لباس؛ نمادی از شخصیت


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • محسن شیروانی
 • مریم جهانبخش
 • avatar
 • مریم کوهی

 

لباس پوشیدن افراد نشان‌دهنده‌ی شخصیت و رفتار آن‌ها است و از نظر روانشناسی هر فرد بنا به خلق و خو، نوع پوشش خود را انتخاب می‌کند.
واقعیت این است که لباس می‌تواند تأثیر روانشناختی بر انسان بگذارد، نوع لباس نقش مهمی در روابط و اعتمادبنفس ما ایفا می‌کند. مدل لباسی که به تن می‌کنیم نه تنها معرف شخصیت ماست، بلکه احساس خوب یا بدی نیز به ما می‌دهد.
پوشش و لباس هر فرد بر اینکه چطور خودش راببیند و دیگران چه نگاهی به او داشته باشند تأثیر می‌گذارد و برخی از روانشناسان معتقدند، نوع پوشش افراد و میزان تأثیرپذیری آن‌ها از رسانه‌ها و تبلیغات نظام‌های سرمایه‌داری که قصد فروش کالاهای خود را دارند، بر دور شدن از ارزش‌ها و سنت‌های مردمان یک جامعه نیز تأثیر می‌گذارد.

 

  لباس نمادی از شخصیت

 

 

رسمی پوش‌ها

برخی از روانشناسان معتقدند افرادی که لباسی به غیر از لباس رسمی نمی‌پوشند، شخصیت رسمی دارند و انسان‌هایی فاقد خلاقیت به نظر می‌آیند.
پوشیدن این نوع لباس در محل کار احساس مهارت بیشتری در شغل این افراد ایجاد می‌کند و می‌توانند در بدترین شرایط بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند.

 

      لباس نمادی از شخصیت

 

 

شیک پوش‌ها

شیک پوش‌ها معمولاً لباس‌های متفاوت و خاصی را انتخاب می‌کنند. این افراد به ظاهرشان بیش از حد توجه دارند و لباس‌هایی که خیلی به چشم بیاید انتخاب می‌کنند.
صاحبان این نوع تیپ تا حدی خودپسند و مغرورند و دارای اعتماد‌بنفس بالایی هستند. پوشش این فراد گاهی اوقات مطابق مد می‌باشد.

 

 لباس نمادی از شخصیت

 

 

برند پوش‌ها

این افراد شخصیتی دارند که همیشه به دنبال مد هستند و پوشیدن لباس برند و مد روز به معنای موفقیت است و آن‌ها معمولاً هرآنچه را که می‎خواهند به راحتی تصاحب می‌کنند.
مارک لباسی که این افراد به تن می‌کنند برجسته است و آن‌ها دوست دارند که دیگران این مارک را ببینند و این امر باعث شده که برخی از افراد این نوع پوشش را نشانه‌ی عدم اعتمادبنفس این اشخاص بدانند.

 

    لباس نمادی از شخصیت

 

 

ساده پوش‌ها

این اشخاص از نظر روانشناسان شخصیتی پیرو و همرنگ جماعت دارند و از مورد توجه واقع شدن پرهیز می‌کنند. لباس‌های ساده با رنگ‌های خنثی موردپسند این افراد می‌باشد و به ندرت به برقراری ارتباط با دیگران علاقه نشان می‌دهند، در عین حال بسیار دست و دلبازند و از کمک کردن به دیگران دریغ نمی‌کنند.

 

لباس نمادی از شخصیت

 

 

اسپرت پوش‌ها

اغلب افرادی که شخصیت راحت‌طلب دارند از لباس‌های اسپرت استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده‌ی سرزندگی، نشاط و سبک‌باری این افراد است.
می‌توان گفت افرادی که شخصیت ورزشکاری دارند از لباس‌های اسپرت استفاده می‌کنند که بیانگر روحیه‌ی ورزشکاری آن‌ها‌ست.

 

لباس نمادی از شخصیت

 

 

آنچه گفته شد از ویژگی‌های شخصیتی افرادی است که از این نوع لباس‌ها استفاده می‌کنند، اما افراد اکثراً از ترکیب این تیپ‌ها استفاده می‌کنند و ممکن است به نوع پوشش خاصی بسنده نکنند و تنها عده‌ی معدودی از افراد هستند که همیشه یا بعضی اوقات از یک نوع تیپ استفاده می‌کنند.
انسان‌ها با نوع پوشش خود، عواطف خود را بروز می‌دهند و با توجه به احساسات خود نوع لباسشان را انتخاب می‌کنند که این موضوع در اغلب اوقات بی‌غرض است.


شيما صلواتي فرد

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • محسن شیروانی
 • مریم جهانبخش
 • avatar
 • مریم کوهی
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

2 thoughts on “لباس؛ نمادی از شخصیت”

 1. رنگ در نوع پوشش تأثیر زیادی دارد.
  هر شخصی با هر کدام از این نوع پوشش ها می تواند جذاب به نظر برسد به شرط اینکه رنگ مناسبی را انتخاب کند.

  Rating: 5.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
 2. قطعاً رنگ و نوع پوشش در کنار هم، تأثیر بسزایی در جذابیت افراد دارد. در این مطلب صرفاً به بررسی ویژگی‌های شخصیتی و روانشناختی افرادی که از هرکدام از این پوشش‌ها استفاده می‌کنند، پرداخته شده است.

  Rating: 4.3/5. From 3 votes.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید