چگونه تصویری را که فرزندمان از خود دارد، بهبود ببخشیم؟ (بخش اول)

 

در مقاله (می‌خواهم فرزندانم اعتماد به نفس داشته باشند !!!) اشاره کردیم که فرزندانمان برای داشتن اعتمادبه‌نفس به تصویر‌ذهنی خوبی از خود نیاز دارند، 
در این مقاله و مقالات بعدی به راه‌های بهبود  این تصویرذهنی خواهیم پرداخت.
برای بهبود و ارتقای تصویری که کودکان از خود دارند شیوه‌هایی وجود دارد، مانند مطرح‌کردن نگرش‌های جدید، استفاده از گفتگو و داشتن رفتارهای خاص از طرف ما و فرزندانمان. در ادامه توصیه‌هایی ارائه خواهد‌شد که برای تمام سنین قابل استفاده است. به کار بستن این توصیه‌ها کمک می‌کند تا کودکان، خود را در جایگاه شایسته‌تری ببینند.

 

۱) کودکان را تشویق کنید به جای اینکه همیشه از راه‌های امن حرکت کنند، خطرپذیر باشند.

 


کودکانی که از ریسک پرهیز می‌کنند همیشه دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، زیرا هرگز احساس موفقیت واقعی را درک نمی کنند. اگر مایل هستید که فرزندانتان اعتماد به نفس داشته‌باشند به آن‌ها تمرین موفقیت بدهید. به این ترتیب که آن‌ها را تشویق به انجام کارهایی کنید که قبلا انجام نداده‌اند. مرتب به آن‌ها بگوئید که شکست اتفاقی طبیعی است و عدم موفقیت در این کار به معنی شکست انسان نیست.
به جای اینکه دائماً تکرار کنید: ((مراقب باش، ممکنه نتونی انجام بدی.)) بگوئید: ((زود باش، باید امتحان کنی.))

 

۲) نگذارید کودکان خود را تحقیر کنند.

 

 

هر زمان عبارتی این‌چنین از آن‌ها شنیدید: ((من هیچ کاری نمی‌توانم انجام بدهم))، ((من زشت هستم))، ((من خیلی لاغر هستم))، (( من نمی‌توانم دوچرخه سواری کنم))، در واقع به شما پیام داده می‌شود که عزت‌نفس آن‌ها را بالا ببرید. در این مواقع نیاز به سخنرانی طولانی نیست فقط باید آن‌ها را با عبارات مثبت تشویق کنید، مثلا: ((اگر از ذهنت استفاده کنی، همه کاری می‌‎تونی انجام بدی))، ((اگر تلاش کنی می تونی اون مسأله ریاضی حل کنی))، (( اگر دقت کنی، از عهده آزمون بر می‌آیی، بیا امتحان کنیم، زود باش))، ((چرا فکر می‌کنی بلد نیستی، امتحان کن)) و… اگر بچه‌ها اینگونه جملات را بشنوند، جملات مثبت‌تر را هم خواهند پذیرفت.

 

  ۳سعی کنید تاکید بر معیارهای ظاهری موفقیت را کم کنید.

 

 

دویدن بی‌امان به دنبال پاداش، پول، مقام و درجه، رتبه‌اول داشتن و اصولا اهداف مادی، یقینا عزت‌نفس کودکان را پایین می‌آورد. یادمان باشد، عزت‌نفس از نفس و درون می‌آید نه از یافته‌ها و آنچه کسب می‌کنیم  و بدست می‌آوریم. وقتی کودک با این باور بزرگ می‌شود که فقط اگر نمرات خوبی بگیرد آدم شایسته‌ای است، اگر نمرات متوسطی در کارنامه‌اش پیدا شود احساس حقارت پیدا خواهد کرد و بدیهی‌ست که هر کودکی در زندگیش نمره متوسط یا پایین خواهد گرفت. شما نمی‌توانید همیشه نفر اول یا برنده یک مسابقه باشید، اما همیشه می‌توانید خود را یک انسان شایسته و ارزشمند بدانید. عزت‌نفس کودک حاصل ارزیابی‌ست که او از خود دارد.
کودکانی که می‌دانند بدون پاداش‌های ظاهری هم‌چنان احترام به آن‌ها حفظ می‌شود دائم در مسیر موفقیت‌هایی که دوست دارند باقی می‌مانند، اما کودکانی که دائم به دنبال معیارهای ظاهری موفقیت می‌روند، در مسیر مصرف داروهای آرام‌بخش، ابتلا به زخم معده و عزت‌نفس پایین قرار دارند. واقعیت خیلی ساده است: هیچ‌کس نمی‌تواند در مقایسه با دیگران نفر اول باشد، اما همه می‌توانند در نظر خود نفر اول باشند، به شرطی که ملاک، معیار درونی باشد.

 

 ۴) سعی کنید گله و نق‌زدن کودک را کاهش دهید.

 


کودکی که گله می‌کند در واقع به شما می‌گوید، ((من از آنچه اکنون هستم و در شرایطی که قرار دارم، راضی نیستم.))

وقتی کودکان دائما گله می‌کنند و شما می‌خواهید از دست آن‌ها خلاص شوید، در واقع عزت‌نفس آن‌ها را تضعیف می‌کنید، شما می‌خواهید کودکان خود را افرادی توانمند و با عزت‌نفس بالا تربیت کنید، این امر به شرطی است که در دوران کودکی از شکایت و عیب‌جویی دست بردارند. سعی کنید در مقابل شکایت و نق‌زدن بچه‌ها با جملات و رفتارهای جدید و مناسب برخورد کنید.
یادتان باشد که شکایت تکراری بچه‌ها نزد شما، به این دلیل است که می‌خواهند شما واکنش نشان دهید و به آن‌ها توجه داشته باشید.
به بچه‌ها بیاموزید که به رفتار ناراحت‌کننده آن‌ها توجه نخواهید کرد. توجه داشته‌باشید که شما می‌خواهید فرزندانتان اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشند و بچه‌ای که نق می‌زند، نشان می‌دهد که به او و دنیای او بی‌توجهی شده است. حال با برخورد مثبت، یا عدم تایید نق‌زدن کودک، با عدم توجه به شکایت آن‌ها زمانی که سمج شده‌اند، به آن‌ها یاد می‌دهیم که به جای گله و شکایت، با زندگی برخورد مثبتی داشته باشند. معیار کودکی که عزت‌نفس مثبت بالایی دارد، این است که: به جای شکایت از زندگی که کار ساده‌ای است، توانایی برخورد موثر با آن را داشته باشد.

 

۵) همیشه انتقاد شما درباره رفتار کودک باشد، نه در مورد ارزش او به عنوان یک انسان.

 


جمله‌ی ساده‌ی: ((تو پسر بدی هستی)) حمله به ارزش و شخصیت کودک است. در جمله مناسب: ((تو کار بدی کرده ای)) بر رفتار توجه می‌شود که بهتر است به جای جمله اول به کار گرفته شود. اگر بچه‌ها کاری می‌کنند که باید اصلاح شود، سعی کنید عدم موافقت خود را متوجه رفتار کودک کنید. جملاتی از این قبیل عزت‌نفس کودک را از بین می‌برد: ((تو احمق هستی))، ((تو تنبل هستی))، ((تو خوب نیستی)) و ..‌.
جملاتی که می‌توان به جای آن‌ها استفاده نمود که تاکید بر رفتار نامناسب کودک دارد عبارتند از: ((رفتار تو عاقلانه نبوده است.))، ((امروز تنبلی می‌کنی))،  ((این رفتار قابل تحمل نیست))، ((سر به هوا راه می‌رفتی در نتیجه افتادی))، در واقع کودکان هیچ وقت نباید فکر کنند که ذاتا بد هستند.

در مقاله بعدی موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد.

 • منبع:
  کتاب (چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم) از دکتر‌ وین‌دایر

زهرا سادات هاشم پور

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

14 thoughts on “چگونه تصویری را که فرزندمان از خود دارد، بهبود ببخشیم؟ (بخش اول)”

 1. واقعا اهمیت دادن به کودکان خیلی مهمه وباعث میشه که اونها در اینده اعتماد به نفس بالایی داشته باشند بخصوص در ارتباط با جامعه,ممنون خانم هاشم پور عزیز از مطلب مفیدتون

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خانم منیعی عزیز خواهش می‌کنم

   No votes yet.
   Please wait...
 2. باید این طرز برخورد صحیح فرهنگ سازی بشه

  No votes yet.
  Please wait...
 3. واقعا برای تربیت فرزندان امروزی باید به ریزترین نکات در رفتارهاشون هم توجه کرد و صددرصد مطالعه داشته باشیم و چقدر این مقاله میتونه در این راستا کمک کننده باشه
  ممنون خانم هاشم‌پور نازنین

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش می‌کنم خانم منیعی عزیز

   No votes yet.
   Please wait...
 4. باید طرز برخورد های صحیح فرهنگ سازی بشه

  No votes yet.
  Please wait...
 5. ما بزرگتر ها اول خودمون باید یادبگیریم معیارهای ظاهری رو کنار بذاریم
  بعدش می تونیم به بچه ها یاد بدیم

  No votes yet.
  Please wait...
  1. دقیقا تا الگوی مناسبی برای بچه ها نباشیم،
   نمی تونیم رفتار شایسته ای از آنها انتظار داشته باشیم.

   No votes yet.
   Please wait...
 6. با فرزندان باهوش امروزی و امکانات فوق العاده این روزگار با اینکه باید تربیت و اموزش اسانتر از قبل شده باشه اما برعکس می بینیم که متناسب با پیشرفت علم,اموزش و تربیت هم دشوار و دشوارتر شده و اگر بخواهیم فرزندانی به روز و بااخلاق و اجتماعی داشته باشیم باید هر روز بر دانشمان بیافزاییم.
  ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمان قرار دادید. منتظر ادامه مطلب هستیم.

  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش می کنم آقای کلانتری،
   ممنونم به خاطر حمایت های همیشگیتون.

   No votes yet.
   Please wait...
 7. چیز هایی که امروزه ما یادمون رفته به بچه هامون یاد بدیم و کلا در مدرسه و آموزش و پرورش هم ازش یادی برده نمیشه همین نحوه تعامل فرزندان با والدین و والدین با فرزندان هستند که منجر به تولید جامعه بی هویت می شود. با تشکر از انتشار این مطالب

  No votes yet.
  Please wait...
  1. گاهی اوقات هم فراموش می کنیم در ارتباط با خودمون به این نکات دقت کنیم،
   به امید آگاهی روزافزونمون و ایجاد مکان ها و مدرسه هایی برای برطرف کردن چنین نواقصی،
   خواهش می کنم،
   خوشحالم که از مطلب راضی بودید.

   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *