به علائم نگه داری برروی برچسب لباس توجه کنید

9+

نکات اصولی راجع به برچسب لباس: 

بسیاری از ما با علائمی که برروی برچسب لباسمان وجود دارد مواجه شده‌ایم و شاید مفهوم و طرز استفاده از این علائم برایمان نامعلوم بوده است. در این مطلب به توضیحاتی در رابطه با این علامت‌ها که مربوط به شستشو و نگهداری لباس است، خواهیم پرداخت.

 

شست و شو

علامت‌های نگهداری در برچسب لباس اگر به شکل تشت آب باشد نحوۀ شست و شو را نشان می‌دهد. اگر علامت ضربدر خورده باشد یعنی لباس نباید توسط خودتان شسته شود ( چه با ماشین لباسشویی و چه با دست ). باید حتماً شستشوی آن را به خشک‌شویی بسپارید. اگر علامت دست داخل تشت آب باشد یعنی لباس باید با دست شسته شود. ممکن است داخل تشت آب دما نوشته شده باشد یعنی درجه آب ماشین لباسشویی باید برحسب آن تنظیم شود.

گاهی به جای نوشتن دما از دایره استفاده می‌شود. ( یک دایره یعنی  کمتر از ۳۰ درجه  و ۶ دایره یعنی کمتر از ۹۵ درجه ). گاهی زیر تشت خطوطی کشیده می‌شود که یک خط برای الیاف مصنوعی است، یعنی ماشین لباسشویی باید روی دوری تنظیم شود که ضد چروک است و به پارچه صدمه نمی‌زند. اگر دو خط زیر آن کشیده شود برای پارچه‌های ابریشمی و بسیار ظریف است که با ملایم‌ترین برنامه باید شسته شود. علامتی که به شکل لباس چلانده شده است و روی آن ضربدر خورده به شما می‌گوید که به هیچ وجه بعد از شستن لباس برای گرفتن آب از لباس، نباید آن را فشار دهید.

 

برچسب لباس در شست و شو
شست و شوی لباس

 

 

خشک شویی

اگر علامتی به شکل دایره مشاهده کردید مربوط به خشک شویی می‌باشد. اگر فقط یک دایره دیدید، یعنی باید لباستان را به خشک شویی ببرید. و اگر روی دایره ضربدر خورده باشد، به این معنی است که اصلاً نباید خشک شویی شود. ممکن است داخل دایره حرف A نوشته شده باشد که این پیام را به شما می‌دهد که مجاز به استفاده از هر نوع مواد شوینده هستید و محدودیت خاصی ندارد. واگر داخل دایره حرف P نوشته شده بود یعنی با انواع محلول بجز تتراکلرواتیلن خشک شویی شود. حرف F داخل دایره نشان دهندۀ خشک شویی لباس با انواع محلول بجز فرآورده‌های نفتی است. حرف W  به معنی خشک شویی فقط با بخار آب می‌باشد.

 

برچسب لباس در خشک شویی
خشک شویی لباس

 

 

سفید کننده‌ها

علامت نگهداری در برچسب لباس اگر به شکل مثلث باشد مربوط به استفاده از سفید کننده‌ها می‌باشد. اگر فقط یک مثلث می‌بینید یعنی در صورت نیاز می‌توانید از سفید کننده‌ها برای شستشو استفاده کنید. چنانچه روی مثلث ضربدر خورده باشد، یعنی به هیچ وجه از سفید کننده‌ها برای شستشوی لباس استفاده نکنید. در صورت مشاهده دو خط موازی داخل مثلث یعنی سفید کننده باید فاقد کلر باشد. اگر حرف Cl داخل مثلث باشد، استفاده از سفید کننده‌های کلردار بلامانع است.

 

سفیدکننده ها در برچسب لباس
سفیدکننده مناسب برای شستشوی لباس

 

 

خشک کردن 

علامت‌های مربوط به خشک کردن لباس مربعی شکل هستند. علامت اصلی که به صورت یک مربع و گاهی یک دایره داخل مربع است، یعنی می‌توانید از خشک‌کن برای خشک کردن لباس استفاده کنید. گاهی یک تا سه دایره توپر داخل این علامت اضافه می‌شود که تأکید بر دمای خشک‌کن دارند. یک نقطه یعنی دمای پایین، دو نقطه یعنی دمای متوسط و سه نقطه یعنی با دمای بالا هم می‌توانید خشک کنید.

اگر دو خط اریب کنار مربع باشد، یعنی در سایه باید خشک شود و زیر آفتاب قرار نگیرد. چنانچه یک خط صاف افقی وسط مربع قرار گرفته باشد، باید در سطح صاف و هموار خشک شود و آویزان نشود. سه خط عمودی وسط مربع نشان دهندۀ این است که لباس قبل از نم‌دار شدن و در حالتی که آب از آن می‌چکد برای خشک شدن آویزان شود.

ممکن است داخل مربع یک دایره باشد و روی آن ضربدر خورده باشد، که این پیغام را به شما می‌دهد که لباس نباید داخل خشک‌کن قرار بگیرد. 
اگر داخل مربع یک خط منحنی از گوشه‌های بالا باشد، یعنی روی بند رخت می‌توانید لباس‌ها را پهن کنید تا خشک شوند.

 

خشک کردن در برچسب لباس
خشک کردن لباس

 

 

اتو کشی 

اگر علامت اتو بر روی برچسب لباس است، می‌توانید آن را اتو کنید. و چنانچه علامت ضربدر روی اتو خورده باشد، یعنی جنس لباس به صورتی است که نباید اتو شود.
دایره‌هایی که داخل علامت اتو قرار می‌گیرد برحسب تعداد، دمای اتو را مشخص می‌کنند: 

یک دایره یعنی دمای اتو پایین باشد. (کمتر از ۱۱۰ درجه)
دو دایره یعنی دمای اتو متوسط باشد. (کمتر از ۱۵۰ درجه)
سه دایره یعنی با حرارت بالا هم می‌توانید آن لباس را اتو کنید. (کمتر از ۲۰۰ درجه)
اگر زیر اتو علامت بخار می‌بینید که روی آن ضربدر خورده باشد، یعنی اتو بخار نشود زیرا به جنس الیاف لباس صدمه می‌زند.

 

اتوکشی در برچسب لباس
اتوکشی لباس

 

 

شيما صلواتي فرد

 

9+
Rating: 2.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *