میموزا نماد جهانی روز زن

 

 به یک زن باید احترام گذاشت چون می‌توانید معصومیتش را در شکل یک دختر و علاقه‌اش را به شکل یک خواهر حس کنید، می‌توانید گرمایش را به شکل یک دوست و اشتیاقش را به شکل یک معشوقه احساس کنید، می‌توانید فداکاریش را به شکل یک همسر و روحانیتش را به شکل یک مادر حس کنید، با این حال او محکم و استوار است قلبش بسیار لطیف، فریبنده، ملیح، بخشنده و سرکش است. او یک زن است……… و زندگی!!! به راستی زن با مرد برابر نیست! اما به گمانم زن بیشتر از برابر است!

روز مادر (زن) است و سیل پیامک‌های عاشقانه و محبت آمیز به راه! به همین مناسبت تصمیم گرفتم پستی راجع به گل مربوط به روز مادر را در این پست به شما معرفی کنم.

گلی که به عنوان نماد روز زن معرفی شده در این پست گل میموزا است که با نام‌های (آکاسیا، صمغ عربی و نام علمی: Acacia) در متون و مقالات علمی معرفی شده است البته میموزا برای گل قهر و آشتی هم استفاده می‌شود که می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر به پست گل آرام بخش قهر و آشتی سر بزنید.

 

گل میموزا:
نگه‌داری از درخت میموزا به عنوان یک درخت سلطنتی جذابیت زیادی دارد درخت زینتی میموزا در انگلستان جایزه سلطنتی انجمن باغبانی را داراست و به سبب معطر و زیبا بودنش طرفداران زیادی دارد، عمر این گیاه ۳۰ تا ۴۰ سال است و نور آفتاب کامل را نیاز دارد البته که خاک مرطوب و شنی و اسیدی گونه هم از نیازهای اولیه‌اش  به حساب می آید.

 

درخت میموزا
درخت میموزا

 

 

 گل‌های میموزا به شکل گل آذین‌های خوشه‌ای حامل گوی‌های پرزدار سفید یا شیری معطر و زرد روشن و کرکدار است و از بهمن تا فروردین ماه شکوفا می‌شوند. آبیاری‌اش حتماً باید به صورت منظم اتفاق بیافتد و سالی یک بار نیاز به هرس دارد.

 

گل درخت میموزا
گل درخت میموزا

 

 

میموزا از آن دسته از درختانی است که در ساخت صنعت عطر (توصیه می کنم به پست عطر و اسرار آن حتما سر بزنید)، در صنعت نجاری و مبلمان و صنایع دستی همچنین در تهیه انواع ادویه‌جات استفاده می‌شود. عصاره پوست ریشه میموزا برای ترمیم پوست پس از آسیب دیدگی‌هایی مانند سوختگی به کار می‌رود و خاصیت‌های جوان کنندگی پوست و اثر ضد میکروبی دارد.

 

استفاده از درخت میموزا در صنایع مختلف
استفاده از درخت میموزا در صنایع مختلف

 

درخت میموزا معمولاً در تابستان به بار می‌نشیند و میوه‌های آن به رنگ قهوه‌ای تیره می‌باشد، میوه‌های درخت میموزا به صورت غلاف پهن بین ۳ تا ۱۱ سانتی متر رشد می‌کنند که شامل چندین دانه هستند.

 

میوه درخت میموزا
میوه درخت میموزا

 


مریم جهانبخش