لباس های مشکی ویژه ایام محرم در ایران

12+

لباس های مشکی در ماه محرم

ماه محرم نزدیک است و کشور در حال آماده کردن خود برای انجام کارهای این ماه است. اما حقیقت این است که تعریف درستی برای لباس محرم وجود ندارد و هرکسی به بالای لباس مشکی گل اضافه کرده  و یا یقه لباس را عوض می‌کند و به عنوان لباس در این ماه به فروش می‌رساند. اگر به این موضوع با برنامه‌ریزی و طراحی درست پرداخته شود، می‌توان از آن به عنوان چشم اندازی کوتاه مدت و پربازده جهت تولید پوشاکی با این مضمون در کارگاه‌ها و کارخانجات نساجی و پوشاک کشور، برای صادرات به کشورهای مسلمان همسایه استفاده کرده و ارزآوری زیادی برای این صنعت در داخل کشور به ارمغان آورد.

 

واردات بی‌رویه لباس مشکی در ماه محرم

با توجه به اینکه تولیدات داخلی از کیفیت مطلوبی برخوردار است و می‌تواند نیاز بازار به لباس های مشکی در ایام محرم را تأمین کند، اما لباس‌های چینی و ترکی امکان رقابت را از تولید کننده‌های داخلی گرفته است. با اینکه در سال‌های اخیر کیفیت لباس‌های ایرانی به نسبت بالا رفته و از نمونه‌های چینی بهتر است، اما مردم هنوز جنس چینی و ترکی را به ایرانی ترجیح می‌دهند. قیمت لباس‌های ترک وارداتی نسبت به نمونه داخلی بالاتر است و از طرفی به نسبت لباس داخلی طرفدار بیش‌تری دارد.

بی توجهی سیاستگذاران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرایط تولیدکنندگان پوشاک در ایران باعث شده تا دو کشور چین و ترکیه با هوشیاری بسیار جالب برای بازارهای مناسبتی و ایام خاص ایران برنامه‌ریزی کنند. به صورتی که درباره تولیدات ترکیه در ماه‌های گذشته واردکنندگان کمتر رنگ‌های تیره برای عرضه داشتند، اما با نزدیک شدن به محرم، بیشتر محصولاتی که از ترکیه وارد بازار ایران می‌شود دارای رنگ‌های تیره یا مشکی است، چون بازار ایران باتوجه به شرایطی که دارد، این رنگ‌ها را بخصوص درباره پوشاک بانوان می‌پسندد.

طی چند سال اخیر روند حضور تجهیزات چینی و هندی و ترک به گونه‌ای است که بسیاری فراموش کرده‌اند که روزی کشورهای همسایه در مناسبت‌هایی مثل ماه محرم سفارش های گسترده‌ای برای ارسال کالا به آنها می‌دادند.

واردات بی رویه لباس مشکی در ماه محرم
واردات بی رویه لباس مشکی در ماه محرم

 

 

مشکلات بازار پوشاک ایران

یکی از مشکلات بازار پوشاک نبود رقابت به واسطه قیمت بالای پوشاک داخلی است. تولیدکنندگان پوشاک به واسطه پرداخت مالیات و حق بیمه کارگران خود در کنار رکود حاکم در بازار با مشکلات بسیاری روبرو هستند و چون هزینه تمام شده تولیدات آن‌ها بالا است توان رقابت با نمونه‌های خارجی از آن‌ها گرفته می‌شود. در راستای حمایت از تولید داخل باید بستری ایجاد شود تا تولیدکنندگان خرد برای چندسال از دادن مالیات معاف شوند و یا اینکه در حق بیمه به آنها تخفیف داده شود تا هزینه بالای تمام شده پوشاک مانعی برای رقابت در بازار نباشد.

مشکلات بازار پوشاک در ایران
مشکلات بازار پوشاک در ایران

 

 

این نکته حائز اهمیت است که اگر به پتانسیل‌های داخل کشور علمی نگاه شود و به آن اهمیت داده شود و متخصصان پتانسیل‌های بالقوه را جدی بگیرند، حتماً کارآفرینی زیادی در کشور صورت می‌گیرد.


 

شيما صلواتي فرد
12+
Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *