورش دادن گیاهان حتی با دو، سه ساقه را تجربه کنید. دراین بخش قصد داریم نحوه پرورش سبزیجات در خاک و آب را به بیانی ساده برای دوستان همیشگی هیبیب هورا ارائه بدهیم.

نکاتی در مورد خرید بذر:

بذر مورد نیاز را از همان منطقه‌ای که زندگی می‌کنید حتماً تهیه کنید زیرا بذر مناطق مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارد یعنی بذر مناطق مرطوب مناسب مناطق خشک نیست.

بذرها را در قوطی درپوش داری نگه‌داری کنید تا رطوبت به آن‌ها نرسد، فراموش نکنید بذری که خریداری می‌کنید تا دو فصل قابلیت نگه‌داری را دارد. و آن را در خاک مناسب و در نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.

پرورش سبزیجات در آب با استفاده از قلمه

شیشه مربا یا هر بطری شیشه‌ای یا حتی بطری‌های پلاستیکی را می‌توانید استفاده کنید. سعی کنید لیوان شیشه‌ای با کاغذ تیره پوشیده شده باشد که نور مستقیم آفتاب به ریشه‌های آن نخورد، چون ریشه‌ها در نور مستقیم آفتاب از بین می‌روند همچنین از رشد جلبک‌ها روی دیواره ظرف جلوگیری می‌کند. معمولاً بطری‌های دهانه تنگ مناسب‌تر هستند چراکه قلمه به صورت ایستاده و صاف قرار می‌گیرند در عین حال نباید دهانه بطری خیلی تنگ باشد چراکه هوای زیادی با آب باید در تماس باشد و اکسیژن به راحتی بین ساقه‌ها عبور کند.

 

بطری های با دهانه تنگ مناسب نیستند
بطری‌های با دهانه تنگ مناسب نیستند

 

آب:

قلمه‌ها باید در آب بدون کلر یا آبی که حداقل به مدت ۲۴ ساعت یک جا مانده باشد، قرار بگیرند.

معمولاً آب باران و آب چشمه‌ها و چاه‌ها بهترین نوع آب برای این نوع سبزیجات است چراکه حاوی مواد معدنی مورد نیاز گیاهان است.

 در این مرحله چندتا از ساقه‌های سالم تر وشاداب تر نوع سبزی که قصد پرورش آن را دارید، انتخاب کنید، آن‌ها را بشویید و آب‌کشی کنید. حدود ۱۰ سانتی‌متر از بالا با یک تیغ استریل شده جدا کنید و در لیوان، گلدان یا شیشه مورد نظر قرار دهید.

 

 

لیوان یا گلدان باید در محلی خنک همرا ه با نور مستقیم آفتاب باشد. مطمئناً با این روش دیگر نگران آبیاری سبزی‌های خود نیستید.

 

No votes yet.
Please wait...

4 thoughts on “سبزی‌کاری آسان در آشپزخانه”

 1. اصولا پرورش گیاه در هر سطح و به هر شکلی کاری جذاب ، دلنشین و آرمش بخش حالا اینکه از محصولش هم بشه استفاده کرد حتما بهتر و درست تر
  مطلبی خوب و کاربردی بود

  No votes yet.
  Please wait...
 2. جالب بود
  اسم چند گیاهو نام میبرید که همچین قابلیتب دارند

  No votes yet.
  Please wait...
  1. بله سیزیجاتی مثل ریحان
   نعنا
   پیازچه
   آویشن

   No votes yet.
   Please wait...
 3. چه ایده های جالبی ,واقعا سبزی کاری در منزل یه حال وهوای دیگه داره ,به امتحان کردنش می ارزد .ممنون خانم جهانبخش

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *