ته چین بادمجان

 

🍆ته چین بادمجان

 

ته چین یکی از غذاهای خیلی خوشمزه و اعیانی به حساب می آید. از وقتی ته چین اختراع شد، بعد از آن انواع مختلفی از آن پیشنهاد شد. در این مطلب نوعی دیگر از ته چین که ته چین بادمجان است را به شما آموزش می دهیم.

مواد لازم برای ۴نفر:

۲ عدد زرده تخم‌مرغ
۳ ق س ماست چکیده
۵۰۰ گرم برنج
۱۵۰ گرم روغن
۵۰ گرم گردو
۳ عدد بادمجان متوسط
۲ ق م زعفران آب‌کرده
۵۰ گرم زرشک
۲ ق غ شکر
مقداری خلال پسته و بادام برای تزئین
نمک به مقدار لازم

🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹🍃

 

 

📝طرز تهیه:

۱٫ بادمجان‌ها را پوست کنده و حلقه‌ای خرد کنید. مقداری نمک زده و در آبکش بگذارید تا حدود نیم ساعت بمانند که تلخی آنها گرفته شود. بعد از این مدت بادمجان‌ها را با دستمال خشک کنید و در روغن داغ خوب سرخ کنید. بعد از سرخ شدن هر دو طرف بادمجان‌ها،آنها را روی یک تکه دستمال آشپزخانه بگذارید تا روغن اضافی آنها گرفته شود.

۲٫ برنج را شسته و در یک قابلمه آب‌جوش بجوشانید و طبق معمول آبکش کنید. گردوها را خرد کنید و آماده کناری بگذارید. زرشک را با کمی روغن تفت دهید. شکر را به میزان دلخواه به آن اضافه کنید و هم بزنید ودرآخرگردوی خردشده رااضافه کرده وازروی شعله بردارید.
نکته: شکر را به میزان دلخواه اضافه کنید. اگر دوست دارید ته‌چینتان شیرین‌تر باشد مقدار شکر را اضافه کنید. درواقع مقدار شکر مصرفی به ذائقه شما بستگی دارد.

۳٫ در یک کاسه زرده‌های تخم‌مرغ را بریزید، به آن ماست و زعفران آب‌کرده اضافه کنید و با چنگال خوب به هم بزنید تا مخلوط یکدستی داشته باشید. برنج آبکش شده را در این کاسه ریخته و با مواد خوب مخلوط کنید.

۴٫ ظرفی که می‌خواهید ته‌چین را در آن درست کنید آماده و چرب کنید. بهتر است ظرفتان تفلون و نچسب باشد که بتوانید ته‌چین را بعد از پخت به راحتی و به صورت قالبی از ظرف جدا کنید.ابتدادوکفگیربرنج باماست وزعفران قاطی کرده کف قالب یاظرف میریزیم وفشرده میکنیم. بعدبادمجان‌های سرخ شده را روی برنج بچینید و لایه بعدی را زرشک وگردو بریزید. البته مقداری زرشک برای انتهای کار و تزئین ته‌چین کنار بگذارید.

۵٫ بقیه برنج را با بقیه مایه ماست و زعفران و تخم‌مرغ مخلوط کرده وروی مواد در تابه یا قالب مورد نظر ریخته و خوب با پشت قاشق روی سطح آن را فشار دهید تا فشرده شود. روی ظرف را با فویل آلومینیوم بپوشانید و با چنگال یا نوک تیغه چاقو چند سوراخ در آن ایجاد کنید تا بخار غذا هنگام پخت خارج شود.
۶٫ ظرف را در فر که از قبل با درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم کرده‌اید روی طبقه وسط قرار دهید و به مدت ۱۵ دقیقه حرارت دهید تا برنج خوب دم بکشد و بپزد. بعد از اینکه ته چین پخت آن را از فر درآورده و بگذارید خنک شود. بعد آن را برگردانده و با خلال پسته و بادام و مقداری زرشک که کنار گذاشته‌اید، تزئین کنید.

 

 

🍆نکته:

❣برنج راباحرارت ملایم روی گاز(باشعله پخش کن) هم میتوانید دم کنید.

❣می تونیدمقداری گوشت مرغ پخته ورشته شده هم به مواد ته چین اضافه کنیدوبعدازلایه گردووزرشک توی ته چین بذارید.

 

❤نوش جااان


علی یادگاری