شرکت فولکس واگن

8+

 

فولکس واگن در زبان آلمانی به معنی خودروی ملی و مردمی است. (به آلمانی: Volkswagen) (به صورت مخففVW) شرکت خودروسازی آلمانی است، که مهم‌ترین برند متعلق به گروه فولکس واگن است و این گروه هم‌اکنون بزرگ‌ترین شرکت خودرو سازی جهان محسوب می‌شود
شرکت خودروسازی آلمانی است، که در زمینه طراحی، تولید و توزیع انواع اتومبیل‌ها، وسایل نقلیه تجاری، موتورسیکلت‌ها، موتورهای درونسوز و توربوجت‌ها فعالیت می‌نماید.

 

ارم شرکت فولکس واگن
ارم شرکت فولکس واگن

 

 

تاریخچه

در اوایل دهه ١٩٣٠ بازار خودروی آلمان شامل اتومبیل‌های متنوع، گران قیمت بود. ولی توانایی خرید اکثریت مردم این کشور، تنها خرید موتورسیکلت بود. و تمام شرکت‌ها در توان ساخت خودرویی ارزان بود.
آدولف هیتلر، رهبر نازی‌های آلمان، به فکر ساختن یک خودری ارزان بود، که همگان بتوانند آن را خریداری کنند. اگر چه او هرگز نتوانست رانندگی را تجربه نماید؛ ولی علاقه شدیدی به اتومبیل داشت! 
فردیناند پورشه نیز یکی دیگر از علاقه‌مندان به این طرح بود که صرف انرژی بسیار و تجربیات گسترده خود، با حمایت هیتلر، کمپانی پورشه توانست خودرویی با نصف قیمت بقیه خودروهای آلمانی ارائه دهد و سه مدل اول این خودرو در پارکینگ خانه او  تولید شد وی در سال ١٩٩٣ به عنوان مدیرعامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره گروه فولکس واگن منصوب شد او یک اتریشی است و از کسب و کار خانگی پورشه شروع به کار کرد.

 

فردیناند پیک
فردیناند پیک

 

 

این کارخانه در زمان جنگ جهانی دوم به یک افسر نیروی زمینی بریتانیا با نام ایوان هیرست، تحویل داده شد اول می‌خواستند به دلیل شدت خسارت و آسیب‌های شدیدی که به کارخانه وارد شده بود، کارخانه رو به انبار وسایل جنگی تبدیل کنند. اما هیرست مخالف این کار بود و پس از صحبت‌های زیاد با مقامات، توانست آن‌ها را متقاعد کند که بازسازی کارخانه می‌تواند مفید و سود ده باشد و در اولین مرحله توانست ٢٠٠٠٠ سفارش از نیروی زمینی بگیرد و کارخانه راه بیاندازد.
شرگت فولکس واگن نوسط جبهه کارگری آلمانی حزب نازی تاسیس شد.
از جمله ساخته‌های برند‌های این شرکت بزرگ خودرو سازی می‌توان به:

 فولکس واگن

 بنتلی

 لامبورگینی

 پورشه

 ائودی

 بوگاتی

 سیات

شرکت‌های تابع این گروه خودرو سازی بزرگ، جهانی می‌باشند.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

اوراق بهادار

سهام مرتبط با بخش عمومی فولکس واگن، در چندین بازار بورس معتبر جهان، دادوستد می‌شود. این شرکت در فهرست اولیه بازار بورس فرانکفوررت قرار دارد. این شرکت در ماه اوریل سال ١٩۶١ برای نخستین بار در این فهرست جای گرفته است.
گروه فولکس واگن در سال ١٩۶٢ وارد بازار بورس آلمان؛ دویچه بورزه شد. این شرکت همچنین درسال ١٩۶٧ در فهرست ثانویه بازارهای بورس باسل، بورس سیکس سوئیس،  بورس ژنو، ذکر گردید. در ١٩۶٧ در فهرست بورس لوکزامبورگ و در ابتدای سال ١٩٨٨ مبادله سهام آن در بازار بورس لندن آغاز گردید. در اواخر سال ١٩٨٨ نیز به جمع شرکت‌های فهرست شده در بازا بورس نیوبورک پیوست.
این اطلاعات را می توان این گونه بیان کرد: 

نوع: شرکت سهامی عام

صنعت: صنعت خودرو سازی

بنا نهاده: ۴ژانویه،١٩٣٧؛١٨ سال پیش

بنیانگذاران: جبهه کارگری آلمانی 

دفتر مرکزی: وولفسبرگ المان

محدوده فعالیت: سراسر جهان

افراد کلیدی: هربرت دیس

محصولات: خودرو


علیرضا صلواتی فرد
8+
Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *