روسری

 

مقدمه

معمولا انتخاب روسری برای خانم‌ها یکی از انتخاب دشواری می‌باشد که براساس نوع پوششی که دارند، آن را انتخاب می‌کنند. روسری پارچه ای است که از سه‌گوش یا چهارگوش و به صورت سه‌ گوشه‌ای تا می‌کنند و سر و گردن خود را با آن می‌پوشانند. روسری را زنان سر می‌کنند و در زیر چانه‌شان آن را گره می‌زنند که به آن چارقد می‌گویند. روسری یک نوع پارچه ای است مربعی شکل که به صورت اندازه‌های مختلف می‌باشد. معمولا در روسری جنس ابریشم و ساتن با طرح گل‌های درشت مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. از انواع روسری‌ها می‌توان به روسری نخی، روسری ابریشم، روسری ساتن، روسری حریر، روسری نخی و… اشاره کرد. در موقع پوشش این روسری‌های تک رنگ هستند که چهره را بیشتر دیده می‌شود و اگر روسری با طرح‌ درشت و شلوغی داشته باشد، بیشتر روسری دیده می‌شود تا چهره. حال با توجه به لباسی که می‌پوشید و جایی که می‌روید روسری انتخاب کنید.

 

 

 

روسری ابریشمی یا سیلک

روسری ابریشمی به صورت سبک، نازک و بلند می‌باشد. از انواع روسری‌ها زیباترین روسری، روسری ابریشمی است. روسری‌های ابریشم که به آنها سیلک هم می‌گویند، بیشتر مجلسی هستند. طرح‌های شاد و رنگبندی بسیار متنوعی دارند. مثل روسری‌های ساتن حاشیه‌دار یا طرح‌دار هستند که آنها در کشور ترکیه تولید می‌شوند.این روسری‌ها مرغوب‌تر هستند و لیز نیستند.

 

 

 

روسری‌ ساتن

این نوع روسری بسیار لیز است ولی لبه روسری خیلی خوب می‌ایستد. این روسری‌ها برای پوشیدن با مانتو بسیار مناسب است. روسری‌های ساتن در طرح‌های مختلف مثل: تک رنگ ، حاشیه‌دار و طرح‌دار. روسری‌های ساتن با توجه به طرح، نقش و رنگشان می‌توانند مناسب هر نوع فضایی باشند. روسری‌های رنگی و شاد برای مراسم عروسی و تولد مناسب هستند. همچنین روسری‌های ساده یا حاشیه‌دار مشکی برای ایام محرم یا مراسم ختم پیشنهاد می‌شود. این روسری ساتن ابریشم می‌باشد.

 

 

 

روسری نخی

روسری‌ نخی برای فصل تابستان خنک‌ و سبک هستند و باعث نمی‌شوند سر و موها عرق کند. اغلب تک رنگ هستند اما مدل‌های طرحدار هم در بازار موجود است.  اما یک ایرادی که این روسری‌ها دارند، معمولا لبه‌‌ این نوع روسری‌ها به دلیل نازک بودن، خوب نمی‌ایستد. می‌توان داخل روسری طلق گذاشت یا زیر روسری هد بزنیم. روسری از هر جنسی که باشد، اصلا تکان نمی‌خورد. روسری‌های نخی بدون طرح با مانتوهای طرح‌دار تابستانی خوب ست می‌شود و برای استفاده روزانه، خرید، تفریح و سفر مناسب است.

 

 

 

روسری‌ حریر

در فصل تابستان، روسری‌های حریر بیشتر به فروش می‌روند زیرا این روسری‌ها سبک با طرح‌های رنگارنگ و گل‌گلی دارد و ویژه دختران جوان می‌باشد. به لبه این روسری‌ها نوار کتان می‌زنند و با ساق دست خود سِت می‌کنند. این روسری‌ها برای مهمانی عصرانه، جشن‌های مولودی، دورهمی‌های دوستانه مناسب هستند. اما مشکل کج شدن لبه روسری حریر مانند روسری نخی، وجود دارد، که از طلق باید استفاده شود.

 

 

 

آیا روسری رسمی است؟

روسری یک حالت رسمی بودن دارد ولی بستگی به این دارد که طرح‌دار باشد یا ساده. اگر به محل کار یا مهمانی که همه تیپ رسمی دارند بروید بهتر است  که جنس روسریتان سیلک یا ساتن طرح‌دار باشد به خاطر همین چون تیپپتان حالت رسمی دارد بهتر است زیبا و طرح‌دار باشد زیرا ظاهر شما را یکنواخت‌تر می‌کند. برای مانتو رسمی که تیره رنگ می‌باشد به خصوص اگر در فصل تابستان باشد بهتر است که روسری که انتخاب می‌کنید رنگ آن روشن باشد. زیرا رنگ‌های تیره که به سر می‌کنید باعث گرم‌تر شدن شما می‌شود. اگر برای تابستان از روسری نخی استفاده می‌کنید، این روسری‌ها رسمی نیستند. اگر در فصل‌های سرد سال پالتو یا بارانی می‌پوشید چون رسمی است روسری سر کنید. در این فصل برای گرم نگه‌داشتن سرتان بهتر است که شال و روسری را با هم سر کنید تا سرما نخورید و سرتان گرم بماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *