مناره های استان اصفهان

مناره ها

 

در قدیم الایام مناره ها را بین دو مرز می ساختند وبران چراغی می افروختند تا حد مرز را نشان دهد.کم کم در راههای عمومی نیز این گونه مناره ها را بنا کردند تا مسافران و کاروانها بتوانند مسیر ومقصد خود را پیدا کنند.بعد از اسلام مناره برای گفتن اذان بنا شد.از این رو ,در بیشتر بناهای بعد از اسلام ,مناره ها پیوسته به مساجد یا عماراتی هستند که جنبه مذهبی داشته اند.بیشتر مساجد ساخته شده در قرون اولیه اسلام مناره هم داشته است ,مانند مسجد جورجیر اصفهان که نوشته اند مناره ان بیش از یکصد ذراع ارتفاع داشته است.در مناره ها جایی هم برای موذن در نظر می گرفتند که به ان ماذنه می گویند.برای اشنایی بیشتر با تعدادی از مناره های استان اصفهان با ما همراه باشید.

 

مسجد ومناره برسیان

 

 

 

این بنا از ابنیه دوران سلجوقی است ومناره ان در حدود ۳۵متر بلندی دارد.گنبد اجری مسجد دارای تاریخ ۸۲۵هجری ومعرف تکامل صنعت اجر کاری در این دوره است.کتیبه گچبری محراب ان ,که شامل ۱۳سطر است,از شاهکارهای هنر گچبری محسوب می شود وایوان وصحن مسجد,طبق کتیبه, از اثار زمان شاه طهماسب اول صفوی است.

 

 

 

 

مناره چهل دختران

از اثار دوره سلجوقی ودارای تزیینات اجری وکتیبه ای به خط کوفی مورخ ۵۰۱ هجری است.مناره چهل دختران که بانام {گارلند} نیز شناخته می شود.مربوط به سده ۶٫ه.ق است و در اصفهان ,میدان قدس {طوقچی},خیابان سروش ,منارچهل دختران واقع شده واین اثر در تاریخ ۱۵اذر ۱۳۱۴باشماره ثبت ۲۳۱به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

درسال ۱۳۹۰شهرداری اصفهان یک خیابان فرعی بین خیابان کمال وخیابان سروش مقابل مسجد الغفور احداث کرد به نام خیابان صاحب الزمان ,این خیابان از کنار این منار رد شده است.کتیبه فوقانی مناره به خط کوفی اجری برجسته بر زمینه اجری پنج ایه اول سوره طه نوشته شده است.

 

 

 

 

 

مناره مسجد علی

 

 

مناره مسجد علی نیز از جمله مناره های دوره سلجوقی است که بدنه اصلی ان از اجر ساخته شده ودارای چهار رشته کتیبه به خط کوفی است.یک کتیبه ان اجری است وبقیه از کاشی ابی رنگ تراشیده شده وارتفاع مناره بیش از ۴۰متر است.اصل ساختمان مسجد متعلق به دوره سلجوقی است که بعدا در دوره صفویه تعمیر شده است.

 

 

 

بر سر در مسجد کتیبه ای طلایی به خط ثلث از شمس الدین تبریزی باقی مانده که از مفاد ان معلوم می شود که مسجد علی در دوره سلجوقی دچار تخریب ودر زمان شاه اسماعیل صفوی به همت میرزا کمال الدین تجدید بنا شده است.(۹۲۹هجری).در ایوانهای شرقی وغربی مسجد نیز الواحی به تاریخ ۹۷۴و۱۰۱۳هجری باقی مانده است.این مسجد از لحاظ معماری ,تزیینات,ایوانهای متعدد,شبستان ,گنبد اجری,مقرنسهای گچی داخل گنبد,کاشی کاری وخطوط مختلف در زمره مساجد مهم تاریخی وکم نظیر اصفهان است.

 

 

مناره ساربان

این مناره در محله جوباره در فضایی وسیع واقع شده و از مناره های بسیار زیبای عهد سلاجقه واز لحاظ زیبایی ساختمان وتزیینات کاشی کاری واجری بی نهایت جالب است .سه رشته کتیبه به خط کوفی بر زمینه کاشی در روی ان نقش شده وتاریخ بنای ان بین سالهای ۵۲۵تا ۵۵۰ هجری است.

 

 

ارتفاع این مناره در حدود ۴۸متر ومحیط قاعده ان ۱۴متر ودارای ۱۳۵پلکان است واز پایین به بالا ,هفت قسمت متمایز دارد:قسمت اول ان اجرچینی ساده است.قسمت دوم وسوم ان دارای تزیینات عالی اجری وقسمت چهارم ان تاج اول مناره است که مقرنسهای اجری توام با کاشی فیروزه ای دارد وبسیار جالب ودیدنی است .قسمت پنجم ان تزیینات اجری است.قسمت ششم ان تاج دوم مناره وقسمت هفتم ان تارک مناره است.بر قاعده دو تاج این مناره,دو کتیبه بسیار زیبا از بهترین رنگ فیروزه ای کاشی دیده وخوانده می شود.مناره ساربان که از ارتفاع اولیه ان اندکی کاسته شده در حال حاضر به سمت غرب متمایل شده واین تمایل از دور ونزدیک کاملا نمایان است.

 

 

 

 

ارامگاه عمو عبدالله (منارجنبان)

 

 

این بنا بقعه ای است که بر روی قبر عمو عبدالله,از زهاد معروف قرن هشتم هجری که در ۷۱۶هجری وفات یافته,بنا شده است.ایوان منارجنبان یکی از نمونه های ابنیه سبک مغولی ایران است و از ان دوره کاشی کاریهایی هم دارد.مناره ها بعدها واحتمالا در اواخر عصر صفویه به ایوان مزبور اضافه شده اند.

 

 

 

شهرت منارجنبان اصفهان از دیرباز به این دلیل بوده است که هرگاه یکی از مناره های طرفین ایوان بنا را بجنبانند,این حرکت به مناره دیگر هم منتقل می شود.دراقع ,در تمام بناهایی که چنین شکل ومناره هایی دارند حرکت به وجود می اید و اگر حرکت در این بنا بسیار چشمگیرتر است دلیل ان باریکی وسبکی مناره هاست وگرنه جهانگردان وسیاحان به مناره ها وساختمانهایی که به همین شکل می جنبیده اند در نقاط دیگر جهان نیز اشاره کرده اند.منارجنبان بر سر راه اصفهان به نجف اباد در روستایی به نام کاردالان قرار دارد.هر یک از دو مناره این بنا ۱۷متر بلندی دارد وارتفاع بنا ۱۰متر است وکاشیهای لاجوردی وفیروزه ای زینت بخش ان است.

 

No votes yet.
Please wait...

7 thoughts on “مناره های استان اصفهان”

 1. اقای یادگاری وخانم جهانبخش انشاالله در پست دیگری درمورد نجنبیدن مناره های منارجنبان ومطلب جامع وکاملتری در مورد این بنا در خدمتتان خواهم بود .

  No votes yet.
  Please wait...
 2. تشکر ، خانم منیعی بابت گردآوری این مطلب دوست داشتنی و غرور آفرین .
  اصفهان نصف جهان است به خاطر همین تنوع و تعدد و نبوغ و سلیقه .

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خیلی ممنون از لطفتون اقای کلانتری

   No votes yet.
   Please wait...
 3. ممنون خانم منیعی مطلب جالبی بود

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش میکنم خانم هاشم پور عزیز

   No votes yet.
   Please wait...
 4. میدونید چرا دیگه منارجنبان نمیجنبد؟

  No votes yet.
  Please wait...
 5. ممنون خانم منیعی
  کاش در مورد منارجنبان بیشتر توضیح می دادین

  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *