عطر و اسرار آن

 

رایحه‌های خوش معمولا برای ما یادآور خاطرات و احساسات خوشایند هستند و استفاده از بوی خوش اصولا جذابیت خاص خود را داشته باعث افزایش روحیه و انرژی مثبت و البته اعتماد به نفس ما می‌شود. البته رایحه انواع عطر گستره وسیع برای انتخاب پیش روی ما فراهم می‌کند و در صورت شناخت هر کدام و موارد استفاده آنها لذت بیشتر و بهتری از این نعمت خداوند خواهیم برد در هی بیب هورا با ما همراه باشید تا به دنیای رایحه‌های خوش و لذت‌های فراوان سفری داشته باشیم.

 

 

 

عطر ماده‌ای خوشبوست که برای خوشبوسازی بدن یا محیط از آن استفاده می‌شود. عطر از مواد طبیعی یا از ترکیب اسانس‌ها، تثبیت‌کننده‌ها و حلال‌ها و ترکیبات معطر تشکیل می‌شود. مواد اولیه معطر سازنده عطر از طریق استخراج از منابع گیاهی، حیوانی یا از روش‌های تولید مصنوعی مواد شیمیایی تهیه می‌گردند.

از طریق متن‌ها و حفاری‌های باستان‌شناسی معلوم شده‌است که عطرها در بعضی از تمدن‌های اولیه انسانی وجود داشته‌اند. عطرسازی مدرن از اواخر قرن نوزدهم میلادی که تولید مصنوعی مواد معطری همچون وانیلین و کومارین بطور تجاری ممکن شد، شروع گردیده‌است.

 

 

امروزه‌ مواد خوشبو کننده‌ بدن‌ انواع‌ گوناگونی‌ دارند که‌ انتخاب‌ مناسب‌ و استفاده‌ صحیح‌ از آنها به‌ آگاهی‌ کافی‌ نیاز دارد. چهار نوع مختلف عطرها به شرح زیر است

EAU DE COLOGNE (ادوکلن)؛ با رایحه‌ ای‌ ضعیف‌ و قیمتی‌ نازل‌

EAU DE PERFUME ؛ با ماندگاری‌ کم‌ و حداقل‌ چربی‌

EAU DE TOILETTE ؛ مناسب‌ برای‌ محیط‌ کار

PERFUME ؛ با ماندگاری‌ زیاد و گرانقیمت‌

انتخاب‌ عطر

توجه‌ داشته‌ باشید که‌ عطرها چند دقیقه‌ بعد از استعمال‌ بوی‌ متفاوتی‌ خواهند داشت. بنابراین‌ هنگام‌ خرید عطر، پس‌ از امتحان‌ کردن‌ آن، چند دقیقه‌ صبر کنید و بعد تصمیم‌ بگیرید. به‌ علاوه، عطرها بر پوست های‌ گوناگون‌ بوهای‌ متفاوت‌ دارند و ممکن‌ است‌ عطری‌ که‌ بر پوست‌ شما خیلی‌ خوشبوست، روی‌ پوست‌ دوستتان‌ چندان‌ مناسب‌ نباشد.

هنگام‌ خرید عطر هیچ‌ گاه‌ بیش‌ از دو یا سه‌ نوع‌ را امتحان‌ نکنید تا بوها با هم‌ اشتباه‌ نشوند.

 

 

 

نگهداری‌ از عطر
هیچ‌ وقت‌ شیشه‌ عطر را در دمای‌ زیاد یا خیلی‌ کم‌ نگهداری‌ نکنید. در آن‌ را محکم‌ ببندید و دور از نور خورشید و در مکانی‌ تاریک‌ به‌ صورت‌ ایستاده‌ قرار دهید. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ با گذشت‌ زمان‌ رایحه‌ عطر تغییر می ‌کند و کمتر می‌‌شود.

استفاده‌ از عطر
برخی‌ از مردم‌ به‌ عطر حساسیت‌ دارند و حتی‌ در بعضی‌ افراد رایحه‌ عطر موجب‌ سردرد می ‌شود. بنابراین‌ عطرهای‌ قوی‌ را در خارج‌ از محیط‌ کار استفاده‌ کنید. برای‌ جلوگیری‌ از ایجاد لک‌ روی‌ لباس‌ یا تغییر رنگ‌ جواهرات، از پاشیدن‌ عطر بر آنها بپرهیزید.

به‌ منظور ماندگاری‌ بیشتر یک‌ رایحه، همان‌ عطر را چند بار استفاده‌ کنید؛ در این‌ صورت‌ حدود شش‌ تا هشت‌ ساعت‌ بوی‌ آن‌ باقی‌ می‌‌ماند.
 
 

 

 

عطر را همیشه‌ روی‌ پوست‌ در نقاطی‌ که‌ نبض‌ دارد استفاده‌ کنید. به‌ علاوه، اگر آن‌ را روی‌ مچ‌ دست‌ زدید، مچ ها را به‌ هم‌ نمالید، زیرا این‌ کار موجب‌ کاهش‌ رایحه‌ عطر می‌ شود. پیش‌ از پوشیدن‌ لباس‌ صبر کنید تا عطر خشک‌ شود، چون‌ امکان‌ ایجاد لک‌ روی‌ لباس‌ وجود دارد. همچنین‌ هیچ‌ وقت‌ عطر را بر صورت‌ یا پشت‌ گوش‌ها نزنید، زیرا رایحه‌ کاملی‌ نخواهد داشت‌ و نیز سبب‌ خشکی‌ پوست‌ می‌‌شود.

مطالب بعدی را برای آشنایی بیشتری با عطر‌ها دنبال کنید با عطر و اسرار آن بخش دوم