معرفی گل نرگس بخش اول

 

نرگس از جمله گل‌هایی‌ست که هم در پزشکی و هم با زیباییِ اثر بخشش کابرد‌های فراوانی برایش ذکر شده است شاید یکی از دلایلی که نرگس جایگاه ویژه ای به خصوص در ادبیات پیدا کرده گستردگی رشد آن در ایران است، در این مقاله با ما همراه باشید با معرفی گل‌نرگس

تاریخچه نام نرگس

افسانه نارسیس یا نرگس بر می‌گردد به یونان باستان، داستان بدین صورت نقل شده است:

نارسیس پسر جوانی بود که الهه‌های زیادی به او علاقه‌مند شدند تا جایی که تا حد جنون به او دل باخته بودند اما نارسیس توجهی نمی‌کرد تا این که الهه‌ای به نام «‌اکو‌» عاشق او شد که او نیز مانند دیگر الهه گان مورد بی‌مهری نارسیس قرار گرفت. به اتفاق دیگر الهه‌ها، از خدایان درخواست کرد که نارسیس را مجازات کنند. 
در یک روز گرم، نارسیس پس از شکار برای رفع تشنگی به طرف چشمه‌ای می‌آید تا آب بنوشد چهره زیبای خود را در آب می‌بیند و دل باخته خود می‌گردد. بهت زده چنان روی تصویر خود خم می‌شود که در همان حال جان می‌دهد. در محلی که او می‌میرد گلی می‌روید که آن را نارسیس (نرگس) نام می‌نهند.  

 

افسانه نارسیس
افسانه نارسیس

 

نرگس در ادبیات

 بخش زرد رنگ میانی گل نرگس حالت بیمار‌گونه به گل می‌دهد و از این رو شاعران در اشعار خود چشم بیمار و مست و خمار آلوده را به نرگس تشبیه کرده‌اند. ساقه بی‌برگ و سبز رنگ گل را که توخالی و نی‌مانند و خمیده است به عصا و قلم تشبیه کرده‌اند. بر همین وجه نرگس را سر‌به‌زیر، فروتن یا سر سنگین خوانده‌اند. 

ارغوان جام عقیقی به سـمن خواهد داد                  چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد  (حافظ)

گــر چــو نرگــس یــرقـان دارم بـاز                   گـل خنـدان شـوم ان شـــاء الـله  (خاقانی)

 

نرگس در ادبیات فارسی
نرگس در ادبیات فارسی

 

خواص درمانی گل نرگس

گل نرگس به دلیل خاصیت جاذب خود در درمان عفونت زخم‌های عمیق بسیار کاربرد همچنین باعث بیرون کشیدن چرک و عفونت و درمان زخم‌های عمیق می‌گردد بوییدن گل نرگس از ابتلا به زکام جلوگیری کرده و در بهبود سرماخوردگی بسیار مفید است و همینطور استفاده از مخلوط روغن گل نرگس و عسل سبب بهبود درمان مزمن اعصاب می‌گردد.

 

خواص درمانی گل نرگس
خواص درمانی گل نرگس

 

جشنواره های گل نرگس در ایران

هر ساله جشنواره‌های گل نرگس سرتاسر ایران برگزار می‌گردد این جشنواره‌ها در بهبهان، خوسف، کازرون و در ماه‌های زمستانی (دی و بهمن) به صورت ملی برگزار می‌گردد و فرصت مناسبی برای جذب گردشگر در فصل زمستان است که فصل کم‌رونقیِ بازار گردشگری به‌شمار می‌رود.

 

جشنواره گل نرگس
جشنواره گل نرگس

 

در ادامه با همراه باشید با پست روش کشت و نگه‌داری گل نرگس


مریم جهانبخش
No votes yet.
Please wait...

5 thoughts on “معرفی گل نرگس بخش اول”

 1. جالب که خداوند هیج گاه چیزی ر نه فقط با .جه زیبایی یا خواص دارویی و هر چیز دیگری به تنهایی نمی آفریند. و همیشه چندین جنبه و نظر و هدف را پوشش می دهد. نرگس گلی زیبا با خواص دارویی بی نظیر و فواید اقتصادی قابل توجه و پتانسیل های زیادی برای شاعرانه شدن

  No votes yet.
  Please wait...
 2. به به گل نرگس

  No votes yet.
  Please wait...
 3. خیلی زیبا بود .ممنون از پست خوبتان

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش می کنم خانم یزدخواستی عزیز

   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *