شناخت روحیات مردم کشور چین

در این بخش قصد داریم تا به روحیات مردم کشور چین بپردازیم برای آشنایی با روحیات مردم چین با هی بیب هورا همراه باشید.

چین

در کشور چین بیش از یک میلیارد نفر زندگی می کنند.که ۵۶اقلیت قومی ونژادی مختلف دراین کشور وجود دارند.پرجمعیت ترین قوم در چین قوم “هان ” می باشد که ۹۰۰میلیون نفر جمعیت دارد.قوم “هژان ” با جمعیت ۲۰۰۰نفر کوچک ترین قوم در چین می باشد.قوم های تبتی ,نازی ,مانچوس ,مغول ,هژان وهان و…در کشور چین ساکن هستند.

 

 

زبان چینی دارای هفت گویش است که دستور زبان ودایره لغات مخصوص به خود را دارند. ۷۵درصد از مردم چین به زبان ماندارین صحبت می کنند.گویش های چینی شامل ماندارین ,وو,یو,شیانگ ,مین ,هاکا وگان می باشد.{پوتونخوا} زبان رسمی اداری مردم چین می باشد.

 

 

 

برنج به عنوان ماده غذایی اصلی چینی ها به شمار می رود که به کلمه فان {fan} معروف است .لوبیا ,پیازچه,کلم وسویا از موادهای غذایی پر مصرف در آشپزی چینی ها می باشد.آشپزی {کانتون} که سرخ کردن غذاها در روغن فراوان بوده وبادام زمینی ,پودر کنجد و زنجبیل در آن بسیار استفاده می شود جز روشهای آشپزی محبوب چینی ها می باشد.

 

 

Chopsticks یا چوب های غذاخوری

 

 

هنگام استفاده از چوب های غذاخوری نباید با چوب ها بازی کرد یا آنها را در ظرف غذای مشترک زد یا اشاره کردن با چوب ها به سمت اشخاص وطوری چوب را در دست گرفتن که انگار مشغول نواختن درام هستند کارهایی بسیار زشت وتوهین آمیز از نظر چینی ها می باشد.چینی ها ملتی هستند که همه چیز می خورند وغذاهای دریایی وآبزیان در اولویت هستند وکمتر گوشت می خورند.

 

 

 

زیست بوم چین محیطی استوایی است .مفهوم خانواده وقداست آن برای چینی ها بسیار مهم است.اصولا یک چینی را بدون خانواده اش نمیتوان تصور کرد.انضباط در خون چینی هاست.

 

 

 

چینی ها هوشمند هستند اما هوش آنها فردی نیست ,بلکه هوش جمعی است.یعنی ممکن است از یک چینی هوش سرشاری نبینیم ,اما وقتی در یک گروه قرار میگیرد ,خیلی خوب وهوشمندانه امور را پیش می برد.تاریخ چین در ۷۰۰سال گذشته شبیه ایران بوده است .حمله مغول به هر دوکشور همزمان صورت گرفت .همزمان با دوره صفویه در ایران ,سلسله قدرتمندی در چین حکومت می کرد.روند اصلاحات در چین همزمان با پادشاهی ناصر الدین شاه ومحمد شاه در ایران انجام شد ومانند ایرانیان در این تاریخ دانشجو به اروپا فرستادند.دو کشور در دنیا بیشترین ذخیره ارزی را دارند که عبارتند از چین وتایوان {که هردو چینی اند}.

 

 

سابقه خط وزبان چینی به بیش از ۴۰۰۰هزار سال می رسد وهنوز خط آن ها در مرحله نیمه تصویری قرار دارد و تغییر مراحل تکامل زبان در این کشور آنقدر نیست که نتوان متون هزاران سال پیش آنها را خواند.با توجه به وسعت چین ,خط  تنها مایه وحدت انسان های چینی در نقاط مختلف چین بوده است.

 

 

در چین چیزی به عنوان مذهب مثل غرب واروپا دیده نمی شود.آنها به خدا اعتقاد نداشته واعتقاد آنها به آسمانی است که زمین را کنترل می کند.اعتقاد دارند در دنیا برای هر چیزی متضادی وجود دارد وچیزی که دنیا را اداره می کند ,برقراری رابطه بین تضادهاست.

 

 

 

چینی ها اعتقاد پر ریشه ای به تناسخ ارواح دارند.آن ها معتقدند خوب بودن باعث می شود که هنگام خلقت مجدد,انسان به صورت انسان آفریده می شود نه به صورت حیوان ویا اشکال دیگر.آیین های اصلی چینی ها عبارتند از:کنفسیوس وداۀوییت .آیین بودا از طریق هند وارد چین شد و درتست, بزرگترین فرقه بودایی را می توان یافت. مذهب بودایی پیش از آنکه بر کنفوسیوس وداۀوییت تاثیر بگذارد ,از آن ها تاثیر می گیرد.چینی های بودایی می گویند :«ما کنفسیوسی هستیم که بودا را هم قبول داریم.»

 

 

دین اسلام در ترکستان چین دیده می شود.۵درصد جمعیت چین که معادل هشتاد میلیون نفر است ,مسلمانان سنی حنفی هستند که بنا بر نوع سیستم حکومتی چین بسیار تحت کنترل هستند وتوریست های مسلمان غرب آسیا به سختی می توانند به این نواحی سفر کنند. اسلام از طریق بازرگانی ایرانی به چین راه یافت .نیت نمازمسلمانان چین به زبان فارسی است.

 

 

حدود ۷درصد جمعیت چین زیر خط فقر هستند وبه خاطر تک فرزندی بودن,نسل لوسی در حال شکل گرفتن است .یادگیری زبان خارجی برای آن ها مشکل است.روز تعطیلی در چین “یکشنبه ” است.برخی کلمات فارسی رایج در زبان چینی :بازار ,شیر,خدا آمرزد است.چین یک کشور خودکفا بوده وچینی ها خود را بهترین ملت دنیا می دانند.

 

 

 

به کشور چین سفر کنید وبا خصوصیات مردم چین ,آداب و رسوم و فرهنگ چینی ها بیشتر آشنا شوید.

 

No votes yet.
Please wait...

5 thoughts on “شناخت روحیات مردم کشور چین”

 1. جالبه که برخی کلمات فارسی در چین رایج

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 2. جالبه که چینی ها به مفهوم خانواده و قداست پایبند هستن،
  مطلب جذابی بود ممنون خانم منیعی عزیز

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش میکنم عزیزم

   No votes yet.
   Please wait...
 3. کلمه خدا بیامرز تو چین هم رسوخ کرده

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 4. این که این همه جمعیت خدارو قبول ندارند چیز عجیبیه و قابل تامل

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *